Aktuálně23. srpna  2012 v 19:00  

Vydařený Crash u Švandova potoka

Z inscenace Crash u potoka ve Švandově divadle - Foto: Alena Hrbková

Z inscenace Crash u potoka ve Švandově divadleFoto: Alena Hrbková

Ve čtvrteční Čajovně „zavítáme“ do pražského Švandova divadla, které nedávno oslavilo 130. výročí své existence.

Řeč bude zejména o inscenaci Crash u potoka; drama na motivy slavného románu Karolíny Světlé Kříž u potoka napsal a režíroval umělecký šéf Dodo Gombár. Společně s ním přišli do studia ředitel scény Daniel Hrbek a herečka Martina Krátká (na snímku). 

Martina Krátká a Patrik Děrgel - Foto: Alena Hrbková

Martina Krátká a Patrik DěrgelFoto: Alena Hrbková

Autor děj soustředil na jedno místo a do jednoho večera. V jeho průběhu se potkávají příbuzní a známí dvou rodin mladých novomanželů. Časem se však stupňují některé emoce a na povrch vylézají věci, které byly předtím hluboko zasunuty, nebo jen naznačeny.  

Podle Vladimíra Hulce (v recenzi pro Mladou frontu Dnes) Gombár „zachycuje bohatý mikrosvět dané situace a v něm třaskavé okamžiky nejen mezi právě oddanými ženichem a nevěstou, ale i stavy a osudy všech dalších, do dění vtažených účastníků večera. Inscenace je tak především pestrobarevnou mozaikou různých vzájemně se doplňujících charakterů, vztahů a osudů. Každá postava žije ve svém uzavřeném světě, skutečný dialog a vzájemná porozumění neexistují. Jeden ubližuje druhému, cynismus, samota a zoufalství ze samotného bytí melou každého. Jediná možnost žít v takovém světě je naučit se v něm existovat.“  

V představení dále vystupují Patrik Děrgel (na fotce s Martinou Krátkou), Miroslav Hruška, Apolena Veldová, Petra Hřebíčková a další. O část hudebního doprovodu se postarala akordeonistka Jana Bezpalcová.  

Rozhovor Kateřiny Rathouské rovněž připomene historii a pokusí se odkrýt i něco málo z budoucího směřování divadla. Pořad je reprízou z dubna letošního roku. 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Čajovna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 19:00 - 20:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 24. července  2014 v 19:00     Audio  rubrika: Aktuálně

  Od hrušky k Zázemí

  Před šesti lety vydala prvotinu Hruškadóttir, vloni přidala svou druhou prózu pro dospělé, novelu Zázemí. Jana Šrámková bude hostem čtvrteční Čajovny 24. července.

   
 • 23. července  2014 v 19:00       rubrika: Aktuálně

  Susheela Raman & Julie Fowlis - její veličenstva výjimečnosti

  Dva mimořádné hlasy. Dva nevšední průniky do starobylých tradic. Dvě výjimečné ženy. Dvě alba, která v současnosti přitahují pozornost. Julie Fowlis pocházející ze skotského souostroví Vnější Hebridy na albu Gach Sgeul...

   
 • 22. července  2014 v 19:00       rubrika: Aktuálně

  Šťastné zítřky v Čajovně

  Hosté úterní Čajovny promluví o edici Šťastné zítřky. Podle webu nakladatelství Academia tato řada Jednotlivé svazky

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas