Okolo Královopolských tunelů rostou nové protihlukové stěny

Královopolský tunel se otevřel v roce 2012, po pěti letech zatím kvůli hluku není zkolaudovaný - Foto: Petr Opletal

Královopolský tunel se otevřel v roce 2012, po pěti letech zatím kvůli hluku není zkolaudovanýFoto: Petr Opletal

V okolí portálu Královopolských tunelů v Brně začali dělníci stavět dodatečné protihlukové stěny. Stavba totiž ani po pěti letech není zkolaudovaná.

Víc než pět let jsou v Brně otevřené Královopolské tunely, které zjednodušily cestu ze severu na západ města. Po celou tu dobu je ale v tubusech i jejich okolí omezená maximální rychlost na 60 kilometrů za hodinu. Stavba totiž pořád není zkolaudovaná a dlouhodobě funguje v takzvaném zkušebním režimu. 

Hlavní překážkou, která brání kolaudaci Královopolských tunelů, je hluk. V okolí západního tunelového portálu v Žabovřeskách totiž stavba překračuje stanovené hygienické limity. A teď, tedy pět let po zprovoznění, začali silničáři pracovat na navýšení dosavadních protihlukových stěn a stavbě nových. Celkem dělníci postaví téměř dva kilometry nových hlukových bariér. 

„Soubor protihlukových opatření zahrnuje zejména navýšení čtyř stávajících úseků pohltivých protihlukových stěn v celkové délce 676 metrů. A dále osazení transparentních odrazivých protihlukových stěn na mostní kotvená svodidla mostů v celkové délce 964 metrů,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. 

Celkem za tyto stavební práce silničáři zaplatí 20 milionů korun. Hotovy by měly být v lednu příštího roku. 

Po dostavbě se bude znovu měřit hluk 

Potom by mělo být možné tunely zkolaudovat. Klíčové ale bude stanovisko jihomoravských hygieniků. K nové žádosti o kolaudaci musí silničáři přiložit i výsledky hlukových testů po dokončení všech nových bariér. 

„Měření má vždycky povinnost provést stavebník. Musí ověřit, zda v dotčených obytných objektech už jsou hlukové limity splněny. Tam se poměrně ví, o které domy přesně jde, protože to v průběhu posledního měření bylo prokazováno,“ upřesňuje Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice. 

Poblíž tunelového portálu a přilehlé silniční křižovatky stojí bytové a panelové domy. Překročené hlukové limity jsou u několika z nich, a to ve vyšších patrech. 

Vyšší rychlost bude možná až po kolaudaci 

Maximální rychlost 60 kilometrů za hodinu je v současné době jak uvnitř samotných tunelů, tak v prostoru tunelového portálu a přilehlé křižovatky v Žabovřeskách. A dokud nebude celá stavba zkolaudovaná, silničáři tam nemůžou povolit osmdesátku, která je na dalších částech velkého městského okruhu. Snížená rychlost je totiž jedno z opatření, které má snížit hluk. 

Poté, co se silničářům podaří stavbu zkolaudovat, můžou změnit i toto dopravní značení. Odhadují, že by to mohlo být v polovině příštího roku. 

Autor:  Tomáš Jelen
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 24.10.2017 07:15 do 09:20; v ulici třída Kpt. Jaroše v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  D1, mezi km 202 a 201.8, ve směru Praha, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.10.2017 08:00 Do 24.10.2017 09:00, Pozor!, Údržba a opravy telematiky, zdroj: ŘSD
  D1, mezi km 190.7 a 190, ve směru Praha, oprava vodorovného dopravního značení vozovky, levý jízdní pruh uzavřen, Od 24.10.2017 21:15 Do 24.10.2017 22:00, Pozor!, Údržba vodorovného značení a dopravních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace