Zlínský Prior dostane zpět svou původní tvář. Podívejte se.

Vizualizace zlínského Prioru po rekonstrukci - Foto: Archiv Resort Valachy

Vizualizace zlínského Prioru po rekonstrukciFoto: Archiv Resort Valachy

Obchodní dům Prior ve Zlíně dostane podobu z časů první republiky, kdy vznikl jako součást Baťova Zlína.

Obchodní dům Prior ve Zlíně se připravuje na vystěhování a uzavření. Přiblížila se rekonstrukce památkově chráněné budovy. Budova dostane aspoň zvnějšku historickou podobu. Takovou, jakou měla, když podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury v roce 1932 vznikla. Svůj vzhled ztratila při opravách v 50. letech minulého století. 

Do konce března doprodávají a vyklízejí prostory obchody z vrchních pater, do června budou fungovat jen ty v přízemí. Celý obchodní dům uzavřou majitelé v červenci. Tehdy chtějí začít s celkovou rekonstrukcí budovy. 

Zvenčí by měl obchodní dům vypadat jako dřív. Původně měla dvě spodní patra velká okna, další čtyři patra měla okna běžná a horní úzká. Tato podoba se po rekonstrukci vrátí. 

Vizualizace zlínského Prioru po rekonstrukci - Foto: Archiv Resort Valachy

S návratem k původní podobě souhlasili také památkáři a městští architekti. Autoři přestavby ale řešili jiný problém - parkování. Po přestavbě by měla nová místa vzniknout na střeše přístavby v zadní části a taky v podzemí budovy. Dělníci kompletně obmění fasádu, také tu vrátí do stavu z první republiky. 

Budova ale oproti té době změní funkci, popisuje Radovan Pilich, předseda představenstva firmy Prior, které dům patří. 

Vizualizace zlínského Prioru po rekonstrukci - Foto: Archiv Resort Valachy

„V přízemí a v prvním patře budou obchodní plochy a zbývající patra budou využita na kancelářské a hotelové plochy včetně wellness centra a zážitkové restaurace. Požadavky všech prodejců v dnešní době jsou, aby byli pokud možno v přízemí, maximálně první nebo druhé patro. Bohužel tento objekt má deset pater a i dispozičně není pro maloobchod nejvhodnější,“ vysvětluje Pilich. 

Vizualizace zlínského Prioru po rekonstrukci - Foto: Archiv Resort Valachy

Rekonstrukce by pro kolemjdoucí neměla znamenat žádné omezení ani uzavírky silnic, což se ale může v průběhu prací změnit. Rušno už je kolem budovy teď, do konce března pokácejí pracovníci asi padesát stromů za budovou. Právě tam, kde vznikne přístavba s parkovištěm. 

Podle majitelů má být hotovo za rok, ale připouštějí, že se práce mohou i protáhnout. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Brno
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihomoravský kraj
  Od 29.5.2017 18:05 do 20:10; na silnici 42 v obci Brno; nehoda; 2 havarovaná vozidla; dodávka X OA bez zranění.
  silnice III/15278 (ulice Modřická), Brno-jih, Brno, práce na inženýrských sítích, Od 18.11.2016 00:00 Do 30.06.2017 23:59, od křižovatky s ul. Moravanská po ul. Modřická č.or. 48, Vydal: Magistrát města ...
  ulice Moravské náměstí, Brno-střed, Brno, práce na silnici, Od 29.05.2017 07:00 Do 31.07.2017 23:59, dle DZ, Vydal: Magistrát města Brna

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace