Aktuálně23. srpna  2012 v 19:00  

Vydařený Crash u Švandova potoka

Z inscenace Crash u potoka ve Švandově divadle - Foto: Alena Hrbková

Z inscenace Crash u potoka ve Švandově divadleFoto: Alena Hrbková

Ve čtvrteční Čajovně „zavítáme“ do pražského Švandova divadla, které nedávno oslavilo 130. výročí své existence.

Řeč bude zejména o inscenaci Crash u potoka; drama na motivy slavného románu Karolíny Světlé Kříž u potoka napsal a režíroval umělecký šéf Dodo Gombár. Společně s ním přišli do studia ředitel scény Daniel Hrbek a herečka Martina Krátká (na snímku). 

Martina Krátká a Patrik Děrgel - Foto: Alena Hrbková

Martina Krátká a Patrik DěrgelFoto: Alena Hrbková

Autor děj soustředil na jedno místo a do jednoho večera. V jeho průběhu se potkávají příbuzní a známí dvou rodin mladých novomanželů. Časem se však stupňují některé emoce a na povrch vylézají věci, které byly předtím hluboko zasunuty, nebo jen naznačeny.  

Podle Vladimíra Hulce (v recenzi pro Mladou frontu Dnes) Gombár „zachycuje bohatý mikrosvět dané situace a v něm třaskavé okamžiky nejen mezi právě oddanými ženichem a nevěstou, ale i stavy a osudy všech dalších, do dění vtažených účastníků večera. Inscenace je tak především pestrobarevnou mozaikou různých vzájemně se doplňujících charakterů, vztahů a osudů. Každá postava žije ve svém uzavřeném světě, skutečný dialog a vzájemná porozumění neexistují. Jeden ubližuje druhému, cynismus, samota a zoufalství ze samotného bytí melou každého. Jediná možnost žít v takovém světě je naučit se v něm existovat.“  

V představení dále vystupují Patrik Děrgel (na fotce s Martinou Krátkou), Miroslav Hruška, Apolena Veldová, Petra Hřebíčková a další. O část hudebního doprovodu se postarala akordeonistka Jana Bezpalcová.  

Rozhovor Kateřiny Rathouské rovněž připomene historii a pokusí se odkrýt i něco málo z budoucího směřování divadla. Pořad je reprízou z dubna letošního roku. 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 15:30 - 16:00, víkendy 23:15 - 24:00  |  Délka pořadu: 30-45 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 29. dubna  2015 v 15:30       rubrika: Aktuálně

  Aram Bajakian a Julia Úlehla: Dálava

  Album ojedinělých verzí moravských lidových písniček Dálava natočila vloni americká zpěvačka Julie Úlehla s manželem, arménsko-americkým kytaristou Aramem Bajakianem a hudebníky z newyorské avantgardní scény; konkrétně...

   
 • 26. dubna  2015 v 23:15     Audio  rubrika: Aktuálně

  Nejlepší příběhy píše příroda

  Někdy není třeba bezuzdně fantazírovat, někdy stačí otevřít oči a podívat se kolem sebe. "Příroda je autorem daleko zajímavějších zápletek, než jaké jsem schopen vymyslet já," říká host nedělní Noční Čajovny, autor...

   
 • 25. dubna  2015 v 23:15     Audio  rubrika: Aktuálně

  Dorota M.

  Další Noční Čajovna Kateřiny Rathouské bude věnována prózám a dramatům současné polské autorky Doroty Masłowské. Do češtiny je řadu let překládá Barbora Gregorová.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas