Unikátní prales Ščúrnica se rozrůstá, lidé na něj poslali dva miliony

V karpatských pralesech převládají bučiny. - Foto: Roman Verner

V karpatských pralesech převládají bučiny.Foto: Roman Verner

Další hektary vzácného lesa se letos na podzim podařilo vykoupit ochráncům přírody ve Valašských Kloboukách od soukromých majitelů. Díky veřejné sbírce Místo pro přírodu tam rozšiřují jedinečný prales Ščúrnica.

Centrum rezervace leží na hřebeni Bílých Karpat. Ochránci přírody vykoupili tento unikátní kousek přírody před několika lety a zachránil tak místo před těžbou. 

Cílem je, aby se zhruba třicetihektarový prales stal územím nerušeného vývoje přírody. Domovem se tak může stát třeba pro orchideje, ale také i pro vzácné druhy ptáků, například strakapouda bělohřbetého nebo lejska malého.  

„V této oblasti je hraniční výskyt jedle bělokoré. Ta je zastoupena v lesnictví v celé České republiky jedním procentem a je tak poměrně vzácná,“ říká Miroslav Janík z Českého svazu ochránců přírody. 

Ščúrnica je navíc propojena s další chráněnou oblastí, kterou je rezervace Ploštiny. 

Lidé už na záchranu lesa věnovali přes dva miliony korun. „Byla jsem ráda, že to přešlo do takových rukou,“ pochvaluje si Dana Filáková, jedna z prvních, která les ochráncům prodala. 

Autor:  Roman Verner
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Zlín
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 18.11.2017 13:45 do 17:50; v ulici Žabovřeská v obci Brno; Směr tunel Hlinky.; nehoda; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA do svodidel, se zraněním osob. ...
  Od 18.11.2017 15:55 do 18:00; v ulici Úzká v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2 x OA bez zranění.
  ulice Šámalova, Brno-Židenice, Brno, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 20.11.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, uazvírka ulice Šámalova (spojnice mezi ul. Lazaretní a Zábrdovická) v úseku od pozemku ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace