Aktuálně2. srpna  2012 v 19:00  

Homosexualismus, odklonit, vlezdobruselista aneb O současné češtině

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odkláněl peníze - Foto:  ČTK

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odkláněl penízeFoto:  ČTK

Rozčilujete se, když slyšíte z úst televizních a rozhlasových moderátorů nespisovné koncovky? Šílíte, když vám servírka v restauraci nabízí meníčko, v internetové diskusi čtete o manžovi a mimískovi, v práci na vás čeká kolegyňka s mobílkem a kamarád získal super nový džobík?

Máte rádi, nebo spíše nesnášíte evropsko-unijní vyjadřování? Fascinují vás, či naopak šokují výrazy vytvořené našimi politiky a dalšími veřejně činnými lidmi jako odklonit (peníze), kulich, deabelizace nebo vlezdobruselista? Za jakých okolností se to které slovo začne pravidelně používat v médiích a získá oblibu u novinářů? 

Kde nám naopak slovní zásoba chybí, takže musíme používat přejatý termín, kupříkladu singles? A jak pracovníci Ústavu pro jazyk český Akademie věd zaznamenávají a analyzují neologismy? Kolik jich ročně přibude a nestálo by za to mít z nich nový slovník? Pokud vás výše uvedené problémy a zajímavosti zaujaly, nenechte si ujít Čajovnu s datem 2. srpna. Pozvání do ní přijaly lingvistky Lucie Jílková a Michaela Lišková.  

S moderátorkou Kateřinou Rathouskou otevřou ale i další témata, například obecněji pohovoří o hranicích mezi spisovností, nespisovností a kultivovaností v mluvených projevech. A co přechylování ženských příjmení - má, nebo nemá smysl, a případně jaký? V neposlední řadě se pořad dotkne budoucích Pravidel českého pravopisu, která by mohla v příštích letech leccos upravit. Které změny jsou reálné a co zůstane podle odhadu hostů ve studiu při starém? Prozkoumejte s námi zákoutí mateřského jazyka. 

Pořad je reprízou z ledna letošního roku. 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 15:30 - 16:00, víkendy 23:15 - 24:00  |  Délka pořadu: 30-45 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. května  2016 v 15:30     Audio  rubrika: Aktuálně

  Americký zpěvák Black Joe Lewis: Soulové tornádo z Texasu

  Tentokrát se Čajovna nesla v rytmu divokého retro soulu, funku a R&B v podání texaského zpěváka a kytaristy Black Joe Lewise a jeho kapely Honeybears. Ve svém projevu Lewis přiznává vlivy zpěváků Howlin' Wolfa a Jamese...

   
 • 1. května  2016 v 23:30     Audio  rubrika: Aktuálně

  Smajlíky Davida Krňanského

  "Smajlíci na jednu stranu vyjadřují nějaké emoce, na straně druhé se jedná o naprosto vyprázdněný symbol – používají se v reklamě, na oblečení, na sociálních sítích i v esemeskách. Pro mě je to součást malířského gesta,...

   
 • 30. dubna  2016 v 23:30     Audio  rubrika: Aktuálně

  Olga z Hrádečku

  Hlavním tématem sobotní Noční Čajovny byla inscenace Divadla LETÍ Olga (Horrory z Hrádečku), která se hraje ve VILE Štvanice. Promluvily o ní autorka hry Anna Saavedra a režisérka Martina Schlegelová.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace