V Brně parkují kamiony i na sídlišti. Místním se to nelíbí

Na sídlišti Lesná v Brně parkují kamiony /ilustrační foto/ - Foto: Tomáš Jelen

Na sídlišti Lesná v Brně parkují kamiony /ilustrační foto/Foto: Tomáš Jelen

Řidiči kamionů v Brně řeší svérázně problém, kam svá vozidla - třeba na víkend - odstavit. Na parkoviště změnili pravý pruh čtyřproudé silnice, která obkružuje sídliště na Lesné. Z pohledu zákona je všechno v pořádku, místním lidem se to ale nelíbí.

„Při výjezdu z mé ulice je špatný výhled, většinou po levé straně, někdy i po pravé tady několik kamionů neustále stojí, takže je to hodně nepříjemné.“ 

Davidu Kopečenskému parkující kamiony na rušné komunikaci vadí. Výhled z křižovatky je zrovna teď omezený natolik, že odbočit doleva je doslova hazard. 

„Jelikož to má čtyři proudy, tak ne každý respektuje padesátku, co tady je, a vyjíždění je opravdu nebezpečné,“ dodává. 

 

V Brně na sídlišti Lesná natáčel reportér Tomáš Jelen

Vložit na svůj web

Je sobota odpoledne a na pár stech metrech stojí šest parkujících kamionů. Vadí také řidičům hromadné dopravy. 

„Samozřejmě je problém i při vyjíždění ze zastávky. V pravém pruhu stojí kamiony a v levém jezdí auta, která vás samozřejmě běžně nepustí. Je to zásadní problém,“ líčí problém ze svého úhlu pohledu řidič autobusu Bohdan Novotný. Podle zákona ale kamiony v pravém pruhu stát můžou. 

„Z hlediska povinností řidiče je to v pořádku až na paragraf 4, když říká, že by se řidič měl chovat ohleduplně a ukázněně, aby svým chováním neohrožoval život a zdraví a majetek jiných osob,“ vysvětluje Pavel Tučka z Centra dopravního výzkumu. 

„Tím myslím, že pokud řidič nákladního vozidla zjevně brání v rozhledu – a zvlášť u profesionálních řidičů by to mělo být zjevné a ti by to měli vědět – tak porušuje tento paragraf,“ doplňuje. 

Vymahatelnost tohoto ustanovení je ale tak malá, že jediným řešením, jak kamiony vyhnat, je změna dopravního značení. Snaží se o to i Martin Maleček z hnutí Sdružení občanů Lesné. 

„V našem návrhu je, aby ulice Seifertova byla osazena značkami zákaz stání, a to buď svislou, nebo vodorovnou značkou,“ říká. 

Čtěte také: Řidiči kamionů v Česku poukazují na nedostatek parkovacích míst, zastavují, kde se dá

Podobný návrh brněnskému magistrátu zaslalo i současné vedení městské části. Starosta Brna-Severu Rostislav Hakl z ČSSD městu předložil kromě zákazu stání i jiné řešení. 

„Jako druhou možnost z hlediska řešení jsme navrhovali, aby pravý jízdní pruh byl vyčleněn pro potřeby MHD a jako cyklistická stezka,“ popisuje. 

Situaci ale komplikuje to, že silnice patří Jihomoravskému kraji, a jednání jsou proto zdlouhavá. Mezitím kamiony na Lesné zejména o víkendech stávají. 

„Na povrchu silnice už je to vidět, začínají tam být vyjeté koleje a přitom ty kamiony sem moc nejezdí, není tady žádná průmyslová zóna,“ uzavírá David Kopečenský, který se na kamiony dívá i z okna.  

Autor:  Tomáš Jelen

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  místní komunikace, Petrská, Zelný trh, Brno-střed, uzavřeno, Od 23.11.2017 00:00 Do 28.12.2017 23:59, Ulice Zelný trh, ulice Petrská v Brně, úplná uzavírka z důvodu akce "Advent na Zelňáku"., Vydal: ÚMČ ...
  silnice I/42, Brno-Žabovřesky, Brno, uzavřeno, stavební práce, Od 23.11.2017 00:00 Do 25.11.2017 23:59, Z důvodu realizace stavby dodatečných protihlukových opatření na silnici I/42 Brno - velký městský ...
  D2, mezi km 12.1 a 2.9, ve směru Brno, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, práce na silnici, Od 09.10.2017 03:50 Do 25.11.2017 06:00, Rekonstrukce vozovky v levém pásu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace