Fejetony20. září  2017 v 07:40  

Kam až se můžete dostat, když jen hledáte brýle

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Prosím tě, vyndej z lednice ten bílý jogurt a dej ho do salátu. Je už připravený na stole k večeři. Vážím si důvěry, se kterou mne žena pověřila důležitým úkolem při přípravě stravy. Ještě se podívám na expiraci jogurtu, aby nebyl prošlý. Sakra taková malá písmenka a číslice. Kde mám brýle?

V kuchyni nejsou, u televize také ne. Asi jsem je nechal v garáži, kde jsem luštil nějaký návod. Klíč od garáže je u domovních dveří ve skříňce na klíče. Dbám na to, abych je uklidil vždy na správný háček. Předejde se tím mnohým nedorozuměním a zmatkům. Na příslušném háčku ale visí klíček od boudy na zahradní nářadí. 

Už si vzpomínám, chtěl jsem dolít benzín do sekačky a uklidit ji. Udělám to raději hned. Vezmu klíček a jdu přes celou zahradu k boudě, kde pod okapem stojí sud na dešťovou vodu a o něj je opřený rýč. Včera jsem přesazoval rybíz. Jak se mu asi daří? 

Rybíz vypadá dobře, jen se mu kmínek ohnul větrem. Měl bych k němu zatlouci do země kolík, ke kterému bych ho uvázal. Ten mám připravený za garáží. 

Má už seříznutou špičku, aby do pokropené země pěkně zajel. Stačí pár klepnutí paličkou a drží nádherně v zemi. Pěkně kolmo a těsně u rybízu, přesně tak, jak to má být. Ještě přivázat kmínek provázkem ve dvou výškách a je hotovo. 

Provázky mám nastřihané v kuchyni v šuplíku. Obejdu tedy dům a vejdu do kuchyně. V prostředním šupleti hledám provázek. Od stolu na mne zírá žena a nevěřícně kroutí hlavou. „Ty jsi úplnej cvok. Já tě pošlu pro jogurt a ty přivazuješ rybíz ke klacku! 

Rozpačitě se drbu na hlavě a prsty jasně nahmatají brýle na čele. Jen vzdychnu a nějak se mi ani nechce nic vysvětlovat. 


JIŘÍ KLÍMA
Dlouhá léta pracuje jako lékař na Dětském oddělení českobudějovické nemocnice. Mimo to také externě přednáší na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Je vášnivým sportovcem. Běhá, plave, jezdí na kole, někdy i všechno dohromady - je triatlonistou. Žije ve Zlivi. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. února  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Chvála spánku

  Svůj fejeton o spánku začnu chřipkou, ke spánku se ale vzápětí dostanu. Jelikož: co já se toho letos o olympiádě naspala! Zrovna tak, jako jsem před dvaceti lety prospala Nagano. Protože právě jako tehdy, i tentokrát...

   
 • 14. února  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Být poustevníkem už nejde. Lidožrouti se složenkami vás najdou všude

  V dětství byl mojí nejoblíbenější knihou Robinson Crusoe. Podle upravené verze se trosečník dostal na pustý ostrov vybavený jen kapesním nožem. Přesto si dokázal vytvořit v jeskyni domov, zařídit živobytí a dokonce...

   
 • 10. února  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Chvála Pilates

  Ještě v pondělí odpoledne jsem si marně lámala hlavu, o čem budu tentokrát psát pravidelný fejeton. Věci, které děláme pravidelně, nám nutně zevšední, zprofanují se, zrutinovatí. Už nás nic kloudného nenapadá. Leda,...

   
Jihočeský kraj
  Srážky: přeháňky, I/20 x I/4 Nová Hospoda
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace