Nesvačilská kaple čeká na posledních 150 dřevěných lamel

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících. - Foto: Tomáš Kremr

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících.Foto: Tomáš Kremr

Příspěvky od příznivců i firem pomáhají náklady na unikátní kapli srazit téměř na třetinu.

Už letos by mohla začít stavba dřevěné konstrukce kaple v Nesvačilce na Brněnsku. Stavba zasvěcená Panně Marii Bolestné vzniká hlavně z příspěvků od lidí. 

Zájemci si mohli a stále můžou adoptovat jednu ze stovek dřevěných lamel, které zastřeší celou stavbu. K adopci zbývá několik dřevěných trámků. Za každý se platí tisíc korun a lidé si na ně můžou nechat vyrýt své jméno nebo vzkaz. 

„Přispěli jsme na stavbu této kaple, a když se pak začaly prodávat lamely, tak jsme si koupili s manželem každý svoji jako dárek k Vánocům. Protože máme tři vnuky, tak jsme jim koupili taky. Tak jsme jich koupili pět. A okolo jsou vysázené stromy, tak dcera koupila tři stromy,“ říkají manželé Ludmila a Jan Fialovi z Nesvačilky. 

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících. - Foto: Tomáš Kremr

Na poli v Nesvačilce zatím stojí asi tři metry vysoký kamenný základ kaple. Okolo kruhové stavby stojí základ budoucí křížové cesty – čtrnáct dřevěných sloupů, každý označený číslem a symbolem kříže. 

Stavba vrchního tubusu začne, až budou všechny lamely hotové. Zatím je jich z potřebné tisícovky 854. Dárci se nemusí bát, že by ta „jejich“ lamela ve stovkách ostatních zapadla. 

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících. - Foto: Tomáš Kremr

„Do lamel jsou vyfrézovaná buďto jejich jména nebo i bydliště. Někdo tam zase chce prosbu, takzvanou votivní myšlenku. Jen ne všichni do té výšky neuvidí, ale bude tady legenda a tam se to dozví,“ vysvětluje moutnický farář René Václav Strouhal. 

Kaple zatím nemá střechu, takže dovnitř na podlahu prší a jsou na ní louže. Střechu pak ponese sedm nosných trámů ze Žďárských lesů, na ty přispěli kněží z brněnské diecéze. Sedm trámů není číslo náhodné. 

Jeden ze sloupů budoucí křížové cesty - Foto: Tomáš Kremr

„Sedmička krom toho, že v hebrejštině je to číslo plnosti, vyjadřuje sedm bolestí Panny Marie, je to tedy kaple Panny Marie Bolestné. Každý trám ponese myšlenku Mariiny bolesti z evangelia,“ dodává Strouhal. 

Základní kámen celé stavby byl požehnaný papežem Benediktem XVI. v Brně-Tuřanech v roce 2009. Lidé na stavbu kaple nepřispěli jen svými penězi, ale pomáhají také svou prací. 

Kaple v Nesvačilce vzniká hlavně díky příspěvkům věřících. - Foto: Tomáš Kremr

„Některé firmy práci odvedly jenom zadarmo nebo za cenu materiálu. Z té pro nás astronomické částky 15 milionů se to daří všecko tlačit téměř na třetinu, protože se vždycky najdou lidé, kteří jsou velkorysí a kterým na tom záleží,“ dodává farář. 

O výjimečnosti stavby svědčí i cena Stavba roku. Letos vítězné cenění v kategorii návrh dřevostavby vyhrála právě kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce.  

Autor:  Tomáš Kremr
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Srážky: přeháňky, I/42 Husovický tunel - sever
  Od 21.11.2017 08:40 do 10:45; v ulici Zámecká v obci Brno; Pozor! Předmět na vozovce; na kruhovém objezdu leží v LJP velká pneumatika.
  ulice Koliště, Brno-střed, práce na inženýrských sítích, omezení, Od 21.11.2017 00:00 Do 28.11.2017 23:59, částečná uzavírka ul. Koliště v úseku od křižovatky s ul. Lidická za křižovatkou s ul. Milady ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace