Nízké teploty spuštění fontán v Brně neohrozí

Světelná fontána před Janáčkovým divadlem - Foto: Dominik Matus

Světelná fontána před Janáčkovým divadlemFoto: Dominik Matus

Barokní kašna Parnas na brněnském Zelném trhu bude letos po dvou sezónách opět v provozu. Jak se správci vodních prvků připravují na začátek sezóny a co říkají na téměř mrazivé počasí?

Správci vodních prvků v brněnských parcích a na náměstích se připravují na začátek sezóny. Fontány a kašny je po zimě potřeba vyčistit a opravit případné škody. Vrásky dělá pracovníkům Veřejné zeleně města Brna počasí a teploty, které se blíží k bodu mrazu. 

V parku před Janáčkovým divadlem silně fouká vítr. „Pokud se teplota nedostane pod nulu a není dlouhodobě pod nulou, tak by to těm vodním prvkům nemělo v podstatě ublížit, protože voda nezamrzá zase tak převratně rychle,“ konstatuje Libor Veselský, který se za Veřejnou zeleň města Brna o fontány v brněnských parcích stará. 

Výjimkou je ale jedna z nejoblíbenějších fontán – vodní stěna před Janáčkovým divadlem. Pomocí více než tisíce trysek dokáže vykreslovat obrazce, které jsou nasvětlené. 

„Je to hodně náročné na čistotu, protože trysky jsou opravdu drobné. Zimu to určitě nemá rádo, protože ty trysky jsou 0,2 mm siné, takže na teplotu mnohem háklivější,“ vysvětluje Veselský. 

V zázemí kašny už začala příprava na spuštění fontány. Toto zázemí se nachází v podzemních garážích. Část místnosti zabírá velká bílá nádrž. Na jejím dně je nepořádek – víčka od pet lahví nebo různá brčka. 

Kašna Parnas na Zelném trhu v Brně - Foto: Tibor Kádek,  Creatice Commons 3.0 Unported

„To je už po podzimním hrubém vyčištění jen to, co tam lidé docpali během zimy. Teď musí dojít k dočištění a finálnímu propláchnutí vodou,“ doplňuje Libor Veselský. 

Své fontány spouští i městská část Brno střed. Například spuštění barokní kašny Parnas na Zelném trhu, která byla nějakou dobu mimo provoz. 

„Byla mimo provoz dva roky, protože bylo třeba ji restaurovat. V roce 2016 se opravovala přímo socha alegorie Evropy. Provoz by měl být během nejbližších dnů,“ konstatuje mluvčí radnice Denisa Kapitančiková. 

Po vítězství hokejové Komety teď na Zelném trhu skončily velkoplošné projekce, organizátoři teď z náměstí odstraní fanouškovskou zónu a městská část je připravena spustit fontánu už tuto sobotu. 

Autor:  Tomáš Jelen
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Srážky: sněžení, I/42 Husovický tunel - sever
  silnice II/602 (ulice Pražská), Brno-Bosonohy, Brno, porouchané vozidlo, zdržení, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 14.12.2017 06:37 Do 14.12.2017 07:45, PJP odstavený TIR, klouže vozovka
  ulice Francouzská, Brno-sever, uzavřeno, stavební práce, Od 04.12.2017 00:00 Do 30.06.2018 23:59, ulice Francouzská z důvodu opravy komunikace v termínu od 4.12.2017 do 18.12.2017 - celá ulice Francouzská, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace