Stezka lovců mamutů ukazuje život pravěkých lovců. I sochami v životní velikosti

Nová Stezka lovců mamutů v Boršicích. - Foto: Pavel Sedláček

Nová Stezka lovců mamutů v Boršicích.Foto: Pavel Sedláček

V Boršicích na Uherskohradišťsku v pátek otevřeli Stezku lovců mamutů, ukazuje i devět soch zvířat a lidí v životní velikosti.

Stezka lovců mamutů v Boršicích na Uherskohradišťsku je hotová. V pátek ji otevřeli pro veřejnost. V tuzemsku unikátní stezka upozorňuje na tamní významné archeologické naleziště Chrástka. Ukrývalo pozůstatky mamutů a dalších zvířat, také další věci staré deset až pětatřicet tisíc let. Na stezce najdou návštěvníci i devět dřevěných soch v životní velikosti. 

Stezku otevírá brána s nápisem „Stezka lovců mamutů“. „Nacházíme se přímo v místě, kde byly nalezeny z doby gravettienu, což je třicet tisíc let před naším letopočtem. Je to přímo autentické místo a celá stezka je koncipována tak, abychom procházeli místy, kde pravěcí lidé dennodenně procházeli,“ říká iniciátor stezky Petr Dula. 

Nová Stezka lovců mamutů v Boršicích. - Foto: Pavel Sedláček

Stezka má celkem jedenáct zastavení a každé z nich se věnuje určité etapě z života lovců mamutů. Třeba jak obstarávali potravu, jak žili nebo jak se chovali. Jeden z panelů má pomoci zbořit některé mýty o pravěkých lidech. 

„Celá stezka má jednu část, která se jmenuje bořiči mýtů a pověr. Doba pravěkých lovců je v literatuře i ve školních učebnicích popisována tak, že lovci byli špinavé, páchnoucí opice, přehozené jen kusem hadru, nebo kůže a používali nějaké jednoduché nástroje. To chceme vyvrátit, protože z nálezů vyplývá, že lidé byli velice podobní nám. Používali dokonalé technologie, jak lovu, tak zpracování materiálu,“ vysvětluje Dula s tím, že pravěcí lovci uměli tkát a zdobili si vlasy. 

Nová Stezka lovců mamutů v Boršicích. - Foto: Pavel Sedláček

Stezka stoupá do kopce, klesá a kroutí se terénem, což byl záměr jejích tvůrců. „Je takto zaříznutá v terénu, aby lidé nešli jen plynule rovnýma cestičkami, ale aby zažili křivolaký terén, který tady lovci mamutů museli dennodenně zdolávat,“ konstatuje Dula. 

Jeden z panelů, u něhož najdeme i šamanský sloup, se věnuje i spiritualitě a šamanskému umění té doby. „Duchům přikládali velikou moc a sílu. Jednalo se o přírodní národ, který v přírodě viděl moc duchů,“ vysvětluje autor stezky. 

Nová Stezka lovců mamutů v Boršicích. - Foto: Pavel Sedláček

Pod kopcem u konce stezky pak čeká největší atrakce, zejména pro nejmenší návštěvníky – devět devět soch v životní velikosti. Mamut je ale v jámě, takže je jen od půli těla nahoru. 

„Jsou to zvířata z nálezů v životní velikosti, bohužel mamut byl v té době tak obrovský, že bylo nad naše síly ho vyřezat celého. Je zvýrazněna hlavní část, kde vidíme hlavu, kly a velký chobot, abychom viděli, jak obrovské to bylo zvíře,“ konstatuje Petr Dula. 

Nová Stezka lovců mamutů v Boršicích. - Foto: Pavel Sedláček

Sochy jsou vytesané z namořeného topolového dřeva. Pro tvůrce bylo obtížné už jen sehnat dostatečně velké klády, ze kterých by bylo možné zvířata vytvořit. 

Výsledek jejich práce si mohou zájemci prohlédnout celoročně v Boršicích u Buchlovic na Uherskohradišťsku. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  silnice I/42, Brno, tunel uzavřen, práce na silnici, Od 20.10.2017 21:00 Do 22.10.2017 21:00, Královopolský tunel a galerie - částečná a úplná uzavírka z důvodu plánované údržby a čištění. Noční uzavírka ...
  Od 2.11.2017 21:00 do 3.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...
  Od 31.10.2017 21:00 do 1.11.2017 03:45; v ulici Koželužská v obci Brno; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojního zařízení Brno - Mělník ve 2 soupravách v konvoji. Parametry NN: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace