Fejetony10. března  2018 v 14:20  

Eva Kadlčáková: O nekonečnosti úklidu

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Profimedia

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Profimedia

Asi abych přestala nosit čočky, pomyslela jsem si tento týden, když jsem už podruhé doma uklízela a nechápala, odkud se pořád bere tolik špíny! Možná by bylo lepší zbavit se těch dvou dioptrií na dálku a drobky na podlaze prostě nevidět. Oč by byl život snazší. Takhle jen pořád dokola šůruju a trvalý výsledek žádný.

Je to frustrující, ty domácí práce. Nikdy je nemáte hotové. Totiž hotové jste s nimi i z nich každou chvíli, ale přesto nikdy neskončí a vyžadují si novou a novou námahu, která - na rozdíl třeba od sportu - nečiní člověku žádnou radost. S výjimkou té, že je to hotové, ale u ošidnosti takového uspokojení už jsme byli… 

Čili přemýšlela jsem nad tím, jak to udělat, aby se doma nedrobilo, nenosily se dovnitř kamínky na botách, nekapalo se nic po zemi, nesnášely se na ni moje vlasy, na nábytek aby nesedal prach, sanitární keramika aby měla samočistící funkci, nádobí aby se samo sdružovalo do dřezu a prádlo aby se samočinně vyžehlilo. 

Vymyslela jsem několik řešení. Zaprvé nikoho k ničemu nepouštět, ideálně vůbec do bytu nevpustit živou duši kromě mé, poněvadž bordel mi tam přece dělají zásadně ostatní! Ale to je blbost. Mám děti. Kam bych je asi vyhnala? A navíc: přece předčasně nezhynu na osamění? Za to mi ten pořádek nestojí. 

Zadruhé: více zapojit do úklidu ostatní členy rodiny. Ale to přesně vím, jak dopadne: neustále jim to budu muset připomínat, pořád je budu muset buzerovat, já budu za tu protivnou a zlou - a stejně budu mít nakonec pocit, že bych to sama udělala líp. Takže taky nic. 

Zatřetí pořídím účinné pomocníky: myčku místo dřezu, sušičku místo žehličky, automatický vysavač s místem pod skříní. No, jenže to všechno já si už jednou vyzkoušela: do myčky budu muset kupovat drahé tablety. Věčně nám bude scházet nádobí. Věčně se budeme dohadovat, kdo ho z myčky vyndá. Přijdeme o půlku skleniček. A všechno, co je ze dřeva, z plastu, teflonu, smaltu či tenkého porcelánu stejně budu muset mýt v ruce. 

Sušička je skvělý pomocník, ale o polovinu oděvů nás připraví, protože se z nich postupně stane prádlo dětské. Šmejdící luxík otrhá třásně z koberců, strhne dlouhou záclonu a ještě mu budeme muset odstraňovat vše z cesty a přenášet ho přes prahy, až si jednoho dne si uvědomíme, že se na to můžeme vyprdnout. Nemluvě o tom, kolik všechny tyhle srandičky stojí. 

Takže: jednoduše vypláznu z očí ty čočky. Svět se mi příjemně rozmaže, šmouhy splynou se vzorem podlah a vana sjednotí svůj tón. Nebudu si ničit lak na nehtech úklidovými prostředky a záda ohýbáním nad hadrem, koštětem a kýblem. 

A nic mě nebude trápit. Možná smítka vyšlápnutá bosou nohou, ale tak prostě budu chodit v ponožkách! Návštěvy k nám postupně přestanou docházet a práce bude ještě míň. A až si v tom svým chlívečku zestárnu, přestanou být vidět na podlaze i šedivé vlasy! 

No, jenže: budu já na to mít odvahu? 

…Přestat si ty vlasy barvit?! 

Pořad: Fejetony Evy Kadlčákové  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 14:20; repríza: neděle 07:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. března  2018 v 14:20       rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Co najdeme na dětském hřišti

  Robert Fulghum napsal knížku Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. A já bych dodala: možná ani netřeba chodit do předškolního zařízení, stačí zajít na dětské hřiště. To je škola života!...

   
 • 14. března  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Jan Cempírek: Vtipný fejeton

  Milí posluchači, dnes bych vám rád řekl něco o vtipech. A to o speciální sortě vtipů – takových, které se musí dovysvětlovat.

   
 • 7. března  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Otakar Svoboda: MeToo

  Harvey Weinstein, Woody Allen, Kevin Spacey, ale třeba také dirigenti James Levine nebo Charles Dutoit na jedné straně. A Angelina Jolie, Uma Thurman, Oprah Winfrey na straně druhé.

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, I/34 Stráž nad Nežárkou
  Srážky: sněžení, I/34 Stráž nad Nežárkou
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace