Před jmelím ochrání stromy speciální postřik

Jmelí v koruně stromu - Foto: Roman Verner

Jmelí v koruně stromuFoto: Roman Verner

Nový způsob likvidace jmelí zkoušejí ve Zlínském kraji. Několik měst začalo rostlinu postřikovat chemikálií místo odřezávání.

Ve Zlínském kraji se správci zeleně rozhodli stromy napadené jmelím ošetřit lokálním postřikem. Jde o šetrnější metodu než mechanické odřezávání parazitické rostliny. 

Nový způsob likvidace jmelí zvolili také ve vsetínské Panské zahradě. “Postřik by měl napadené stromy ochránit od neustálého odřezávání větví. Koruna stromů je důležitá pro další tvorbu látek,” říká vedoucí městské zeleně Petr Mikulík.  

Stromům napadeným jmelím usychají větve, které je nutné odřezávat. Poškozené stromy mají proto korunu výrazně prořezanou ne jenom kvůli odstraňování samotného jmelí. 

Postřik jmelí ve Vsetíně - Foto: Roman Verner

Pracovníci specializované firmy provádějí postřik v ochranných oblecích z vysokozdvižné plošiny. “Látka je distribuovaná přímo do koruny, Protože to je lokální postřik na jednotlivé keříky, nedochází k žádnému rozptylu do okolí,” upozorňuje Jiří Poulík z firmy zabývající se postřiky jmelí. 

Přístup k jmelí není snadný - Foto: Roman Verner

Přístup k jmelí není snadnýFoto: Roman Verner

 

Součástí postřiku je účinná látka tefon, která zrychluje dozrávání parazitické rostliny. Zralé jmelí následně odpadává od větve poškozeného stromu. Stejná látka se používá i v zemědělství pro urychlení dozrávání obilí. 

Stromy ve vsetínském parku jsou jmelím obsypané - Foto: Roman Verner

Stromy ve vsetínském parku jsou jmelím obsypanéFoto: Roman Verner

 

V poslední době se parazitické jmelí rozšířilo především na severní Moravě a šíří se do celé republiky. Kromě Vsetína se nového postřiku ve Zlínském kraji také dočkají poškozené stromy v Bystřici pod Hostýnem a ve Zlíně. 

Autor:  Roman Verner
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  ulice Šámalova, Brno-Židenice, Brno, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 21.11.2017 11:00 Do 30.11.2017 23:59, uazvírka ulice Šámalova (spojnice mezi ul. Lazaretní a Zábrdovická) v úseku od pozemku ...
  ulice Koliště, Brno-střed, práce na inženýrských sítích, omezení, Od 21.11.2017 00:00 Do 28.11.2017 23:59, částečná uzavírka ul. Koliště v úseku od křižovatky s ul. Lidická za křižovatkou s ul. Milady ...
  D1, mezi km 199.2 a 199, ve směru Praha, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 21.11.2017 08:00 Do 21.11.2017 15:30, , údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace