Aktuálně2. srpna  2012 v 19:00  

Homosexualismus, odklonit, vlezdobruselista aneb O současné češtině

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odkláněl peníze - Foto:  ČTK

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odkláněl penízeFoto:  ČTK

Rozčilujete se, když slyšíte z úst televizních a rozhlasových moderátorů nespisovné koncovky? Šílíte, když vám servírka v restauraci nabízí meníčko, v internetové diskusi čtete o manžovi a mimískovi, v práci na vás čeká kolegyňka s mobílkem a kamarád získal super nový džobík?

Máte rádi, nebo spíše nesnášíte evropsko-unijní vyjadřování? Fascinují vás, či naopak šokují výrazy vytvořené našimi politiky a dalšími veřejně činnými lidmi jako odklonit (peníze), kulich, deabelizace nebo vlezdobruselista? Za jakých okolností se to které slovo začne pravidelně používat v médiích a získá oblibu u novinářů? 

Kde nám naopak slovní zásoba chybí, takže musíme používat přejatý termín, kupříkladu singles? A jak pracovníci Ústavu pro jazyk český Akademie věd zaznamenávají a analyzují neologismy? Kolik jich ročně přibude a nestálo by za to mít z nich nový slovník? Pokud vás výše uvedené problémy a zajímavosti zaujaly, nenechte si ujít Čajovnu s datem 2. srpna. Pozvání do ní přijaly lingvistky Lucie Jílková a Michaela Lišková.  

S moderátorkou Kateřinou Rathouskou otevřou ale i další témata, například obecněji pohovoří o hranicích mezi spisovností, nespisovností a kultivovaností v mluvených projevech. A co přechylování ženských příjmení - má, nebo nemá smysl, a případně jaký? V neposlední řadě se pořad dotkne budoucích Pravidel českého pravopisu, která by mohla v příštích letech leccos upravit. Které změny jsou reálné a co zůstane podle odhadu hostů ve studiu při starém? Prozkoumejte s námi zákoutí mateřského jazyka. 

Pořad je reprízou z ledna letošního roku. 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 19:00 - 20:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. září  2014 v 19:00       rubrika: Aktuálně

  Monikino Kino a Orbis cirkus

  V úterní Čajovně vám představíme desku Prázdniny, která vyšla v pondělí 1. září. Hlavními hosty pořadu budou její tvůrci Petr Marek a Monika Midriaková, kteří společně vystupují pod názvem Monikino Kino.

   
 • 18. září  2014 v 19:00     Audio  rubrika: Aktuálně

  Brno, školy a grafický design

  "Myslím, že pořád ještě dokážu rozpoznat, zdali něco pochází z Anglie nebo Francie, z Německa či Švýcarska. Ale musím přiznat, že to někdy bývá trochu šok, když vám předloží grafický návrh z nějaké země, kde nemají...

   
 • 17. září  2014 v 19:00       rubrika: Aktuálně

  Kdo je to printer?

  Ve středeční Čajovně 18. září vás čeká kromě hudebních novinek podle výběru Josefa Sedloně i další pokračování seriálu o fotografii s Evou Melo. Před prázdninami jsme zkoumali, co to je a jak se pozná dobrá fotografie,...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas