Nesvačilská kaple čeká na posledních 150 dřevěných lamel

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících. - Foto: Tomáš Kremr

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících.Foto: Tomáš Kremr

Příspěvky od příznivců i firem pomáhají náklady na unikátní kapli srazit téměř na třetinu.

Už letos by mohla začít stavba dřevěné konstrukce kaple v Nesvačilce na Brněnsku. Stavba zasvěcená Panně Marii Bolestné vzniká hlavně z příspěvků od lidí. 

Zájemci si mohli a stále můžou adoptovat jednu ze stovek dřevěných lamel, které zastřeší celou stavbu. K adopci zbývá několik dřevěných trámků. Za každý se platí tisíc korun a lidé si na ně můžou nechat vyrýt své jméno nebo vzkaz. 

„Přispěli jsme na stavbu této kaple, a když se pak začaly prodávat lamely, tak jsme si koupili s manželem každý svoji jako dárek k Vánocům. Protože máme tři vnuky, tak jsme jim koupili taky. Tak jsme jich koupili pět. A okolo jsou vysázené stromy, tak dcera koupila tři stromy,“ říkají manželé Ludmila a Jan Fialovi z Nesvačilky. 

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících. - Foto: Tomáš Kremr

Na poli v Nesvačilce zatím stojí asi tři metry vysoký kamenný základ kaple. Okolo kruhové stavby stojí základ budoucí křížové cesty – čtrnáct dřevěných sloupů, každý označený číslem a symbolem kříže. 

Stavba vrchního tubusu začne, až budou všechny lamely hotové. Zatím je jich z potřebné tisícovky 854. Dárci se nemusí bát, že by ta „jejich“ lamela ve stovkách ostatních zapadla. 

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících. - Foto: Tomáš Kremr

„Do lamel jsou vyfrézovaná buďto jejich jména nebo i bydliště. Někdo tam zase chce prosbu, takzvanou votivní myšlenku. Jen ne všichni do té výšky neuvidí, ale bude tady legenda a tam se to dozví,“ vysvětluje moutnický farář René Václav Strouhal. 

Kaple zatím nemá střechu, takže dovnitř na podlahu prší a jsou na ní louže. Střechu pak ponese sedm nosných trámů ze Žďárských lesů, na ty přispěli kněží z brněnské diecéze. Sedm trámů není číslo náhodné. 

Jeden ze sloupů budoucí křížové cesty - Foto: Tomáš Kremr

„Sedmička krom toho, že v hebrejštině je to číslo plnosti, vyjadřuje sedm bolestí Panny Marie, je to tedy kaple Panny Marie Bolestné. Každý trám ponese myšlenku Mariiny bolesti z evangelia,“ dodává Strouhal. 

Základní kámen celé stavby byl požehnaný papežem Benediktem XVI. v Brně-Tuřanech v roce 2009. Lidé na stavbu kaple nepřispěli jen svými penězi, ale pomáhají také svou prací. 

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících. - Foto: Tomáš Kremr

„Některé firmy práci odvedly jenom zadarmo nebo za cenu materiálu. Z té pro nás astronomické částky 15 milionů se to daří všecko tlačit téměř na třetinu, protože se vždycky najdou lidé, kteří jsou velkorysí a kterým na tom záleží,“ dodává farář. 

O výjimečnosti stavby svědčí i cena Stavba roku. Letos vítězné cenění v kategorii návrh dřevostavby vyhrála právě kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce.  

Autor:  Tomáš Kremr
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  silnice III/15276 (ulice Moravanská), Brno-jih, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 09.10.2017 00:00 Do 21.10.2017 23:59, částečná uzavírka a úplná uzavírka podle druhu práce z důvodu realizace stavby. ...
  ulice Zelný trh, mezi křižovatkami ulic Starobrněnská a Radnická, Brno-střed, Brno, uzavřeno, Od 07.09.2017 00:00 Do 31.12.2017 23:59, Úplná uzavírka ul. Zelný trh před objektem č.or. 14/16 - v délce ...
  silnice III/3842, ulice Kohoutovická, Stará dálnice v obci Brno-Žebětín, práce na silnici, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 17.09.2017 07:00 Do 08.10.2017 23:59, v rámci stavebních úprav křižovatky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace