V nemocnici u svaté Anny v Brně zvládají šetrné operace srdce

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně v Pekařské ulici - Foto: Vladan Dokoupil

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně v Pekařské uliciFoto: Vladan Dokoupil

Lékaři z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně začali nově operovat srdce endoskopicky. Centrum se tak stalo prvním pracovištěm na jižní Moravě a čtvrtým v republice, kde se tato metoda používá.

Zatímco u klasické operace srdce je potřeba pomocí dlouhého řezu otevřít hrudník, při nové metodě zůstanou pacientům jen drobné vpichy nebo kratší jizvy. „To znamená lepší pooperační rehabilitaci, rychlejší návrat do života, méně bolesti,“ zhodnotil přínos pro pacienta chirurg Tomáš Ostřížek. 

 

V Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně natáčela Vlasta Gajdošíková

Vložit na svůj web

Endoskopické operace srdce nejsou vhodné pro každého. Provádějí se tehdy, pokud nezabírá léčba medikamenty nebo nepomůže klasická operace. U svaté Anny zatím tímto způsobem pomohli 15 pacientům. „Jejich počet se bude zvyšovat,“ upozornil ředitel centra Petr Němec. 

Endoskopicky lékaři nejčastěji implantují stimulátory a elektrody. Dokáží takto léčit například fibrilaci srdečních síní a zvládnou i plnohodnotnou operaci dvojcípé a trojcípé srdeční chlopně. 

Kvůli endoskopickým operacím srdce muselo kardiovaskulární a transplantační chirurgie nakoupit přístroje za asi jeden a půl milionu korun. „V dlouhodobém horizontu to přinese určitou úsporu,“ poznamenal ředitel centra Petr Němec. 

Onemocnění srdce a chlopní podle lékařů přibývá. Souvisí to se stárnutím populace. 

Pořad: Dobré ráno, Moravo!  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: pondělí-neděle 05:00  |  Délka pořadu: 190 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 23.2.2017 15:55 do 18:00; v ulici Hradecká v obci Brno; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; odstavený OA.
  Od 23.2.2017 16:05 do 18:10; v ulici Optátova v obci Brno; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; OA x chodec se zraněním.
  náměstí Karla IV., Brno-Líšeň, Brno, uzavřeno, Od 25.02.2017 13:30 Do 25.02.2017 18:00, , uzavírka místní komunikace ul. nám. Karla IV. za provozu autobusů linkové osobní dopravy, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace