Z tekoucího bronzu se u Brna rodí permoník i císařovna

Téměř ohnivý tanec může připomínat pohyb kolem nádoby se žhavým bronzem. - Foto: Miloš Šenkýř

Téměř ohnivý tanec může připomínat pohyb kolem nádoby se žhavým bronzem.Foto: Miloš Šenkýř

Jak vzniká bronzová socha? Pojďte se s námi na ten malý zázrak podívat. Přesvědčíte se, že její tvůrci se zapotí nejen vedrem.

„Bude mít asi 1100 stupňů Celsia,“ varuje umělecký slévač Josef Rossí. V peci pod jeho nohama je rozžhavená hmota, která se za chvíli začne měnit v součásti hned několika soch určených na Moravu i na Slovensko. 

Pec s kovem je ukryta pod zemí. - Foto: Miloš Šenkýř

Pro něj je to již rutina. Tlusté rukavice, které musí vydržet vysoké teploty, ale třeba i bravurnost, s jakou sestupuje do podzemí, kde je tryska zahřívající nádobu s kovem. 

Plameny dostávají až zelenou barvu. - Foto: Miloš Šenkýř

Z jámy šlehají chvílemi až zelenkavé plameny. Místní zkušeně doplňují do nádoby další kousky suroviny. 

Formy budoucích soch jsou připraveny. - Foto: Tomáš Jelen

Tahle proměna se v ateliéru ve Veverských Knínicích u Brna děje jednou až dvakrát měsíčně. Poblíž pece jsou rozestavěné formy, do kterých za chvíli místní mistři nalejí bronz. A z nichž se posléze vyloupne socha. 

Pohled k hlubinám, které vydají žhavý obsah. - Foto: Tomáš Jelen

Tentokrát se tu rodí například metrový permoník, který má být součástí kašny na náměstí v Oslavanech. A taky další součásti budoucího jezdeckého pomníku Marie Terezie pro Bratislavu. 

A tady předloha permoníka pro Oslavany (s autorem rozhlasové reportáže Tomášem Jelenem). - Foto: Miloš Šenkýř

Odlévání ale předchází ještě další příprava. Nejdříve autor sochy vytvoří její věrný model – opodál stojí právě permoník navržený sochařem Nikosem Armutidisem. 

Část předlohy budoucí jezdecké sochy Marie Terezie. - Foto: Miloš Šenkýř

A také císařovna – sice mohutný, ale přece jen zmenšený pokus o rekonstrukci původního mramorového pomníku z Bratislavy. Ten byl zničený v roce 1921. Nezachovala se z něj panovnice – a ani dva husaři stojící původně vedle jejího koně. 

Malý otvor, kterým dovnitř natéká kov. - Foto: Tomáš Jelen

Z předloh s pomocí vosku a plastu vzniknou přesné sádrovo-antukové formy. V nich musí mít kov nachystané cesty, aby pronikl na všechna místa, kam má. 

Mistři zvedají nahoru nejen 80 kilogramů kovu, ale i nádobu a držák. - Foto: Miloš Šenkýř

Teprve pak přijde na nalévání kovu. „Je tam 80 kilogramů taveniny. Kelímek má zhruba asi 20 kilogramů plus 25 kilogramů ta nosítka,“ říká umělec. A zároveň to vše bravurně zvedá více než metr nad zem a přesně lije do připraveného několikacentimetrového otvoru. 

Polovina sochy permoníka, už vyproštěná z formy. - Foto: Miloš Šenkýř


Když po několika hodinách forma a hlavně její obsah vychladne, je potřeba obal rozbít – a uvnitř najít součást budoucího díla. 

K hotové soše je ale ještě dlouhá cesta – dílo totiž odlévají autoři po částech. Ty musí na sebe pasovat, ucelit. Cizeléři proto začnou kontrolovat každý detail, upravovat a začišťovat. 

Josef Rossí ukazuje obě části budoucí pýchy Oslavan. - Foto: Miloš Šenkýř

Budoucí socha získává výslednou podobu. Zbývá upravit povrch do potřebného tónu – záře bronzu zmizí pod vybranou patinou. Pak zbývá usadit dílo na místo. 

Permoník přejede do Oslavan z Veverských Knínic už po prázdninách. A ještě letos se do Bratislavy vrátí císařovna. Mezitím už budou Nikos Armutidis, Josef Rossí a další umělci chystat další díla. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 22.11.2017 18:40 do 20:45; v ulici Štefánikova v obci Brno; Dřevařská x Skřivanova; nehoda; 3 nehody; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 3xOA, bez zranění.
  Od 22.11.2017 16:40 do 19:45; v ulici Jihlavská v obci Brno , délka 82m; čp.: 3; nehoda; 4 havarovaná vozidla; 4 x OA, z jednoho vozidla se kouří, HZS jede na místo.
  Od 22.11.2017 16:45 do 20:50; v ulici Dusíkova v obci Brno; x Kupkova; nehoda; havarované vozidlo; OA x 3 x chodec, se zraněním, ZZS, HZS jede na místo.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace