Vědci objevili unikátní strom v brněnské botanické zahradě

Vzácný jinan dvoulaločný v brněnské botanické zahradě - Foto: Tereza Kadrnožková

Vzácný jinan dvoulaločný v brněnské botanické zahraděFoto: Tereza Kadrnožková

Výzkumníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně narazili úplnou náhodou na světový unikát.

Brněnští výzkumníci objevili rostlinu jinanu dvoulaločného, která si v sobě nese dvakrát tolik genetických informací jako ostatní stromy toho druhu. Strom, známý také jako ginko biloba, má totiž místo jedné sady chromozomů sady dvě. 

To většinou u rostlin znamená vylepšení jejich schopností nebo vzhledu. U stovky milionů let starého druhu, kterým je jinan dvoulaločný, se ale o této vlastnosti doteď nevědělo. Velký význam by to mohlo mít pro lékařství, ale hlavně pro samotnou vědu. 

Zvláštní strom roste v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v centru Brna. 

Semeno jinanu - Foto: Tereza Kadrnožková

„V Číně využívají hlavně dužnatá semena. Vypadají na první pohled jako velké žluté třešně. Výrobě léčivých přípravků pravděpodobně buď slouží semena, nebo olej z nich,“ vysvětluje ředitelka zahrady Magda Chytrá. 

Vědecký tým Petra Šmardy přijel před třemi lety do Botanické zahrady s úplně jiným výzkumem. Jeden ze vzorků jim ale do očekávaných výsledků neseděl a tak projekt odložil. 

Tento strom je jiný než ostatní jinany - Foto: Tereza Kadrnožková

Tento strom je jiný než ostatní jinanyFoto: Tereza Kadrnožková

Na zajímavou anomálii si Šmarda vzpomněl až při sledování dokumentu o objeviteli penicilinu, který na lék přišel náhodou, a napadlo ho, že výsledky z minulého výzkumu nemusejí ukazovat na chybu, ale na unikátní genovou výbavu jednoho ze zkoumaných jinanů. 

„Polyploidní rostliny mají zmnoženou standartní sadu chromozomů. Znamená to, že mají dvojnásobný počet všech genů, se kterými si evoluce může nějakým způsobem pohrát. Využívá se to běžně v zemědělství, ve šlechtitelství, kdy tady polyploidní rostliny potom mají větší výnosy nebo větší produkci,“ konstatuje Šmarda. 

V případě jinanu dvoulaločného, lidem spíše známého jako ginko biloba, by mohla mutace způsobit například zesílení léčivých účinků.
„Jinan, ten standardní diploidní, je jednou z nejčastěji používaných rostlin k výrobě různých látek na podporu paměti a nějakých kognitivních funkcí. Je možné, že tenhle polyploid by mohl mít nějaké vlastnosti lepší, produkovat látky víc nebo v nějakém jiném účinnějším poměru,“ doplňuje vědec. 

Vědci teď chtějí speciální jinan naroubovat a dál také hledat samčí polyploidní strom, který by zajistil pokračování unikátní linie. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 17.10.2017 08:00 do 11:05; v ulici Merhautova v obci Brno; křižovatka s ul. Jugoslávská.; tvorba kolon vozidel, nebezpečí dopravního kolapsu; dopravní kolaps
  Od 17.10.2017 07:55 do 10:00; v ulici Budovcova v obci Brno; nehoda autobusu; 2 havarovaná vozidla; BUS x OA bez zranění.
  D1, mezi km 198.2 a 198.4, ve směru Bohumín – PL, práce údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 17.10.2017 15:00 Do 17.10.2017 16:00, , údržba a opravy telematiky, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace