Fejetony29. července  2017 v 14:20  

Eva Kadlčáková: Instinkt sběrače

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Mluvíme tu letos v létě o tom, kdo si dělá jaké sbírky. I zapředla jsem o tom hovor se svým kadeřníkem. Překvapil mě teorií, kterou bych ráda tlumočila teď vám.

Není náhoda, že se obklopujeme věcmi. Vede nás k tomu pravěký instinkt sběrače - tedy snaha tahat si do chatrče všechno, co někde najdeme, a mohlo by se hodit. Že to neděláte? Ale ano. Jistým způsobem tak jednáme všichni. 

Nemusí jít o hromadění slámy na teplý pelech, kostí na bubnování u večerních ohňů, ani o pazourky a kameny vhodné na pěstní klíny. Může jít o sběr plodů, tak typický pro pravěké ženy. A tak samozřejmý pro kdekterou z nás doposud. Nevláčíme snad zrovna touto dobou domů kýble rybízu, koše hub (tedy pokud rostou) a náruče bylin, abychom je zavařily, nasušily či naložily na horší časy? 

Ty z nás, které to nedělají, neobíhají potom obchody a nepřinášejí si do hnízda hotové výrobky stejného druhu? Připustíme-li, že i bez toho se některé nehospodyňky obejdou, nenosí z těch obchodů tedy alespoň oblečení? Ony pravěké kůže, které nám i po milionech let pořád sluší? A čím víc jich máme, tím tepleji nám bude. A kdyby o teplo vůbec nešlo, jde aspoň o to ukázat, že na to máme, že si můžeme dovolit kůží víc než sousední pražena. Protože podle vědecké teorie své vymezení vůči okolí řešila právě už i ona. 

Proto k instinktu sběrače patří i vydělávání peněz a týká se také mužů. Chlap, který kumuluje auta a motorky, má drahé kolo, seká trávu na traktůrku a se známými popíjí dvanáctiletý bourbon, je jasným příkladem pramuže, který dobře ulovil a kly si pověsil na díru do chýše. Vlastně i puzení postavit dům, zasadit strom a zplodit syna je pozůstatkem odvěkého instinktu zachovat sebe a rod. 

A teď co zajímavého z teorie sběrače plyne: Čím více životně důležitých věcí (peněz, domů, obilí apod.) člověk nahromadí, tím je soběstačnější a tudíž méně potřebuje své okolí. To vede v důsledku k aroganci, nelidskosti a dokonce k izolaci. 

Taky znáte zaopatřené lidi, kteří si žijí jen pro sebe? Mají ve strožoku milióny, ale skoro nevystrčí nos z baráku a pořádně se najedí jenom na rautu, kde je všechno zadarmo? Bohatý člověk nemá potřebu se dělit, vždyť si všechno tvrdě vydřel sám… 

Pak jsou tu samozřejmě i bohulibé příklady lidí, kteří mají víc než dost, a proto podporují druhé. Jenže: dle teorie sběrače už na to, co jim odpadne od úst, čeká nemajetná cháska, vždy připravená chytit, co lepšímu sběrači upadlo. Proto prý se lidé níže postavení kolem těch úspěšnějších motají a chovají se k nim úslužně až úlisně. 

Zaprvé jim z toho může něco kápnout, zadruhé: čekají na chybu. Ano! Podvědomě nepovažujeme dobrý skutek za klad, nýbrž za projev slabosti. Pračlověk v nás zavětří budoucí oběť. Tenhle blbeček brzo padne a my ho oškubem… 

Já vím, zní to jako přitažené za vlasy. Zvlášť v křesťanské společnosti, která lidem ordinuje vzájemnou lásku, pomoc a soucit, a kde lidí chudých, přesto hodných, pokorných a mírumilovných lidí je celá řada. 

Ale odpovězme si upřímně: co po tisíciletí kultivace převáží v člověku v krizové situaci? Instinkt sebezáchovy, anebo pomoci druhému? Proč někteří z nás fyzicky anebo psychicky ubližují druhým? Protože můžou. Protože vycítili slabost. 

Jsme stále tatáž zvířátka, přátelé. Jen v nákladných imitacích kůže. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

 • 9. prosince  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O životě a smrti

  „To je jednoznačně karmický,“ prohlásila Naty, „to si neseš z minulýho života. Tam jsi nejspíš opustila ty jeho, tak on ti to teď prostě vrátil.“ Koukala jsem na ni jako puk. „Já bych spíš myslela,“ namítám, „že jsem...

   
 • 6. prosince  2017 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Nejzáludnější dětské otázky

  Myslím, že každý, kdo prošel rodičovstvím, má v zásobě řadu nezapomenutelných historek a průpovídek svých potomků.

   
 • 2. prosince  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O kolečko víc

  „Víš, co? Ježíšek už ti nic takovýho nepřinese. Ježíšek se na tebe vyprdne!“ hřímala jsem v neděli odpoledne na svou matku.

   
Jihočeský kraj
  Od 11.12.2017 06:40 do 08:40; na silnici 147 v obci Bečice okres České Budějovice; nehoda; havárie OA, silnice blokována, tvoří se kolony.
  Od 11.12.2017 06:15 do 08:15; na silnici 20 v obci Písek; 2 nehody; 3x OA, omezen jeden jízdní pruh.
  silnice I/39, v katastru obce Zlatá Koruna, okr. Český Krumlov, práce údržby, zúžené jízdní pruhy, Od 11.12.2017 07:00 Do 19.12.2017 20:00, Částečná uzavírka úseku silnice I/39, v prostoru křižovatky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace