Fejetony3. ledna  2018 v 07:40  

Jan Cempírek: Pohlednice pro taťýnka

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Nejprve historka z dětství. Byl jsem v první třídě a mého mladého tatínka odveleli na měsíční vojenské cvičení. Mrzelo mě to, protože tatínek měl právě slavit narozeniny, a já se už těšil na dort. Ale dostal jsem nápad.

Pošlu mu na vojnu aspoň pohlednici s přáním, pochopitelně vlastnoručně napsaným, když už jsem ten prvňák! S motivem obrázku jsem si nedělal hlavu, vešel jsem do papírnictví v Krajinské ulici a vybral krásnou přírodní scenérii, však má tatínek přírodu moc rád. Napsal jsem velkými tiskacími písmeny vzkaz MILÍ TAŤÝNKU, PŘEJI HODŇE SIL, HONZÍK a odeslal. 

Na telefonát pár dní poté si pamatuji dodnes. Tatík – záložák volal z dálav a nezněl nadšeně. Mamince po drátech vyčítal, co že mě to navedla, jestli to má něco znamenat? 

Maminka netušila, ale brzy pochopila. Poslal jsem totiž tátovi na vojnu pohlednici s urostlým, ztepilým jelenem v říji, však má přeci rád tu přírodu. Jak jsem se později dozvěděl, při večerním předávání pošty na buzerplace byla pohlednice s bohatýrským troubícím paroháčem předána tátovi s patřičným komentářem a tatík sloužil svým spolubojovníkům ještě dlouho jako terč vtípků a posměchu. 

Tehdy, v první třídě, jsem se tak poprvé v životě setkal s tím, že co myslíte nějak, pochopí okolí jinak. A že jsou zde nástrahy různých symbolů, které zkreslí každou dobře míněnou myšlenku či zprávu. 

A proč vám to dnes říkám? Inu, na začátku nového roku si třeba chcete dát nějaké předsevzetí. První leden je přeci symbolem nového začátku. Ale já už na to nehraju. Symbolika nového roku je pro mě spíš znamením popřemýšlet o tom, proč my lidé právě na symboliku dáváme takový důraz. 

A už to mám. Lišíme se tím od zvířátek, která by opravdu nenapadlo jeden konkrétní den uprostřed zimy začít žít jiným, lepším životem, ale také by je nenapadlo smát se chudáku jelenovi, který do světa vytrubuje své světaboly či toužení. 


JAN CEMPÍREK
Českobudějovický spisovatel a publicista, je autorem několika knih (Rafinerie, Autostop.CZ ), které vydal pod vlastním jménem, a literární mystifikace Bílej kůň, žlutej drak, za niž získal coby vietnamská autorka Lan Pham Ti v roce 2009 Cenu Knižního klubu. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. ledna  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Chvála plavání

  Šla jsem si tento týden zaplavat, mimo jiné i proto, abych vymyslela, o čem bude nový fejeton. A jak tak plavu, jak si tak báječně pod tou vodou žiju, sleduju čáry pod sebou a nad hladinou se zplna hrdla nadechuju,...

   
 • 17. ledna  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Na nekuřácké hospody jsme si zvykli, ale teď nikoho ani nenapadne vyvětrat

  Už více než půl roku se v českých restauracích, barech a dalších stravovacích podnicích nekouří. Po bouřlivé diskusi, zda je to dobře, nebo je to nepřijatelné omezování podnikatelských a lidských svobod, se mi zdá,...

   
 • 13. ledna  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Na světě je přece krásně

  Stárnu. Asi. Tedy rozhodně. A nejen to. Děje se se mnou něco podivného. Něco normalizačního. Dostávám se do situací, kdy si spolu se starými lidmi říkám, tohle já už nemám zapotřebí, tohle mě už netěší, anebo nezajímá....

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, I/34 Stráž nad Nežárkou
  Srážky: sněžení, I/34 Stráž nad Nežárkou
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace