Fejetony12. října  2017 v 07:40  

Kde se vzala ta hysterie? Možná všichni smaží bedly na másle…

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Houby a máslo - dva fenomény letošního podzimu. Hub jsou po letech plné lesy a kdekdo se chlubí plnými košíky. I u nás už byly houby na všechny způsoby a radostné chození po lese, kdy se za každou hromádkou mechu ukázala hlavička nějakého hříbku.

S vnukem je to o to větší legrace, když vysvětlujete, proč do košíčku dáme jen ty obyčejné hnědé a ty krásné s puntíky nebo ty zelené, co jsou jako moje tričko, jen obcházíme. Otázky se jenom hrnou. Babičko, a ví taky zvířátka, že jsou tyhle jedovaté? Jak to poznají? No a pak vymýšlíte pohádky o chytrých zvířátkách s perfektními čumáčky, která už podle vůně poznají, cože to je za houbu a že není k jídlu. 

Někdy jsou ta zákoutí s mochomůrkami opravdu malebná a máte pocit, že za dalším mechem číhá trpaslík a kontroluje, zda mu zahrádku nepleníte. 

Jen si vždycky vzpomenu na svoji babičku, která se bála takhle úrodných podzimů. Říkávala, že hodně hub v lese věští chudobu a válku. No snad se tato proroctví nenaplní. 

I když ten druhý fenomén naznačuje, že malinko pravdy by na tom být mohlo. Máslo a jeho cena v obchodech. Zdá se, že pokud nebudu mít v zásobě alespoň kilo másla, bude konec světa. Internet je plný návodů, jak máslo vyrobit doma, kde bude v akci a podobně. 

Provedla jsem analýzu vlastní spotřeby másla a zjistila jsem, že víc než čtvrt kila za měsíc ho nespotřebuju. Občas, když peču, tak je tam zapotřebí, ale jinak opravdu máslo moc nejíme. Nemám strach, že máslo dojde a ani nehodlám podstupovat bitku u krabic s máslem v akci. 

V mém okolí to takhle má většina lidí. Tak přemýšlím, kde se vzala ta hysterie. Nemá to spojitost s tou nadúrodou hub? Možná všichni smaží bedly na másle, a proto není, jinak tomu nerozumím. 

Jen doufám, že tahle hysterie pomine a budeme zas normálně mazat máslo na chleba a ne se o něj přetahovat u pultu. 


PETRA ZIMMELOVÁ
Vysokoškolská pedagožka, působí na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Celý svůj profesní život se věnuje problematice seniorů. Volný čas tráví nejraději se svým malým vnukem, ráda na kole i pěšky poznává Čechy. A také miluje vše živé. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. března  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Co najdeme na dětském hřišti

  Robert Fulghum napsal knížku Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. A já bych dodala: možná ani netřeba chodit do předškolního zařízení, stačí zajít na dětské hřiště. To je škola života!...

   
 • 14. března  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Jan Cempírek: Vtipný fejeton

  Milí posluchači, dnes bych vám rád řekl něco o vtipech. A to o speciální sortě vtipů – takových, které se musí dovysvětlovat.

   
 • 10. března  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O nekonečnosti úklidu

  Asi abych přestala nosit čočky, pomyslela jsem si tento týden, když jsem už podruhé doma uklízela a nechápala, odkud se pořád bere tolik špíny! Možná by bylo lepší zbavit se těch dvou dioptrií na dálku a drobky na podlaze...

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  silnice I/24, v katastru obce Veselí nad Lužnicí, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 20.03.2018 10:00 Do 13.06.2018 23:59, Částečná uzavírku silnice I/24, z důvodu ...
  D3, km 73.5, ve směru České Budějovice, porouchané vozidlo, zdržení, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 20.03.2018 07:10 Do 20.03.2018 09:10, odstavená dodávka pro poruchu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace