Aktuálně21. března  2017 v 15:30  

Breakestra: Funk a soul ze syrového podhoubí americké kavárny

The Breakestra - Foto:  Oficiální Facebook kapely

The BreakestraFoto:  Oficiální Facebook kapely

Losangeleská kapela Breakestra, která ve své tvorbě propojuje funk, soul, jazz a hip hop, vznikla v roce 1997 a za dobu své existence vydala čtyři alba a několik singlů.

Žánrový rozptyl skupině otevřel dveře na nejrůznější typy akcí po celém světě – a to nejen pro milovníky vintage funku a soul-jazzu: v Česku například vystoupili na Hip Hop Kempu v roce 2010 jako doprovodná kapela rappera Chali 2na. 

Začátky kapely Breakestra jsou spojené s malou losangeleskou kavárnou, kde se budoucí spoluhráči seznámili při pátečních hudebních jamech. Scházela se tam různorodá společnost, kromě jazzových muzikantů také DJové, rappeři nebo tanečníci breakdance, a toto pestré podhoubí dalo stylové základy kapele Breakestra. 

Zpočátku hrála kapela cover verze, ale časem se přeorientovala na autorský repertoár, který žánrově vychází z funku a soul-jazzu pozdních šedesátých a raných sedmdesátých let. Autorem většiny skladeb je frontman, multiinstrumentalista Miles Tackett, který hraje na kytaru, basu, violoncello a bicí. 

Vyrůstal v hippie komunitě v Santa Monice obklopen herci a muzikanty. Díky svému otci, který byl kytarista a trumpetista, velice brzy objevil Milese Davise, Weather Report a další hudbu, která ovlivnila jeho další směřování. Za svou hudební dráhu, trvající přes dvacet let, spolupracoval například s B. B Kingem, Slyem Johnsonem nebo se zpěvačkou Macy Gray. 

V úterní Čajovně zazněly ukázky ze dvou alb kapely Breakestra: Hit the Floor a Dusk till Dawn. 

Autor:  Eliška Svobodová
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 15:30 - 16:00, víkendy 23:15 - 24:00  |  Délka pořadu: 30-45 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. března  2017 v 23:15     FotogalerieAudio  rubrika: Aktuálně

  Boys Play Nice: Když architektura na fotkách žije

  „Nepřišlo to ze dne na den. Poznali jsme se sice při focení architektury, pak jsme ale dlouho dělali reklamu a jen plnili něčí zadání,“ říkají Jakub Skokan a Martin Tůma, fotografové spojení pod značkou Boys Play N...

   
 • 22. března  2017 v 15:30     AudioVideo  rubrika: Aktuálně

  Nová kapitola „Maršála zvuků“ Jima Moraye se jmenuje Upcetera

  Kdo je v anglickém folku brán za největšího rockera? Záleží na osobním vkusu, ale ankety mluví jasně: Jim Moray. V roce 2003 šokoval debutem Sweet England a vyhlášeným manifestem: nacházet v tradičních písních to, na...

   
 • 18. března  2017 v 23:15     Audio  rubrika: Aktuálně

  Divoké divadlo Jana Friče

  Hostem sobotního vysílání Kateřiny Rathouské byl jeden z nejzajímavějších současných českých režisérů Jan Frič.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace