Objížďka Černé Hory pro kamiony povede přes Olomouc

Po hlavní silnici projíždí tisíce aut denně. - Foto: Tomáš Jelen

Po hlavní silnici projíždí tisíce aut denně.Foto: Tomáš Jelen

Uzavřený most na obchvatu Černé Hory na Blanensku přivedl tisíce aut denně přímo do centra městysu. Postavit nový most bude trvat až do konce příštího roku. Jak lidem v Černé Hoře ulevit se řešilo včera na schůzce policistů, silničářů i zástupců radnice.

Na hlavním tahu mezi Brnem a Svitavami začne platit zákaz průjezdu těžkých aut. Včera se na tom dohodli policisté, silničáři a zástupci městysu Černá Hora. Na jeho obchvatu je v havarijním stavu most a všechna auta přejíždějí přes centrum obce. Intenzivní provoz ohrožuje stavby i inženýrské sítě. Objížďka pro nákladní auta povede po dálnicích přes Olomouc a bude o šedesát kilometrů delší. 

Kdy začne omezení platit, zatím není jasné. Účastníci středeční schůzky rozhodli, že takto rozsáhlou objízdnou trasu pro tranzitní kamionovou dopravu začnou dopravní inženýři okamžitě připravovat. 

Uzavřený most byl v havarijním stavu. - Foto: Tomáš Jelen

Uzavřený most byl v havarijním stavu.Foto: Tomáš Jelen

Nebude to vůbec jednoduchý proces, protože trasa má vést přes dva další kraje kromě toho Jihomoravského. To znamená, že o vedení této objížďky bude rozhodovat ministerstvo dopravy a ministerstvo vnitra a vyjadřovat se k ní budou samozřejmě i krajské úřady Olomouckého a Pardubického kraje. Jednání potrvají podle Lubomíra Sedláka z jihomoravského ředitelství policie několik týdnů. 

Policisté a silničáři v podstatě vyšli vstříc požadavkům černohorské radnice. Právě extrémní nárůst intenzity těžké kamionové dopravy v centru Černé Hory je to hlavní, na co si místní politici stěžují. 

Obyvatelé Černé hory teď nemají nijak snadný život. Kromě neustálého hluku z dopravy trvá chodci klidně i pět minut, než se mu podaří silnici přejít. 

Policisté ve středu mimo jiné rozhodli o tom, že důkladně prověří celou délku průtahu Černou Horou a vytipují místa, kde by šlo vyznačit provizorní přechody pro chodce. Zatím je totiž v celém městysu jen jeden. Další požadavky místních – například na zřízení semaforů u toho jediného přechodu – zatím policisté nevyslyšeli. 

Už od minulého týdne, kdy silničáři uzavřeli obchvat Černé Hory a převedli veškerou dopravu do centra městysu, tak už od minulého týdne u toho přechodu posílili hlídky a hlavně v dopravních špičkách usměrňují řidiče, aby lidem skutečně zastavovali. 

Obchvat Černé Hory bude mimo provoz nejméně do konce příštího roku, než silničáři zbourají stávající a postaví nový most.  

Autor:  Tomáš Jelen
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 20.10.2017 02:10 do 23.10.2017 12:00; v ulici Kotlářská v obci Brno , délka 315m; vyloučen provoz v daném úseku ul. Kotlářské a v přilehlých ulicích, náhradní doprava se řeší.; Pozor! Havárie vodovodního ...
  Od 20.10.2017 05:50 do 07:50; na silnici 373 u obce Brno , délka 118m; nehoda; 3 havarovaná vozidla; 3 x OA, bez zranění osob.
  silnice I/42, Brno, tunel uzavřen, práce na silnici, Od 20.10.2017 21:00 Do 22.10.2017 21:00, Královopolský tunel a galerie - částečná a úplná uzavírka z důvodu plánované údržby a čištění. Noční uzavírka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace