VIDEO: Zábrany u silnic zachraňují žabí životy

Ochránce přírody se skokanem hnědým. - Foto: Roman Verner

Ochránce přírody se skokanem hnědým.Foto: Roman Verner

Žáby na východní Moravě táhnou na místa, kde se rozmnoží. Ochránci přírody je proto přenášejí přes rušné silnice.

Teplé počasí vytáhlo na východní Moravě žáby z jejich zimních úkrytů. Cestou za rozmnožováním musí často překonávat rušné silnice. Proto jim ochránci přírody budují u cest zábrany, které žáby zavedou do sběrných nádob. Nachytané obojživelníky pak přenášejí do bezpečí. 


Radek Studénka ze Správy chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty stojí nedaleko vesnice Komňa. Nahlíží do kbelíku, do kterého se chytili první putující skokani. 

„Jedná se o skokana hnědého, máme tady čtyři exempláře. Je vidět, že opravdu už jsou probuzení,“ konstatuje. 

Žáby přezimují většinou v lese. Jdou přes potok, někteří využijí jeho toku a podplují k vodním plochám, například k rybníku. Studénka objevuje ve kbelíku ropuchu. 

„Potkaly se nám tu dva druhy. Skokan je první po zimě, ale máme tady i ropuchu obecnou. Bude to opravdu zajímavé, protože se na cestě potkají,“ dodává. 

Obojživelníci putují do nedalekého rybníčku, kde se budou třít. A potom zase půjdou zpátky. 

„Populace se bude vyvíjet v tom rybníčku a je to otázka několika týdnů, než zase půjdou nazpátek,“ konstatuje Studénka. 

David Prachař přivedl jednu z ropuch. Nádoby vyprazdňuje každé ráno. Žáby u nich sice neutečou, ale pobyt v kbelíku pro ně není zrovna příjemný. 

„Zábrany máme na pěti místech. Jedna je tady v Komni, druhá je v Krnově, třetí na Žítkové, čtvrtá ve Tvarožné Lhotě, ale tam to pro nás dělá Vzdělávací informační středisko Bílé Karpaty a budeme ještě dávat v Luhačovicích,“ dodává Prachař. 

Když Prachař se Studénkou vyberou džber, přendají žáby do druhého kbelíku a jdou s nimi k rybníčku. Voda v něm je ledová, ale to žábám nevadí. 

Hlavní je dostat žáby bezpečně přes silnici, ta je na jejich cestě největším rizikem. Největší tah skončí zhruba do tří týdnů. 

Autor:  Roman Verner
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  ulice Šámalova, Brno-Židenice, Brno, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 21.11.2017 12:00 Do 30.11.2017 23:59, uazvírka ulice Šámalova (spojnice mezi ul. Lazaretní a Zábrdovická) v úseku od pozemku ...
  ulice Koliště, Brno-střed, práce na inženýrských sítích, omezení, Od 21.11.2017 00:00 Do 28.11.2017 23:59, částečná uzavírka ul. Koliště v úseku od křižovatky s ul. Lidická za křižovatkou s ul. Milady ...
  D1, mezi km 189.5 a 194, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 21.11.2017 08:00 Do 21.11.2017 13:00, , údržba povrchové kanalizace, zdroj: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace