Fejetony20. září  2017 v 07:40  

Kam až se můžete dostat, když jen hledáte brýle

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Prosím tě, vyndej z lednice ten bílý jogurt a dej ho do salátu. Je už připravený na stole k večeři. Vážím si důvěry, se kterou mne žena pověřila důležitým úkolem při přípravě stravy. Ještě se podívám na expiraci jogurtu, aby nebyl prošlý. Sakra taková malá písmenka a číslice. Kde mám brýle?

V kuchyni nejsou, u televize také ne. Asi jsem je nechal v garáži, kde jsem luštil nějaký návod. Klíč od garáže je u domovních dveří ve skříňce na klíče. Dbám na to, abych je uklidil vždy na správný háček. Předejde se tím mnohým nedorozuměním a zmatkům. Na příslušném háčku ale visí klíček od boudy na zahradní nářadí. 

Už si vzpomínám, chtěl jsem dolít benzín do sekačky a uklidit ji. Udělám to raději hned. Vezmu klíček a jdu přes celou zahradu k boudě, kde pod okapem stojí sud na dešťovou vodu a o něj je opřený rýč. Včera jsem přesazoval rybíz. Jak se mu asi daří? 

Rybíz vypadá dobře, jen se mu kmínek ohnul větrem. Měl bych k němu zatlouci do země kolík, ke kterému bych ho uvázal. Ten mám připravený za garáží. 

Má už seříznutou špičku, aby do pokropené země pěkně zajel. Stačí pár klepnutí paličkou a drží nádherně v zemi. Pěkně kolmo a těsně u rybízu, přesně tak, jak to má být. Ještě přivázat kmínek provázkem ve dvou výškách a je hotovo. 

Provázky mám nastřihané v kuchyni v šuplíku. Obejdu tedy dům a vejdu do kuchyně. V prostředním šupleti hledám provázek. Od stolu na mne zírá žena a nevěřícně kroutí hlavou. „Ty jsi úplnej cvok. Já tě pošlu pro jogurt a ty přivazuješ rybíz ke klacku! 

Rozpačitě se drbu na hlavě a prsty jasně nahmatají brýle na čele. Jen vzdychnu a nějak se mi ani nechce nic vysvětlovat. 


JIŘÍ KLÍMA
Dlouhá léta pracuje jako lékař na Dětském oddělení českobudějovické nemocnice. Mimo to také externě přednáší na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Je vášnivým sportovcem. Běhá, plave, jezdí na kole, někdy i všechno dohromady - je triatlonistou. Žije ve Zlivi. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 9. prosince  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O životě a smrti

  „To je jednoznačně karmický,“ prohlásila Naty, „to si neseš z minulýho života. Tam jsi nejspíš opustila ty jeho, tak on ti to teď prostě vrátil.“ Koukala jsem na ni jako puk. „Já bych spíš myslela,“ namítám, „že jsem...

   
 • 6. prosince  2017 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Nejzáludnější dětské otázky

  Myslím, že každý, kdo prošel rodičovstvím, má v zásobě řadu nezapomenutelných historek a průpovídek svých potomků.

   
 • 2. prosince  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O kolečko víc

  „Víš, co? Ježíšek už ti nic takovýho nepřinese. Ježíšek se na tebe vyprdne!“ hřímala jsem v neděli odpoledne na svou matku.

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Strážný
  Od 12.12.2017 21:25 do 13.12.2017 21:30; na silnici 39 u obce Volary okres Prachatice; ledovka; v délce 100, zvýšená opatrnost, ve stoupání je napříč vozovky kamion, komunikace je neprůjezdná, náledí, ...
  Od 12.12.2017 20:45 do 22:50; na silnici 20 u obce Vodňany okres Strakonice; nehoda; OA x NA, zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace