Takhle vypadá konec Vlněny. Zaměstnanci se přišli rozloučit

Poslední prohlídka Vlněny před demolicí - Foto: Tomáš Jelen

Poslední prohlídka Vlněny před demolicíFoto: Tomáš Jelen

Pracovali tu desítky let, teď se přišli rozloučit. Bývalí zaměstnanci Vlněny včera naposledy navštívili areál, který postupně mizí z povrchu zemského.

Navzdory vytrvalému dešti a blátivému povrchu rumiště se v prostorách někdejší Vlněny sešlo včera odpoledne osm desítek lidí. Většinou bývalí zaměstnanci, v drtivé většině případů už důchodci, se přišli naposledy podívat a místa, kam desítky let chodili denně do práce. 

Obrovský areál Vlněny totiž pomalu mizí, zbourána je už asi třetina budov. Některé návštěvníky při pohledu na chátrající domy přepadla nostalgie. 

VLNĚNA V ČÍSLECH
Začala se stavět v roce 1828
Má rozlohu 42 tisíc m2
Vyrábělo se tu 13,5 km příze denně
Nový areál bude stát 2 miliardy korun
Nabídne 80 tisíc m2 kanceláří
1 150 parkovacích míst

„Nastoupila jsem sem v den svých osmnáctých narozenin, 10. srpna 1959. A byla jsem tu zaměstnaná 38 let,“ konstatovala Ludmila Marvanová, která z Vlněny odcházela v půlce devadesátých let jako zástupkyně ředitele závodu 1. 

„Vyrábělo se tady skoro 13 kilometrů látek denně ve 164 druzích. Vyváželi jsme látky po Evropě, dělali jsme uniformy, oblékali jsme vojáky, policisty, hasiče. Je mi hrozně líto, kdy vidím, jak ta fabrika teď vypadá. Nechali jsme tady spoustu pracovního času a to všechno je teď pryč,“ komentuje vzhled areálu. 

Poslední prohlídka Vlněny před demolicí - Foto: Tomáš Jelen

Kromě prohlídky mizejícího monumentálního areálu se ale přišla také setkat s bývalými kolegy. Akci zorganizoval mnohaletý zaměstnanec Vlněny Oldřich Pařízek, kterému je šestaosmdesát let. 

Čtěte také: Vlněna jde k zemi, podívejte se dovnitř, než zmizí

„Na té ruině, kde stojíte, tam byla jídelna, kuchyň a nahoře zdravotní středisko,“ upozorňuje účastníky exkurze. 

Bourání je dobře vidět i z ulice - Foto: Tomáš Jelen

Na rozdíl od Ludmily Marvanové jej žádná nostalgie neskličuje. „Vždyť se podívejte, na naše vlastní oblečení. Kdo dnes nosí kabát, sukně, hubertus? Skutečnost je taková, že naše republika v oblasti horního odívání už nemohla konkurovat asijským státům, kde to vyrábí za babku. Navíc rekonstruovat tyhle fabriky zevnitř nepřicházelo v úvahu,“ hodnotí. 

Vlněna ukončila výrobu v polovině 90. let minulého století. Od té doby už nebyl areál nikdy celý obsazený. Teď začaly bourací práce, které potrvají asi do konce listopadu. 

Bagry a další bourací stroje na místě pracují už od poloviny května - Foto: Tomáš Jelen

Areál čítá čtyřicítku budov, čtrnáct z nich už je srovnaných se zemí. Bagry a další bourací technika se zakusují už i do domů, které sousedí s ulicí Dornych, takže bourání lze sledovat i zvenčí. 

Na místě někdejšího oděvního gigantu má v průběhu dvanácti let výstavby vyrůst nový kancelářský komplex s podlahovou plochou 80 tisíc čtverečních metrů. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 17.10.2017 08:00 do 11:05; v ulici Merhautova v obci Brno; křižovatka s ul. Jugoslávská.; tvorba kolon vozidel, nebezpečí dopravního kolapsu; dopravní kolaps
  Od 17.10.2017 07:55 do 10:00; v ulici Budovcova v obci Brno; nehoda autobusu; 2 havarovaná vozidla; BUS x OA bez zranění.
  D1, mezi km 198.2 a 198.4, ve směru Bohumín – PL, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 17.10.2017 15:00 Do 17.10.2017 16:00, , údržba a opravy telematiky, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace