Pozor na opalovací krémy, mohou obsahovat látku, která poškozuje DNA

Opalování (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Opalování (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng

Některé opalovací krémy můžou obsahovat škodlivé látky. Poškozují lidskou DNA, zjistili brněnští vědci. Podrobněji se na toto téma podíváme za chvíli.

Opalovací krémy by měly pokožku chránit, vědci z Masarykovy univerzity v Brně ale zjistili, že některé z nich jí spíš škodí. Obsahují totiž látku, která v přeměněné formě může poškozovat DNA buněk člověka. 

Na pokožku si člověk s krémem nanese i látku ethylhexyl metoxycinamát. Ta je sama o sobě úplně v pořádku. Vědci ale zjistili, že pokud na ni zasvítí slunce, sloučenina se trochu změní. Při přeměně se, laicky řečeno, přehází molekuly. Tato změněná látka potom může poškozovat DNA v buňkách, a třeba i způsobovat závažná onemocnění. 

„Výsledek našeho zkoumání určitě znamená jednu podstatnou věc. Tato látka by měla být v co nejbližší době znovu přehodnocena. Tak, aby v legislativě byla tato látka zakázána, nebo intenzivně co nejdříve přehodnocena. Její použití, výroba a zařazení na náš trh,“ konstatuje vedoucí vědeckého týmu Pavel Čupr. 

Dobrá zpráva je, že denních i opalovacích krémů s touto látkou postupně na trhu ubývá. I to zjistili odborníci z Masarykovy univerzity. 

Sloučenina funguje jako ochrana, aby krémy nepoškodilo sluneční záření v době skladování a používání. Odborníci upozornili, že látka, které se ve zkratce říká EHMC, bývá kromě krémů také v lacích na vlasy, parfémech nebo make-upech.  

Autor:  Marie Veselá
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 18.10.2017 23:15 do 19.10.2017 01:20; v ulici Dornych v obci Brno; křižovatka s ul. Plotní.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění
  Od 2.11.2017 21:00 do 3.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...
  Od 31.10.2017 21:00 do 1.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace