Fejetony17. června  2017 v 14:20  

Eva Kadlčáková: Co u sebe nosí muži

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

„Ahá,“ dovtípil se můj syn, když jsem jednou pohotově vytáhla z kabelky náplast, „tak na to jsou ty kabelky!“ A byl příjemně překvapen, že my ženy v nich taháme nejenom rtěnky, rozmatlané stíny a zrcátka, ale že obsah dámské kabelky může být pozoruhodně praktický. Není ale námětem tohoto fejetonu. Snad příště.

Dnes se budeme věnovat tomu, co při sobě nosí muži. Většina z nich na první dotaz odpoví, že nic. Když se ale doptáváte dál, ukáže se, že mnohé. A že tomu všemu dominuje nůž! Kudlu, nejlépe skládací, nosí při sobě v kapse, v ledvince, v příruční tašce, v kabele přes rameno anebo v batohu 90 procent mužů. Součástí takového nástroje bývají navíc všelijaké šroubováky, pilníky, pinzety, otvíráky, ba dokonce šídlo, jehla a špendlík. Nikoli ale nit! 

Druhé místo v pánském seznamu nezbytností zaujímá peněženka. Část mužů si ji prostě jenom strká do kapsy. Má v ní platební karty a pár drobných. „Aspoň na jedno pivo, to je otázka přežití,“ konstatuje jeden. Jiný při sobě nosí vždycky i několik euro: „To kdyby mě chytil rapl a potřeboval jsem vypadnout.“ Třetí v ní má dva groše. Čtvrtý aspoň výplatnici. Šestnáctý „zmuchlaný peníze, v kapsičce na krku“. 

K takovým kapsičkám, peněženkám a kasírkám patří doklady: „řidičák, to stačí“, „průkazku do knihovny - tu mám vždycky!“, „tramvajenku“, „stravenky“, „kondomy“. Pardon, to nejsou doklady. Ale jeden respondent se jimi prokázal! 

Když už jsme u té osobní hygieny, překvapivě vysoké zastoupení mají v pánských batozích role toaletního papíru! Pak také ubrousky, papírové kapesníčky, látkové kapesníky, oční kapky, hadříky na brýle, brýle samotné, léky, dva z dotázaných u sebe nosí niveu, několik pejskařů pytlíky na exkrementy, jeden plešoun hřeben, jiný aspoň štípátko na nehty („Bláhová, bez toho se neobejdete!“). 

Bez čeho se pánové neobejdou, to je vůbec zajímavá otázka: „Bez Spolčení hlupců, to nosím pořád při sobě,“ zní jedna odpověď. „Bez pytlíku trávy a papírků. Jo a filtry, ty prostě musíš mít!“ „Nikdy nesmím zapomenout jelení lůj!“ „Já nevycházím bez diáře, bloku a tužky. Každou chvíli si potřebuješ něco poznamenat. Jenže - ztrácim tužky, to je pak blbý,“ svěřuje se další. 

„Na co dneska diáře a tužky,“ kontruje jiný, „všecko zapíšeš do telefonu.“ „Jasně, bez telefonu ani ránu, je třeba bejt pořád online.“ „To já si mobil neberu, cítim se bez něj svobodnější,“ zazní taky. 

„Víš co je důležitý k pocitu svobody? Důležitej je klíč. Od nějakýho domu. To vědomí, že když na to přijde, máš se kde schovat, kde hlavu složit.“ Ale každý to má jinak, taky jsem slyšela: „Stačí deštník!“ 

Vida, jaké podoby nabývá moderní krabička poslední záchrany. Obsahuje též: sirky a zapalovač i v případě nekuřáka, baterku - tu má při sobě opět většina mužů, jeden měl i záložní baterie. Pro kluky v pohybu je nezbytná nabíječka a externí paměť. „Často vláčim tablet,“ přiznává jeden i druhý mladý muž. 

„Já mám u sebe vždy vizitky,“ prozradí se obchodník. A ten, kdo myslí na zadní kolečka, má i vodu a jídlo. Při inventuře batohu jednoho z kolegů jsme vyndali: hrášek, kukuřici, med, rohlíky, sušenky a obědník! 

A co nejpozoruhodnějšího pánské příruční tašky při mém průzkumu vydaly? Plastovou střelu do pistolky, podkovu, trsátko, dva medvídky a bezový květ! Takový náklad nesou muži na svých bedrech, sláva jim!  

Pořad: Fejetony Evy Kadlčákové  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 14:20; repríza: neděle 07:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 16. prosince  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Jak to dělám

  Zas mě nic nenapadá! Ještě před víkendem se mi honily hlavou nosné myšlenky, a teď, čtyřiadvacet hodin před vysíláním, NIC! Dělám si to sama. Ty potíže. I ty fejetony. A jak je tedy dělám? To je nejčastější otázka,...

   
 • 13. prosince  2017 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Ďábelský nápad je ten ledový kolotoč kolem Samsonovy kašny

  Tradice se má ctít. Jednou z mnoha je pro mě korzo po českobudějovickém náměstí v době adventu.

   
 • 9. prosince  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O životě a smrti

  „To je jednoznačně karmický,“ prohlásila Naty, „to si neseš z minulýho života. Tam jsi nejspíš opustila ty jeho, tak on ti to teď prostě vrátil.“ Koukala jsem na ni jako puk. „Já bych spíš myslela,“ namítám, „že jsem...

   
Jihočeský kraj
  Od 18.12.2017 13:05 do 19.12.2017 13:10; na silnici 1733 u obce Záboří okres Strakonice , délka 512m; Čečelovice - Záboří; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 18.12.2017 10:05 do 19.12.2017 10:10; na silnici 00354 u obce Kamenný Újezd okres České Budějovice; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 18.12.2017 09:20 do 19.12.2017 09:25; na silnici 3 u obce Ševětín okres České Budějovice; ledovka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace