Fejetony25. listopadu  2017 v 14:20  

Eva Kadlčáková: Harašení

Ilustrační foto - Foto:  Freedigitalphotos.net

Ilustrační fotoFoto:  Freedigitalphotos.net

„Hejkaši,“ povídá ten pán, co právě prochází kolem mne. Hejkaši?, podivím se a otočím se po něm. Taky se zrovna otáčí. Dívá se na mě obdivným pohledem laskavého primitiva a sjede mě od hlavy k patě.

Jo „hezká jsi“, doklapne mi vzápětí. A usměju se na něj. Je rád. Když se směju, líbím se mu ještě víc. A já jsem taky ráda. 

Vzpomenu si na pár situací, kdy už se mi tohle stalo. Že neznámý člověk na ulici vyslal vzdušný polibek, že mi pochválil šaty, že řekl mému muži: „Ta je tvoje? Ty se máš!“ Byly to ty nejupřímnější, nejpřímější a nejvtipnější lichotky, jakých se mi kdy dostalo. 

Pravda, vždy od pochybných existencí. Ale právě ty možná nejdou pro slovo daleko. Pro slovo i pro skutek. A to my ženské občas potřebujeme. Nemohlo by být víc takového harašení? 

Pozor na to, co si přeješ, děvče, okřikuju se vzápětí. Přání mají totiž tendenci se nám plnit. A která by chtěla, aby jí někdo doopravdy ublížil. 

Nechce to žádná, zažije to každá. Ač vám to může znít přitažené za vlasy, není. My holky se s menším či větším obtěžováním setkáváme často. A nejde zdaleka jen o poplácání přes zadek. Poslouchejte: 

Na večírku, když pánové odešli „na jedno“, a my ženy jsme zbyly doma samy, začaly jsme si vyprávět. Nejprve historky úsměvné, třeba z odlehlého kouta našeho společného pracoviště, kde obstarožní kolega jednu z nás osahával a dost si přitom fandil, že by se jí to mělo líbit. 

Když to líčila, přihlásily se další dvě, že s ním zažily to samé. Dost jsme se chlápkovi nasmály. Ale zakrátko začalo přituhovat a úsměvy na tvářích zmrzly. Z mých osmi kamarádek byly dvě znásilněny, jedna trýzněna, jednu zneužíval vlastní otec a my ostatní jsme měly to štěstí, že nás chtěl jenom někdo někam zavléct, ukazoval nám v parku nádobíčko anebo nám házel do schránky sprosté dopisy s přibalenými kalhotkami pomalovanými fixou. 

Nic víc se už nestalo. Agrese nezašla dál. Co je to proti noži na krku, otcově chloupku na mýdle a nenarozenému dítěti - panchartovi...!!!??? Nebyla mezi námi jediná, která by neměla zážitek tohoto druhu. Všechny jsme jich měly několik. Přestaňte o nás říkat, že jsme přecitlivělé! 

Nejsme to totiž my ženy, komu tady haraší. My nemáme tendenci podřizovat si slabšího za každou cenu a nemyslíme jenom na jedno, jak to naznačují bulvární statistiky a laciné seriály. Rodíme se všeho všudy s podvědomou touhou proměnit alespoň jedno ze svých milionů vajíček na opravdové mimino. A dáváme se proto k dispozici… 

Na obhajobu mužů je třeba říci, že se někdy vydáváme všanc až moc. Pod vlivem popkultury, která vynesla slovo „sexy“ na vrchol hodnotového žebříčku, oblékají se vyzývavě už i desetileté dívenky - aniž by tušily, k čemu vyzývají a na jak nízké pudy působí. Je to nebezpečné a zavádějící. A často nám to dojde, až když je pozdě. 

Přesto: ženský půvab není původcem zla a zlo se nestáhne, skryjeme-li své tělo po kotníky. Mužská brutalita je ženská realita. Koketérie a harasment jsou její nejměkčí součástí. 

Pořad: Fejetony Evy Kadlčákové  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 14:20; repríza: neděle 07:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 24. března  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Já a oni

  Zase mě oslovil. „Krásná dámo,“ povídá (takhle nebo velmi podobně vždycky začíná, tuší, jak si naklonit ženu), „nebylo by pár drobásků?“ A měl mě v hrsti. Těžko odmítnout pomoc někomu, kdo vám preventivně zalichotí...

   
 • 21. března  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Klikyháky od sprejerů a roztrhané džíny, z nichž trčí do mrazu holá kolena, ve Vídni neuvidíte

  Navštívila jsem nedávno Vídeň, pozvaná na besedy nad německým vydáním své knihy Bereme, co je. Proběhly v Českém centru a Gymnáziu Komenského. Na těch setkáních s Vídeňany s českými kořeny jsem se setkala se zájmem...

   
 • 17. března  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Co najdeme na dětském hřišti

  Robert Fulghum napsal knížku Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. A já bych dodala: možná ani netřeba chodit do předškolního zařízení, stačí zajít na dětské hřiště. To je škola života!...

   
Jihočeský kraj
  silnice I/23, část obce Horní Bolíkov, v katastru obce Studená, okr. Jindřichův Hradec, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 26.03.2018 07:00 Do 29.03.2018 23:59, částečnou ...
  silnice I/19, v katastru obce Kostelec nad Vltavou, okr. Písek, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 06:00 Do 03.06.2018 23:59, částečná uzavírka úseku silnice I/19, okr. Písek, ...
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 08:00 Do 31.05.2018 23:59, částečná uzavírka silnice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace