Aktuálně11. března  2017 v 23:15  

Když generace promlouvají...

A pak přišla Mirna (Divadlo Letí) - Foto: Oficiální Facebook divadla

A pak přišla Mirna (Divadlo Letí)Foto: Oficiální Facebook divadla

Hlavními hosty sobotní Noční Čajovny byli režisér Adam Svozil a dramaturgyně Kristýna Kosová. Posluchači se od nich dozvěděli podrobnosti o inscenacích „Já, mé druhé Já a Já a“ a „A pak přišla Mirna“.

První jmenovaný kus uvedli v A studiu Rubín. Jeho základem je kniha scenáristy Jiřího Vaňka Sebedrás z roku 2010. Osobní zápisy v ní původně vycházely jako internetový blog. Hlavní hrdina, třicátník po rozvodu, se poněkud "plácá" ve svém životě. Samozřejmě se kolem něj točí spousta žen, ve vztahu se mu ale zakotvit nedaří. 

Na jevišti ho ztvárnil herec Miloslav König, druhou roli, kterou inscenátoři dopsali a která umožňuje protagonistovi víc, než se jen „egomaniakálně sebedrásat“, si zahrála Nataša Mikulová. 

Život po třicítce svým způsobem reflektuje i druhá inscenace podle hry německé dramatičky Sibylle Berg A pak přišla Mirna. Připravilo ji Divadlo Letí ve VILE Štvanice a Adam Svozil na ní spolupracoval s dramaturgyní souboru Marií Špalovou. 

Německé natudování (Maxim Gorkij Theater) mohli zájemci vidět loni v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Jak k textu, který mimo jiné reflektuje téma mateřství, přistoupili čeští tvůrci? 

Závěr vysílání jsme věnovali pozvánce na mezinárodní přehlídku současného tanečního a pohybového divadla Bazaar. Do studia na ni přišel zvát programový ředitel Alfreda ve dvoře a dramaturg festivalu Ewan McLaren. 

Podívejte se na fotografie z představení „A pak přišla Mirna“: 

 
Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 15:30 - 16:00, víkendy 23:15 - 24:00  |  Délka pořadu: 30-45 minut  
 

Nové články v rubrice

 •  Video

  Shobaleader One: Převozníci do jiného vesmíru

  Tom Jenkinson vydává nahrávky pravidelně od poloviny devadesátých let. Projekt Shobaleader One představil poprvé deskou d'Demonstrator před sedmi lety. Pak se vrátil ke svému známějšímu pseudonymu Squarepusher, po živém...

   
 • 26. března  2017 v 23:15     FotogalerieAudio  rubrika: Aktuálně

  O městech a lidech aneb Příběhy kulturních pionýrů

  "Chtěli jsme něco dělat tam, odkud pocházíme a kam patříme." Tak zní věta z jednoho rozhovoru otištěného v knize O městech a lidech. Mohla by být mottem všech 33 příběhů, s nimiž se na stránkách můžete seznámit.

   
 • 25. března  2017 v 23:15     FotogalerieAudio  rubrika: Aktuálně

  Boys Play Nice: Když architektura na fotkách žije

  „Nepřišlo to ze dne na den. Poznali jsme se sice při focení architektury, pak jsme ale dlouho dělali reklamu a jen plnili něčí zadání,“ říkají Jakub Skokan a Martin Tůma, fotografové spojení pod značkou Boys Play N...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace