Turisty bude po Punkvě vozit flotila nových lodí

Tvar lodi se příliš změnit nemohl, větší lodě by jeskyněmi nepropluly. - Foto: Michal Záboj

Tvar lodi se příliš změnit nemohl, větší lodě by jeskyněmi nepropluly.Foto: Michal Záboj

Turisty na podzemní plavbě po říčce Punkvě v Moravském krasu budou vozit nové lodě.

Správa jeskyní Moravského krasu postupně obmění flotilu lodí, které vozí turisty po podzemní říčce Punkvě. První plavidlo z celkem deseti už kotví v přístavišti u Punkevních jeskyní. Jejich návštěvníky ze dna propasti Macocha poprvé sveze už příští týden. 

Zbrusu nová loď dostala jméno Wankel. „Lodě, které tady jsou, první z nich byly vyrobeny v roce 1982. Těch je tady šest. A pět dalších lodí bylo vyrobeno a dovozeno v roce 1991 až 1992,“ popisuje vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka. 

Zatímco starší plavidla jsou červená, nová loď má zelenou barvu. Na první pohled je to jedna z mála viditelných změn. Ty se udály spíš pod povrchem. 

Ovládání nové lodi - Foto: Michal Záboj

„Při stavbě těchto lodí se vycházelo konstrukčně z lodí stávajících, protože do jeskyně se větší loď nevejde. Takže velikost zůstává stejná. Je trochu jiný materiál, protože ty staré lodě jsou železné a jednak jsou hliníkové. Hliník se moc neosvědčil, takže tyto lodě jsou železné, tloušťka plechu je silnější. Zcela nové jsou baterky, ty jsou lithiové a jejich životnost by měla být deset let,“ upřesňuje Pavelka. 

Ovládání nové lodi. - Foto: Michal Záboj

Lodě se i nadále ovládají dvěma motory – zadní je hnací a přední slouží k dokormidlování mezi skalními stěnami. Nové lodě jsou také bezpečnější. Jejich konstrukce totiž nedovoluje, aby se úplně potopily. 

Kromě barvy není mnoho změn vidět, lodě ale mají jinou konstrukci a jsou i z jiného materiálu. - Foto: Michal Záboj

Flotila původních lodí pomalu dosluhuje. - Foto: Michal Záboj

První loď už v Punkevních jeskyních převzali, další dostanou do konce roku a počet do deseti završí na jaře příštího roku. 

„K předání lodi došlo v pondělí, ještě jsou tam potřeba nějaké věci dotáhnout do konce, protože plavební správa v Přerově musí dodat rejstříkové číslo lodi a dát v podstatě to hlavní potvrzení, to kulaté razítko, že na té lodi se dá provozovat plavba s návštěvníky. Počítáme, že příští týden by se mohli návštěvníci na té lodi svézt,“ odhaduje Pavelka. 

Autor:  Michal Záboj
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 17.10.2017 12:55 do 15:00; 43 - 11.4km na trase Královo Pole - Česká u obce Brno; nehoda; 2 havarovaná těžká nákladní vozidla; bez zranění.
  Od 17.10.2017 13:20 do 14:20; D1 - 191.2km na trase Říkovice - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; neprůjezdný levý jízdní pruh; porouchaný vozík.
  Od 17.10.2017 11:55 do 14:00; v ulici Provazníkova v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2 x OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace