Aktuálně2. srpna  2012 v 19:00  

Homosexualismus, odklonit, vlezdobruselista aneb O současné češtině

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odkláněl peníze - Foto:  ČTK

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odkláněl penízeFoto:  ČTK

Rozčilujete se, když slyšíte z úst televizních a rozhlasových moderátorů nespisovné koncovky? Šílíte, když vám servírka v restauraci nabízí meníčko, v internetové diskusi čtete o manžovi a mimískovi, v práci na vás čeká kolegyňka s mobílkem a kamarád získal super nový džobík?

Máte rádi, nebo spíše nesnášíte evropsko-unijní vyjadřování? Fascinují vás, či naopak šokují výrazy vytvořené našimi politiky a dalšími veřejně činnými lidmi jako odklonit (peníze), kulich, deabelizace nebo vlezdobruselista? Za jakých okolností se to které slovo začne pravidelně používat v médiích a získá oblibu u novinářů? 

Kde nám naopak slovní zásoba chybí, takže musíme používat přejatý termín, kupříkladu singles? A jak pracovníci Ústavu pro jazyk český Akademie věd zaznamenávají a analyzují neologismy? Kolik jich ročně přibude a nestálo by za to mít z nich nový slovník? Pokud vás výše uvedené problémy a zajímavosti zaujaly, nenechte si ujít Čajovnu s datem 2. srpna. Pozvání do ní přijaly lingvistky Lucie Jílková a Michaela Lišková.  

S moderátorkou Kateřinou Rathouskou otevřou ale i další témata, například obecněji pohovoří o hranicích mezi spisovností, nespisovností a kultivovaností v mluvených projevech. A co přechylování ženských příjmení - má, nebo nemá smysl, a případně jaký? V neposlední řadě se pořad dotkne budoucích Pravidel českého pravopisu, která by mohla v příštích letech leccos upravit. Které změny jsou reálné a co zůstane podle odhadu hostů ve studiu při starém? Prozkoumejte s námi zákoutí mateřského jazyka. 

Pořad je reprízou z ledna letošního roku. 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 15:30 - 16:00, víkendy 23:15 - 24:00  |  Délka pořadu: 30-45 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 2. září  2015 v 15:30       rubrika: Aktuálně

  Hudba ze Skotska: Steampunkové dudy, víly z rašeliniště a policejní dohled

  Elektrorockoví Peatbog Faeries, jedenáctičlenný skotsko-irský all stars band Treacherous Orchestra a progresivní akustické trio Lau v produkční péči Joan As Policewoman hlásí nová alba. Napojená na ohlasy tradice, extrémně...

   
 • 30. srpna  2015 v 23:15     Audio  rubrika: Aktuálně

  Za Ostravu krásnější!

  Okrášlená místa po bývalých synagogách, vyčištěné sochy a památníky, bylinkové zahrádky, poetické atentáty, pamětní desky nebo mobilní knihovničky. Kdo po sobě v moravskoslezské metropoli zanechává stopy?

   
 • 27. srpna  2015 v 15:30     Audio  rubrika: Aktuálně

  Koncert Čajovny: Narajama podruhé

  Koncert kyjovské kapely Narajama jsme zaznamenali 17. března v hudební kavárně Stará pekárna v Brně. První část večera jsme vysílali ve čtvrtek 30. července.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas