Fejetony10. ledna  2018 v 07:40  

Jan Flaška: Život v jednom kole

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Někde jsem slyšel, že lidský život je jako jeviště. Tuším Shakespeare nebo co. Ale víte, ono je to jinak. Lidský život je spíš jako dětský kolotoč.

No vážně. Zkuste se někdy zastavit u takového toho pro fakt malinké děti. Dívejte se na ně a sledujte, jak se jim vlastně všichni podobáme. Nejdřív se všechny budou snažit prodrat nahoru, ale nakonec se na kolotoč dostanou jen ty, co si to můžou dovolit. 

Potom bude každý chtít urvat to nejlepší místo. Někteří si budou tak dlouho vybírat, až na ně žádné nezbyde, a s brekem si půjdou stěžovat mamince. Zato ti, co se vyšvihnou do sedla, budou celou dobu na koni a bude to pro ně fakt jízda. Jiní obsadí místa až někde v druhé řadě nákladního autíčka s pocitem, že osud je na ně sice krutý, ale mohli dopadnout i hůř. Třeba jako tamhleten ubožák, co na něj zbyl jen otřískaný kačer. 

Jestli jste si toho někdy všimli, tak autíčka na dětském kolotoči mají čtyři místa – dvě vpředu a dvě vzadu. Aby se děti nehádaly, které z nich bude řídit, má každé sedadlo svůj vlastní volant. Díky tomu může každý, kdo do něj usedne, zažít pocit, že má své vlastní stejně důležité poslání. Každý je tu řidič, který drží vše pevně v rukou a určuje si svůj vlastní směr. A nikdo z těch malých řidičů si neuvědomuje, že ať kroutí volantem, jak chce, stejně se furt všichni akorát tak točí v kruhu. Ten na koni i ten na kačerovi. 

Sakra, co mi to jen připomíná. 

Kdepak jeviště. Náš život je kolotoč. A to, jak dlouho pojedeme, určuje jedině sám Velký kolotočář. Znáte ho sami – drsnej zamračenej chlápek, co klepe cigáro a co je mu všechno tak nějak jedno. 

Takže zaujměte místa a šťastnou jízdu. Jo, a abych nezapomněl – hodně se u toho usmívejte a hlavně mávejte! Ne že by k tomu byl pokaždé zrovna důvod, ale ono se to od vás tak nějak očekává, když už vám tu jízdu někdo zaplatil. Navíc, co se pamatuju, když se zadaří, tak tím občas obměkčíte i samotného kolotočáře. 


JAN FLAŠKA
Působí jako středoškolský učitel. Psaní povídek a fejetonů je jeho koníček, stejně jako fotografování, webdesign a práce se zvukovými a grafickými počítačovými programy. Žije v Českých Budějovicích. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. ledna  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Chvála plavání

  Šla jsem si tento týden zaplavat, mimo jiné i proto, abych vymyslela, o čem bude nový fejeton. A jak tak plavu, jak si tak báječně pod tou vodou žiju, sleduju čáry pod sebou a nad hladinou se zplna hrdla nadechuju,...

   
 • 17. ledna  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Na nekuřácké hospody jsme si zvykli, ale teď nikoho ani nenapadne vyvětrat

  Už více než půl roku se v českých restauracích, barech a dalších stravovacích podnicích nekouří. Po bouřlivé diskusi, zda je to dobře, nebo je to nepřijatelné omezování podnikatelských a lidských svobod, se mi zdá,...

   
 • 13. ledna  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Na světě je přece krásně

  Stárnu. Asi. Tedy rozhodně. A nejen to. Děje se se mnou něco podivného. Něco normalizačního. Dostávám se do situací, kdy si spolu se starými lidmi říkám, tohle já už nemám zapotřebí, tohle mě už netěší, anebo nezajímá....

   
Jihočeský kraj
  Srážky: sněžení, Písek
  Od 22.1.2018 11:40 do 13:45; v ulici Náměstí v obci Lhenice okres Prachatice; Lhenice, křiž. ulic Netolická-Na Bělidle; nehoda; 2xOA, bez zranění, vozovka průjezdná pouze po OA, na místo SDP Prachati ...
  silnice I/4, v katastru obce Vimperk, okr. Prachatice, omezení, Od 19.01.2018 00:00 Do 11.01.2019 23:59, Úplné krátkodobé uzavírky v bezpečnostním okruhu lomu Sudslavice a lomu Výškovice pro provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace