Fejetony17. června  2017 v 14:20  

Eva Kadlčáková: Co u sebe nosí muži

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

„Ahá,“ dovtípil se můj syn, když jsem jednou pohotově vytáhla z kabelky náplast, „tak na to jsou ty kabelky!“ A byl příjemně překvapen, že my ženy v nich taháme nejenom rtěnky, rozmatlané stíny a zrcátka, ale že obsah dámské kabelky může být pozoruhodně praktický. Není ale námětem tohoto fejetonu. Snad příště.

Dnes se budeme věnovat tomu, co při sobě nosí muži. Většina z nich na první dotaz odpoví, že nic. Když se ale doptáváte dál, ukáže se, že mnohé. A že tomu všemu dominuje nůž! Kudlu, nejlépe skládací, nosí při sobě v kapse, v ledvince, v příruční tašce, v kabele přes rameno anebo v batohu 90 procent mužů. Součástí takového nástroje bývají navíc všelijaké šroubováky, pilníky, pinzety, otvíráky, ba dokonce šídlo, jehla a špendlík. Nikoli ale nit! 

Druhé místo v pánském seznamu nezbytností zaujímá peněženka. Část mužů si ji prostě jenom strká do kapsy. Má v ní platební karty a pár drobných. „Aspoň na jedno pivo, to je otázka přežití,“ konstatuje jeden. Jiný při sobě nosí vždycky i několik euro: „To kdyby mě chytil rapl a potřeboval jsem vypadnout.“ Třetí v ní má dva groše. Čtvrtý aspoň výplatnici. Šestnáctý „zmuchlaný peníze, v kapsičce na krku“. 

K takovým kapsičkám, peněženkám a kasírkám patří doklady: „řidičák, to stačí“, „průkazku do knihovny - tu mám vždycky!“, „tramvajenku“, „stravenky“, „kondomy“. Pardon, to nejsou doklady. Ale jeden respondent se jimi prokázal! 

Když už jsme u té osobní hygieny, překvapivě vysoké zastoupení mají v pánských batozích role toaletního papíru! Pak také ubrousky, papírové kapesníčky, látkové kapesníky, oční kapky, hadříky na brýle, brýle samotné, léky, dva z dotázaných u sebe nosí niveu, několik pejskařů pytlíky na exkrementy, jeden plešoun hřeben, jiný aspoň štípátko na nehty („Bláhová, bez toho se neobejdete!“). 

Bez čeho se pánové neobejdou, to je vůbec zajímavá otázka: „Bez Spolčení hlupců, to nosím pořád při sobě,“ zní jedna odpověď. „Bez pytlíku trávy a papírků. Jo a filtry, ty prostě musíš mít!“ „Nikdy nesmím zapomenout jelení lůj!“ „Já nevycházím bez diáře, bloku a tužky. Každou chvíli si potřebuješ něco poznamenat. Jenže - ztrácim tužky, to je pak blbý,“ svěřuje se další. 

„Na co dneska diáře a tužky,“ kontruje jiný, „všecko zapíšeš do telefonu.“ „Jasně, bez telefonu ani ránu, je třeba bejt pořád online.“ „To já si mobil neberu, cítim se bez něj svobodnější,“ zazní taky. 

„Víš co je důležitý k pocitu svobody? Důležitej je klíč. Od nějakýho domu. To vědomí, že když na to přijde, máš se kde schovat, kde hlavu složit.“ Ale každý to má jinak, taky jsem slyšela: „Stačí deštník!“ 

Vida, jaké podoby nabývá moderní krabička poslední záchrany. Obsahuje též: sirky a zapalovač i v případě nekuřáka, baterku - tu má při sobě opět většina mužů, jeden měl i záložní baterie. Pro kluky v pohybu je nezbytná nabíječka a externí paměť. „Často vláčim tablet,“ přiznává jeden i druhý mladý muž. 

„Já mám u sebe vždy vizitky,“ prozradí se obchodník. A ten, kdo myslí na zadní kolečka, má i vodu a jídlo. Při inventuře batohu jednoho z kolegů jsme vyndali: hrášek, kukuřici, med, rohlíky, sušenky a obědník! 

A co nejpozoruhodnějšího pánské příruční tašky při mém průzkumu vydaly? Plastovou střelu do pistolky, podkovu, trsátko, dva medvídky a bezový květ! Takový náklad nesou muži na svých bedrech, sláva jim!  

Pořad: Fejetony Evy Kadlčákové  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 14:20; repríza: neděle 07:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 16. srpna  2017 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Jak vědecky bojujeme se šumavským krtkem

  Máte rádi krtky? Pokud jste majitelem golfového hřiště, popřípadě britským gentlemanem, jehož rodina si už tři století hýčká svůj anglický trávník u rodového sídla, tak asi ne. Jinak je krtek, zvířátko se sametově černým...

   
 • 12. srpna  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Kdopak to mluví 1

  Zatímco otázku Kdopak to mluví? znáte z názvu slavné filmové komedie a vztahuje se k dabingu grimas a myšlenek ještě nemluvících dětí, já chci dnes s vámi probrat řečičky těch, kterým už pusa rozvázala. A vy se nestačíte...

   
 • 9. srpna  2017 v 09:00     Audio  rubrika: Fejetony

  Oddíly pro rodiče s dětmi, dámská a tichá kupé. Jak funguje v praxi separace vlakem

  Pokud jezdíte vlakem, asi jste si všimli, že v něm je oddělení vyhrazené pro rodiče s dětmi. Protože mám celé dva malé potomky, tak vím, jaké to je cestovat s nimi vlakem.

   
Jihočeský kraj
  ulice U Hvízdala, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 19.08.2017 07:00 Do 19.08.2017 20:00, oprava povrchu ulice U Hvízdala u křižovatky s ulicí Husova tř., Objížďka ...
  místní komunikace, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.08.2017 07:00 Do 25.08.2017 23:59, oprava povrchu ulice U Hvízdala u křižovatky s ulicí Husova tř., ...
  silnice III/00352, Veselí nad Lužnicí - Val, okr. Tábor, uzavřeno, sportovní akce, Od 19.08.2017 10:00 Do 19.08.2017 14:00, Úplná uzavírka silnice III/00352 mezi obcí Val a městem Veselí nad Lužnicí. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace