Fejetony12. října  2017 v 07:40  

Kde se vzala ta hysterie? Možná všichni smaží bedly na másle…

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Houby a máslo - dva fenomény letošního podzimu. Hub jsou po letech plné lesy a kdekdo se chlubí plnými košíky. I u nás už byly houby na všechny způsoby a radostné chození po lese, kdy se za každou hromádkou mechu ukázala hlavička nějakého hříbku.

S vnukem je to o to větší legrace, když vysvětlujete, proč do košíčku dáme jen ty obyčejné hnědé a ty krásné s puntíky nebo ty zelené, co jsou jako moje tričko, jen obcházíme. Otázky se jenom hrnou. Babičko, a ví taky zvířátka, že jsou tyhle jedovaté? Jak to poznají? No a pak vymýšlíte pohádky o chytrých zvířátkách s perfektními čumáčky, která už podle vůně poznají, cože to je za houbu a že není k jídlu. 

Někdy jsou ta zákoutí s mochomůrkami opravdu malebná a máte pocit, že za dalším mechem číhá trpaslík a kontroluje, zda mu zahrádku nepleníte. 

Jen si vždycky vzpomenu na svoji babičku, která se bála takhle úrodných podzimů. Říkávala, že hodně hub v lese věští chudobu a válku. No snad se tato proroctví nenaplní. 

I když ten druhý fenomén naznačuje, že malinko pravdy by na tom být mohlo. Máslo a jeho cena v obchodech. Zdá se, že pokud nebudu mít v zásobě alespoň kilo másla, bude konec světa. Internet je plný návodů, jak máslo vyrobit doma, kde bude v akci a podobně. 

Provedla jsem analýzu vlastní spotřeby másla a zjistila jsem, že víc než čtvrt kila za měsíc ho nespotřebuju. Občas, když peču, tak je tam zapotřebí, ale jinak opravdu máslo moc nejíme. Nemám strach, že máslo dojde a ani nehodlám podstupovat bitku u krabic s máslem v akci. 

V mém okolí to takhle má většina lidí. Tak přemýšlím, kde se vzala ta hysterie. Nemá to spojitost s tou nadúrodou hub? Možná všichni smaží bedly na másle, a proto není, jinak tomu nerozumím. 

Jen doufám, že tahle hysterie pomine a budeme zas normálně mazat máslo na chleba a ne se o něj přetahovat u pultu. 


PETRA ZIMMELOVÁ
Vysokoškolská pedagožka, působí na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Celý svůj profesní život se věnuje problematice seniorů. Volný čas tráví nejraději se svým malým vnukem, ráda na kole i pěšky poznává Čechy. A také miluje vše živé. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. října  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Rozchodová sukně

  „Já to dělám tak,“ poradila mi kamarádka Lenka, „že když se s někým rozejdu, koupím si něco na sebe!“ A dodala, že ji pak celá ta záležitost tolik nemrzí, páč si zároveň udělala radost. Dobrej nápad, kvitovala jsem...

   
 • 18. října  2017 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Ještě jedno sólo pro sedláckého synka Jágra

  Jak vědí asi nejen všichni zapálení příznivci sportu, před pár dny začala svou 101. sezónu nejslavnější (a taky nejlepší) hokejová liga na světě, kanadsko-americká National Hockey League, zkráceně NHL.

   
 • 14. října  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Zcela proti vlastním zásadám! Tak nějak ze zásady…

  Tak jsem právě poobědvala studenou oschlou pizzu jen tak z ruky, bez talíře, bez ubrousku, bez příboru. Zcela proti zásadám slušného stolování - zcela proti vlastním zásadám!

   
Jihočeský kraj
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 28.10.2017 06:00 Do 28.10.2017 14:00, Úplná uzavírka místní komunikace, ul. Na Příkopech v Blatné, z důvodu konání farmářských trhů. Objízdná ...
  silnice III/1611, v katastru obce Loučovice, okr. Český Krumlov, část obce Mnichovice, uzavřeno, práce na silnici, Od 23.10.2017 10:00 Do 05.11.2017 23:59, úplná uzavírka, Vydal: Městský úřad Český K ...
  ulice Na Děkanských polích - ulice Mezi Tratěmi, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 24.10.2017 07:00 Do 05.12.2017 23:59, Stavební práce související s kompletní rekonstrukcí ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace