Aktuálně16. února  2012 v 19:00  

Milý P. L., Tvůj Errol

Josef Škvorecký - Foto: Jiří Hůlka

Josef ŠkvoreckýFoto: Jiří Hůlka

Čtvrteční vydání Čajovny věnujeme vzpomínce na spisovatele Josefa Škvoreckého, který zemřel 3. ledna v Torontu. Do studia přijdou editor jeho spisů Michal Přibáň a také nakladatel, předseda Společnosti Josefa Škvoreckého a literátův přítel Václav Krištof. Společně představí především dva svazky dopisů Josefa Škvoreckého a Lubomíra Dorůžky: “Psaní, jazz a bláto v pásech” (1950 - 1960) a “Na shledanou v lepších časech” (1968 - 1989).

Jak uvádí Michal Přibáň ve své závěrečné poznámce, oba muži se seznámili na pražské filozofické fakultě v roce 1947. “Dorůžka měl za sebou první autorské i redakční zkušenosti v oblasti hudební publicistiky, kterou potom už nikdy neopustí, Škvorecký právě pracoval na románu Zbabělci, který ho za několik let na chvíli skandalizuje a na dlouho proslaví. Oba se velmi zajímali o to, co dělá ten druhý: Dorůžka do beletrie zasáhl sice jen jako překladatel, ale zato docela významně, a Škvorecký sice psal články o zpěvácích a hudebnících lehčích múz jen příležitostně, přesto si však zejména jazzovou hudbu z jeho románů a povídek nelze odmyslet.” 

Lubomír Dorůžka ve vltavském studiu - Foto: Tomáš Vodňanský

Lubomír Dorůžka ve vltavském studiuFoto: Tomáš Vodňanský

Dodejme, že přátelství jim vydrželo celý život, a to i navzdory dlouhodobému odloučení. Ani pádem komunismu jejich vzájemný písemný kontakt samozřejmě neskončil. Ještě před úmrtím Škvoreckého editor knih upřesnil, že “oba autoři se perspektivnímu uveřejnění třetí části své korespondence nebrání, domnívají se však, že v této době charakter dopisů víceméně ztrácí přesah za hranice jejich osobních životů a starostí.” Budoucnost ukáže, zda si je někdy přečteme. 

Připravila a uvádí Kateřina Rathouská. 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)

Nové články v rubrice

 •  Video

  Shobaleader One: Převozníci do jiného vesmíru

  Tom Jenkinson vydává nahrávky pravidelně od poloviny devadesátých let. Projekt Shobaleader One představil poprvé deskou d'Demonstrator před sedmi lety. Pak se vrátil ke svému známějšímu pseudonymu Squarepusher, po živém...

   
 • 26. března  2017 v 23:15     FotogalerieAudio  rubrika: Aktuálně

  O městech a lidech aneb Příběhy kulturních pionýrů

  "Chtěli jsme něco dělat tam, odkud pocházíme a kam patříme." Tak zní věta z jednoho rozhovoru otištěného v knize O městech a lidech. Mohla by být mottem všech 33 příběhů, s nimiž se na stránkách můžete seznámit.

   
 • 25. března  2017 v 23:15     FotogalerieAudio  rubrika: Aktuálně

  Boys Play Nice: Když architektura na fotkách žije

  „Nepřišlo to ze dne na den. Poznali jsme se sice při focení architektury, pak jsme ale dlouho dělali reklamu a jen plnili něčí zadání,“ říkají Jakub Skokan a Martin Tůma, fotografové spojení pod značkou Boys Play N...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace