Fejetony18. března  2017 v 15:30  

Eva Kadlčáková: Levné věci

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Uvelebila jsem se na posteli a vzala do ruky Dekameron. Konečně si ho přečtu. Znám ho jen z čítanek a na nočním stolku mi leží už dobré dva roky. Od té doby, co jsem si ho koupila… v Levných knihách.

Není to paradoxní?, jde mi hlavou nad stránkami z totalitního toaletního papíru, klasika světové literatury a „levná kniha“? Nezasloužila by kvalitní pevnou vazbu v kůži a papír hedvábný jako toaleťák filmových hvězd? Nedegraduje forma i obsah? Neponižuje čtenáře a neuráží autora? 

Vezmu-li to od konce, Boccaccio by proti levnému vydání asi nic neměl. Však své dílo jako trochu „laciné“ zamýšlel. A nejspíš by byl překvapen, že jeho příběhy vůbec ještě vycházejí. Těšilo by ho, že dílo přežilo staletí. A i kdyby ne, každý spisovatel je snad radši, když jeho knihu lidé čtou, byť v ohmataném paperbackovém vydání, než aby ležela v zaprášených zlatých deskách zahrabaná na dně zapomenuté zámecké knihovny. 

Co se týče obsahu, přelouskala jsem v levném vydání už pěkných pár literárních skvostů a rozhodně jsem přitom neměla pocit, že by na mě slova a věty, jejich melodie a význam působily méně. Levnou úpravou neutrpěl Nabokov ani Wilde, Flaubert ani Havel. Jediný, kdo trochu, ne úplně, ale přece jen trpěl, jsem byla já. 

Jako čtenářce mi totiž vyhovuje mít zážitek kompletní. Číst krásnou literaturu a držet krásnou knihu. Jedno k druhému pro mne bez diskuse patří. Jedno si druhé zaslouží. Nebo ne? Jsou moje nároky přehnané? 

Otevřela jsem na webových stránkách Levných knih složku „knihy pro náročné“. A co se nestalo: vyskočily odtud objemné tituly nejrůznějších encyklopedií - vín, Egypta, doutníků a historických bitev. Za náročného čtenáře je považován ten, kdo si kupuje knihy VELKÉ a TLUSTÉ. Cha cha, tak to tedy náročná opravdu nejsem… 

Otázkou je, co se s námi, nenáročnými konzumenty, stane, povolíme-li své nenáročnosti uzdu. Jestliže přestaneme lpět na dobře zpracovaných knihách, pak se jistě také nepozastavíme nad zkopírovanými empétrojkami či přepálenými cédéčky popsanými fixem. 

Nepostrádáme-li jejich originální booklety, pak nám dozajista nevadí ani neuzavíratelné papírové pouzdro levných dévédéček z bulváru. Že si s ním kupujeme i sajrajt zloby a závisti, je daň, kterou přehlížíme, nebo dokonce vítáme. Smysluplnost zaměňujeme za nesmysl. Čistou bavlnu za petlahvový fleece. A místo dřevěné podlahy si pořídíme laminátovou. Co na tom, vždyť je levnější a i ona má „vzor dřevo“. Jen jaksi postrádá jeho vlastnosti. Nehřeje… 

A v tom to celé vězí. Imitace nenahradí originál, kopie zůstane bezcennou kopií, ropný produkt není živá kytka. Slevíme-li z jednoho, slevíme i z druhého. Znáte to: sundáte-li ženě jednu botu, shodí i druhou. Takto si ji postupně svlečete tak, jak potřebujete. Ale sex nerovná se láska. 

No nic, dočtu si ten lacinej Dekameron. Přece ho nevyhodim… 

Pořad: Fejetony Evy Kadlčákové  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 15:30; repríza: neděle 07:15  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 27. května  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O touze vlastnit cizí nápady

  Lidé mají zvláštní puzení vlastnit. Věci, půdu, zvířata i jiné lidi… A ještě jim to nestačí. Kromě hmotných statků touží mít patent i na to, čemu se říká vlastnictví duševní.

   
 • 20. května  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O touze vlastnit ženy

  Zatímco žena touží vlastnit mužovu duši, muž touží vlastnit ženu en bloc. Pokouší se o to odjakživa. Tak třeba pračlověk: našel zalíbení v nějaké samičce - a zmocnil se jí. Všimněte si toho slovesa. Zmocnil. Tedy uplatnil...

   
 • 13. května  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O touze vlastnit děti

  Kdo by je nechtěl mít, prcky. Tedy pravda, pár takových občanů nebo občanek se mezi námi vyskytuje, obvykle pronášejí věty typu „přece do tohoto světa nepřivedu dítě“ anebo „já si na dětský křik nepotrpím“, ale ve skutečnosti...

   
Jihočeský kraj
  Od 28.5.2017 18:05 do 21:10; na silnici 12250 u obce Vodňany okres Strakonice; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; havárie OA do stromu se zraněním. Na místo ZZS, HZS, PČR.
  Od 28.5.2017 18:10 do 20:15; na silnici 19 u obce Tábor; na nájezdu na D3 ve směru od Chýnova; nehoda; OA x moto, na místě PČR
  Od 28.5.2017 17:50 do 19:55; na silnici 145 u obce Hracholusky okres Prachatice; odbočka na Hracholusky; nehoda; 2x OA bez zranění, na místo PČR

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace