Aktuálně2. srpna  2012 v 19:00  

Homosexualismus, odklonit, vlezdobruselista aneb O současné češtině

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odkláněl peníze - Foto:  ČTK

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odkláněl penízeFoto:  ČTK

Rozčilujete se, když slyšíte z úst televizních a rozhlasových moderátorů nespisovné koncovky? Šílíte, když vám servírka v restauraci nabízí meníčko, v internetové diskusi čtete o manžovi a mimískovi, v práci na vás čeká kolegyňka s mobílkem a kamarád získal super nový džobík?

Máte rádi, nebo spíše nesnášíte evropsko-unijní vyjadřování? Fascinují vás, či naopak šokují výrazy vytvořené našimi politiky a dalšími veřejně činnými lidmi jako odklonit (peníze), kulich, deabelizace nebo vlezdobruselista? Za jakých okolností se to které slovo začne pravidelně používat v médiích a získá oblibu u novinářů? 

Kde nám naopak slovní zásoba chybí, takže musíme používat přejatý termín, kupříkladu singles? A jak pracovníci Ústavu pro jazyk český Akademie věd zaznamenávají a analyzují neologismy? Kolik jich ročně přibude a nestálo by za to mít z nich nový slovník? Pokud vás výše uvedené problémy a zajímavosti zaujaly, nenechte si ujít Čajovnu s datem 2. srpna. Pozvání do ní přijaly lingvistky Lucie Jílková a Michaela Lišková.  

S moderátorkou Kateřinou Rathouskou otevřou ale i další témata, například obecněji pohovoří o hranicích mezi spisovností, nespisovností a kultivovaností v mluvených projevech. A co přechylování ženských příjmení - má, nebo nemá smysl, a případně jaký? V neposlední řadě se pořad dotkne budoucích Pravidel českého pravopisu, která by mohla v příštích letech leccos upravit. Které změny jsou reálné a co zůstane podle odhadu hostů ve studiu při starém? Prozkoumejte s námi zákoutí mateřského jazyka. 

Pořad je reprízou z ledna letošního roku. 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 19:00 - 20:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. července  2014 v 19:00       rubrika: Aktuálně

  Susheela Raman & Julie Fowlis - její veličenstva výjimečnosti

  Dva mimořádné hlasy. Dva nevšední průniky do starobylých tradic. Dvě výjimečné ženy. Dvě alba, která v současnosti přitahují pozornost. Julie Fowlis pocházející ze skotského souostroví Vnější Hebridy na albu Gach Sgeul...

   
 • 22. července  2014 v 19:00       rubrika: Aktuálně

  Šťastné zítřky v Čajovně

  Hosté úterní Čajovny promluví o edici Šťastné zítřky. Podle webu nakladatelství Academia tato řada Jednotlivé svazky

   
 • 19. července  2014 v 19:00       rubrika: Aktuálně

  Clipping - rozhovor ve studiu

  KnofLenka vzala mikrofon a navštívila domácí studio losangelské kapely, která zaujala i na letošním Sónaru v Barceloně.Interview si můžete poslechnout zde a v první půlhodině sobotní Čajovny. Nabízíme Vám i zkrácenou tištěnou verzi.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas