Fejetony24. února  2018 v 14:20  

Eva Kadlčáková: Chvála pohybu aneb Osamělost maratónského běžce

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Seběhla jsem schody, strčila do uší sluchátka a s utkvělou myšlenkou – BĚŽET, BĚŽET, BĚŽET – jsem se pustila do krajiny. Muziku jsem osolila tak, abych nevnímala nic než ji. Bylo mi jedno, jestli na mě spadne strom, anebo mě dohoní kanec. Chtěla jsem prostý výplach mozku. Očišťující dřinu. Pot stříkající z duše. Běžet, nic nevědět, na nic nemyslet, běžet…

Sama sobě jsem připomněla scénu z filmu Po čem ženy touží. Tam sice hrdinka utíkala rozednívajícím se Central Parkem, zatímco já se spokojila se stmívající se Šumavou, ale obě jsme v tu chvíli chtěly totéž: svobodu, volnost, samotu. 

Ten druh samoty, kdy je člověk jen sám se sebou a se svým dechem. Já navíc ještě s Danem Bártou. Kdyby mi nehrozilo, že seběhnu z cesty, připlácnu se na strom a obtisknu na něj svůj zpocenej ksicht, byla bych snad běžela se zavřenýma očima. Absolutní soukromí. Odtržení od reality. Úleva. To bylo trojjediné, za čím jsem se hnala… 

Maratónský běh nemusí vždy směřovat z Maratónu do Atén. Nemusí měřit devětatřicet nebo dvaačtyřicet kilometrů a není třeba ho dělat za dvě a půl hodiny. Soukromý maratón vede třeba od stresu k uvolnění a na metry ani čas se nepočítá. 

Neneseme při něm radostnou zvěst o vyhrané bitvě, my svoji bitvu teprve bojujeme. Zápasíme s dechem, s nohama, s vlastní hlavou. A místo dobrých zpráv míváme na zádech naloženo břímě špatných. Kupodivu – o to líp se běží. S každým novým dopadem chodidla se oschlé bláto ze srdce otřásá. A čím víc už fyzicky nemůžeme, tím míň síly vyplýtváme na trápení. 

Běžíme sami za sebe. A to je další podobnost s lidským osudem. S překonáním vzdálenosti od startu do cíle a od pochybnosti k rozhodnutí nám také nikdo nepomůže. Mohl by nás tam snad někdo dotlačit, pravda. Mohli bychom si vzít na pomoc motorový pohon. Anebo požít zakázané látky. Ale pak by to už nebyl NÁŠ maratón. A protože sebe ošidit nelze, zaběhli bychom si ho chtě nechtě ještě někdy jindy a třeba v mnohem horší kondici. 

O osamělosti fotbalového brankáře byla napsána divadelní hra. Osamělost maratónského běžce je drámo samo o sobě. Oproti brankářům máme ale my běžci pár velkých výhod: nečekáme, odkud přijde rána; neskáčeme, jak druhý píská; a v pravou chvíli... chytíme druhý dech! 

Pořad: Fejetony Evy Kadlčákové  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 14:20; repríza: neděle 07:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. března  2018 v 14:20       rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Co najdeme na dětském hřišti

  Robert Fulghum napsal knížku Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. A já bych dodala: možná ani netřeba chodit do předškolního zařízení, stačí zajít na dětské hřiště. To je škola života!...

   
 • 14. března  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Jan Cempírek: Vtipný fejeton

  Milí posluchači, dnes bych vám rád řekl něco o vtipech. A to o speciální sortě vtipů – takových, které se musí dovysvětlovat.

   
 • 10. března  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O nekonečnosti úklidu

  Asi abych přestala nosit čočky, pomyslela jsem si tento týden, když jsem už podruhé doma uklízela a nechápala, odkud se pořád bere tolik špíny! Možná by bylo lepší zbavit se těch dvou dioptrií na dálku a drobky na podlaze...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace