Aktuálně16. února  2012 v 19:00  

Milý P. L., Tvůj Errol

Josef Škvorecký - Foto: Jiří Hůlka

Josef ŠkvoreckýFoto: Jiří Hůlka

Čtvrteční vydání Čajovny věnujeme vzpomínce na spisovatele Josefa Škvoreckého, který zemřel 3. ledna v Torontu. Do studia přijdou editor jeho spisů Michal Přibáň a také nakladatel, předseda Společnosti Josefa Škvoreckého a literátův přítel Václav Krištof. Společně představí především dva svazky dopisů Josefa Škvoreckého a Lubomíra Dorůžky: “Psaní, jazz a bláto v pásech” (1950 - 1960) a “Na shledanou v lepších časech” (1968 - 1989).

Jak uvádí Michal Přibáň ve své závěrečné poznámce, oba muži se seznámili na pražské filozofické fakultě v roce 1947. “Dorůžka měl za sebou první autorské i redakční zkušenosti v oblasti hudební publicistiky, kterou potom už nikdy neopustí, Škvorecký právě pracoval na románu Zbabělci, který ho za několik let na chvíli skandalizuje a na dlouho proslaví. Oba se velmi zajímali o to, co dělá ten druhý: Dorůžka do beletrie zasáhl sice jen jako překladatel, ale zato docela významně, a Škvorecký sice psal články o zpěvácích a hudebnících lehčích múz jen příležitostně, přesto si však zejména jazzovou hudbu z jeho románů a povídek nelze odmyslet.” 

Lubomír Dorůžka ve vltavském studiu - Foto: Tomáš Vodňanský

Lubomír Dorůžka ve vltavském studiuFoto: Tomáš Vodňanský

Dodejme, že přátelství jim vydrželo celý život, a to i navzdory dlouhodobému odloučení. Ani pádem komunismu jejich vzájemný písemný kontakt samozřejmě neskončil. Ještě před úmrtím Škvoreckého editor knih upřesnil, že “oba autoři se perspektivnímu uveřejnění třetí části své korespondence nebrání, domnívají se však, že v této době charakter dopisů víceméně ztrácí přesah za hranice jejich osobních životů a starostí.” Budoucnost ukáže, zda si je někdy přečteme. 

Připravila a uvádí Kateřina Rathouská. 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace