Aktuálně4. února  2017 v 23:15  

Šoková terapie je nutná. Miro Remo natočil portrét zdevastovaného Richarda Müllera i stav slovenské Cooltúry

Richard Müller: Nepoznaný (2017) - Foto:  AČFK

Richard Müller: Nepoznaný (2017)Foto:  AČFK

Miro Remo je slovenským filmařem roku 2016. Dokazuje to dvěma filmy. A jeho snímek Richard Müller: Nepoznaný právě vstoupil do českých kin.

Mladý slovenský dokumentarista Miro Remo (*1983) přišel vloni se dvěma výraznými filmy. Richard Müller: Nepoznaný je působivý portrét legendárního slovenského zpěváka a živočišného rotoru slovenské pop music především 80. a 90. let. 

Film je natočený v době, kdy sice připravuje nové turné a křtí desku, ale je za zenitem, stínem sebe sama, je maniodepresivní a uprostřed svého profesionálního šoubyzového týmu tragicky osamělý. O výslednou podobu museli tvůrci bojovat právě s manažery Richarda Müllera.  

Druhý dokument, Cooltúra, pro změnu nesměl do kinodistribuce kvůli tomu, že populární rapeři Rytmus a Majk Spirit nesouhlasili se zařazením záběrů ze svého koncertu. Film sleduje různé akce masové kultury a zábavy od soutěže zemí visegrádské čtyřky v kopání hrobů a recitačních soutěží přes rapové koncerty a velikonoční veselice až po mítink premiéra Fica.  

Miro Remo, inspirovaný například Ulrichem Seidlem, v Cooltúře bez dalšího komentáře – ale často kriticky a ironicky – řadí výjevy ze současného slovenského kulturního života. Film se promítal na turné po akademických prostorech, unikl na internet a vzbudil výrazný ohlas. 

Dvojice snímků, které spolu úzce souvisí, sleduje vztah zákulisí a pódiové show, bezeslovně komentuje (často tristní) úroveň kultury a zábavních fenoménů a popkulturní mechanismy. Jednou je Remův film širokým průřezem současným Slovenskem, podruhé intimním portrétem muže, který je za zenitem, ale nemůže – a nechce - vystoupit z kola zábavního byznysu, které dlouho sám roztáčel. 

Miro Remo kombinuje zřetelný vlastní názor na věci s výtečnými pozorováními probíhajícího dění, citem pro celek i detail. Slovensko se mu před kamerou odhaluje až neuvěřitelně. Jak sám dodává, nemá chuť vyznění svých děl vyvažovat protinázory a jinými polohami, i když vyznívají hořce nebo depresivně. Terapie šokem je někdy potřeba. 

Jak oznámili pořadatelé z Asociace českých filmových klubů, která distribuuje film Richard Müller: Nepoznaný, Miro Remo bude mít retrospektivu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. 

Poslechněte si rozhovor, který jsme o obou filmech vedli s producentem a spoluscenáristou Markem Kučerou a Mirem Remem v Čajovně! 

Autor:  Pavel Sladký  (PaS)
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 15:30 - 16:00, víkendy 23:15 - 24:00  |  Délka pořadu: 30-45 minut  
 

Nové články v rubrice

 •  Video

  Shobaleader One: Převozníci do jiného vesmíru

  Tom Jenkinson vydává nahrávky pravidelně od poloviny devadesátých let. Projekt Shobaleader One představil poprvé deskou d'Demonstrator před sedmi lety. Pak se vrátil ke svému známějšímu pseudonymu Squarepusher, po živém...

   
 • 26. března  2017 v 23:15     FotogalerieAudio  rubrika: Aktuálně

  O městech a lidech aneb Příběhy kulturních pionýrů

  "Chtěli jsme něco dělat tam, odkud pocházíme a kam patříme." Tak zní věta z jednoho rozhovoru otištěného v knize O městech a lidech. Mohla by být mottem všech 33 příběhů, s nimiž se na stránkách můžete seznámit.

   
 • 25. března  2017 v 23:15     FotogalerieAudio  rubrika: Aktuálně

  Boys Play Nice: Když architektura na fotkách žije

  „Nepřišlo to ze dne na den. Poznali jsme se sice při focení architektury, pak jsme ale dlouho dělali reklamu a jen plnili něčí zadání,“ říkají Jakub Skokan a Martin Tůma, fotografové spojení pod značkou Boys Play N...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace