Aktuálně23. srpna  2012 v 19:00  

Vydařený Crash u Švandova potoka

Z inscenace Crash u potoka ve Švandově divadle - Foto: Alena Hrbková

Z inscenace Crash u potoka ve Švandově divadleFoto: Alena Hrbková

Ve čtvrteční Čajovně „zavítáme“ do pražského Švandova divadla, které nedávno oslavilo 130. výročí své existence.

Řeč bude zejména o inscenaci Crash u potoka; drama na motivy slavného románu Karolíny Světlé Kříž u potoka napsal a režíroval umělecký šéf Dodo Gombár. Společně s ním přišli do studia ředitel scény Daniel Hrbek a herečka Martina Krátká (na snímku). 

Martina Krátká a Patrik Děrgel - Foto: Alena Hrbková

Martina Krátká a Patrik DěrgelFoto: Alena Hrbková

Autor děj soustředil na jedno místo a do jednoho večera. V jeho průběhu se potkávají příbuzní a známí dvou rodin mladých novomanželů. Časem se však stupňují některé emoce a na povrch vylézají věci, které byly předtím hluboko zasunuty, nebo jen naznačeny.  

Podle Vladimíra Hulce (v recenzi pro Mladou frontu Dnes) Gombár „zachycuje bohatý mikrosvět dané situace a v něm třaskavé okamžiky nejen mezi právě oddanými ženichem a nevěstou, ale i stavy a osudy všech dalších, do dění vtažených účastníků večera. Inscenace je tak především pestrobarevnou mozaikou různých vzájemně se doplňujících charakterů, vztahů a osudů. Každá postava žije ve svém uzavřeném světě, skutečný dialog a vzájemná porozumění neexistují. Jeden ubližuje druhému, cynismus, samota a zoufalství ze samotného bytí melou každého. Jediná možnost žít v takovém světě je naučit se v něm existovat.“  

V představení dále vystupují Patrik Děrgel (na fotce s Martinou Krátkou), Miroslav Hruška, Apolena Veldová, Petra Hřebíčková a další. O část hudebního doprovodu se postarala akordeonistka Jana Bezpalcová.  

Rozhovor Kateřiny Rathouské rovněž připomene historii a pokusí se odkrýt i něco málo z budoucího směřování divadla. Pořad je reprízou z dubna letošního roku. 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 15:30 - 16:00, víkendy 23:15 - 24:00  |  Délka pořadu: 30-45 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. března  2015 v 23:15     FotogalerieAudio  rubrika: Aktuálně

  Do MeetFactory… a také na Českou taneční platformu

  V sobotní Noční Čajovně vám moderátorka Kateřina Rathouská s hosty dramaturgem Matějem Samcem, hercem Jakubem Gottwaldem a produkční Dominikou Andraškovou podrobněji představí aktivity pražské MeetFactory.

   
 • 23. března  2015 v 15:30       rubrika: Aktuálně

  Ve stínu Řeka Zorby

  Řecko představuje na hudebních mapách křižovatku kultur, po tisíciletí se tu prolínaly vlivy západu i východu. Řecká hudba je stejně členitá jako řecké území, do jejího vývoje zasáhla čtyři století trvající turecká...

   
 • 22. března  2015 v 23:15       rubrika: Aktuálně

  Jak funguje existenciální sitcom?

  První Noční Čajovna Václava Kahudy a Igora Malijevského s podtitulem Večerní škola bude věnovaná současnému vzdělávacímu systému, problematice nedovzdělanosti a převzdělání a možným problémům, které z toho pro člověka...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas