Snapshot, selfie atd.

19. březen 2014

Do středeční Čajovny 19. března připravila Eva Melo rozhovor s Michalem Nanoru, publicistou a kurátorem právě probíhající výstavy Only The Good Ones : The Snapshot Aesthetic Revisited v pražské Galerii Rudolfinum.

Snad každý z nás už ve svém životě zachytil nějaký snapshot čili momentku, rychlou fotografii pořízenou mobilem či kompaktem. Právě tyto snímky výstava představuje a uvádí do souvislostí. Kurátor výstavy Michal Nanoru bude v rozhovoru mluvit o tom, jak je důležité vědět, co fotíme a proč. Proč tolik lidí "postuje" na facebooku fotografie svého oběda či šatníku? Je zajímavé, že v Americe vznikaly podobné fotografie již před padesáti lety… Proč tolik lidí používá filtry v duchu analogového fotoaparátu? Jak banální záběry ovlivnily uměleckou fotografii? Specifickou disciplínou momentek je „selfie", rychlá fotka na niž zaznamenáte sami sebe, nikoho už k tomu nepotřebujete. I o tomto podžánru bude ve středeční Čajovně řeč.

Výstava Only The Good Ones: The Snapshot Aesthetic Revisited probíhá v pražské Galerii Rudolfinum do 6. dubna 2014.

03083413.jpeg

Kromě rozhovoru uslyšíte ve středu 19. března hudbu podle výběru Josefa Sedloně. Vysíláme živě, laďte v 19 hodin!

autor: Eva Melo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.