Rajnochovice mají znovu arcibiskupskou železnici

Tomáš Hegar čistí jednu ze současných tří rajnochovických lokomotiv. - Foto: Roman Verner

Tomáš Hegar čistí jednu ze současných tří rajnochovických lokomotiv.Foto: Roman Verner

Rajnochovice na Kroměřížsku skutečná železnice obchází obloukem. Přesto mají v centru obce malé nádraží. Vyrostlo tam díky nadšencům jako připomínka technické kuriozity, která kdysi v obci fungovala.

Původní železnice patřila olomouckému arcibiskupství. Vláčky v Rajnochovicích a okolí svážely dřevo v letech 1906 až 1921. 

Lokomotiva a vybavení pak zamířily na lesní železnici v Bílé, ale místní si je rádi připomínají. 

Ostatně, i v lesích kolem Rajnochovic připomínají terénní úpravy a propustky někdejší trasy kolejí. Tam se ale už vláčky nevrátí, bylo by to moc složité - nové zázemí našly v srdci obce. 

Lesní železnice má v Rajnochovicích malebné depo. - Foto: Roman Verner

Současný mašinfíra, výpravčí a provozovatel trati v jedné osobě Tomáš Hegar s hrdostí otevírá nové depo, kde stojí tři malé lokomotivy. Nejsou parní, jako jejich dávná předchůdkyně, ale motorové. Zachránili je z jiných rušených železnic. 

Železnice v Rajnochovicích
Původní arcibiskupská železnice fungovala v okolí Podhradní Lhoty a Rajnochovic v letech 1906 až 1921. Dřevo z arcibiskupských lesů na pilu tahala parní lokomotiva, na začátku a konci i zvířata. Tehdy měly koleje rozchod 700 milimetrů. Teď je o deset centimetrů menší. Na obnově pracují nadšenci deset let – teď pod hlavičkou Společnosti pro obnovu Rajnochovické lesní železnice, která pořádá i vyjížďky.

Pokud se vše vydaří, už brzy ke stovkám metrů kolejí přibude dalšího více než čtvrt kilometru. Letos už místní nadšenci nabízejí svezení i v novém zeleném osobním voze. 

Stejně jako další části trati a jejího vybavení, i nový vagónek vznikl díky nadšení lidí pohybujícíh se kolem železničky. 

K návštěvě zvou při příležitostných akcích nebo kdykoli jindy. „Lze taky zavolat a domluvit se,“ nabízí Tomáš Hegar. A připomíná, že okolí Rajnochovic přímo vybízí i k dalším výletům. 

Takto vypadají nové rajnochovické vyhlídkové vagóny. - Foto: Roman Verner

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 19.10.2017 17:05 do 19:10; v ulici Kolaříkova v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  silnice I/42, Brno, tunel uzavřen, práce na silnici, Od 20.10.2017 21:00 Do 22.10.2017 21:00, Královopolský tunel a galerie - částečná a úplná uzavírka z důvodu plánované údržby a čištění. Noční uzavírka ...
  Od 2.11.2017 21:00 do 3.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace