Fejetony16. srpna  2017 v 07:40  

Jak vědecky bojujeme se šumavským krtkem

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Máte rádi krtky? Pokud jste majitelem golfového hřiště, popřípadě britským gentlemanem, jehož rodina si už tři století hýčká svůj anglický trávník u rodového sídla, tak asi ne. Jinak je krtek, zvířátko se sametově černým kožíškem, docela sympaťák.

Tedy samozřejmě jen do okamžiku, kdy se rozhodne, že se usídlí ve vašem sousedství. Jednoho takového souseda mám na chatě. Zabydlel se na prosluněné louce a je nechutně pracovitý. 

Loni na jaře zvládl za čtrnáct dnů lidské nepřítomnosti vyrobit dvaašedesát krtin. Líbí se mu u nás a asi nás má rád. Letos zatím zvládl asi tak pětadvacet krtin. 

Ne že by mi vadilo rozhrabávání krtčích pahorků a uvádění louky do původního stavu. Člověk nějaký ten pohyb potřebuje. Jenže náš krtek šumavský při svém kutání vynáší na světlo světa i spoustu kamenů a kamínků, takže sekačka pak při údržbě trávníku trpí.  

Takže jsem si řekl dost. A rozhodl se krtkovi pobyt u chaty pořádně znechutit. Vědecky. Elektronickým plašidlem. Prostě nacpete do krtčí díry plastovou pikslu, uvnitř které je bzučák na baterky. Přístroj vydává v nepravidelných intervalech velmi nepříjemný zvuk, který prý krtka zaručeně vypudí. 

První výsledky se už dostavily. Jaké, ptáte se? Když jsme na chatě, na noc bzučák vypínám, protože nás budí ze spaní. A už vím, že náš krtek bude nějaký divný. Bzučák máme u chaty od jara, zvířátku ale nijak nevadí. 

Takže buď je náš krtek, i přes ubezpečování přírodovědců o výborném sluchu tohoto hmyzožravce, hluchý jako poleno. Anebo pekelně zvědavý. Protože od té doby, co máme u chaty plašítko, ryje náš krtek výhradně v jeho těsné blízkosti. 


IVAN MLS
V současné době je editorem Českého rozhlasu České Budějovice. Píše vědeckofantastické povídky, které byly několikrát oceněné Cenou Karla Čapka. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. října  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Rozchodová sukně

  „Já to dělám tak,“ poradila mi kamarádka Lenka, „že když se s někým rozejdu, koupím si něco na sebe!“ A dodala, že ji pak celá ta záležitost tolik nemrzí, páč si zároveň udělala radost. Dobrej nápad, kvitovala jsem...

   
 • 18. října  2017 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Ještě jedno sólo pro sedláckého synka Jágra

  Jak vědí asi nejen všichni zapálení příznivci sportu, před pár dny začala svou 101. sezónu nejslavnější (a taky nejlepší) hokejová liga na světě, kanadsko-americká National Hockey League, zkráceně NHL.

   
 • 14. října  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Zcela proti vlastním zásadám! Tak nějak ze zásady…

  Tak jsem právě poobědvala studenou oschlou pizzu jen tak z ruky, bez talíře, bez ubrousku, bez příboru. Zcela proti zásadám slušného stolování - zcela proti vlastním zásadám!

   
Jihočeský kraj
  Srážky: přeháňky, Majdalena
  Srážky: přeháňky, Strážný
  Srážky: přeháňky, Na Babě

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace