Fejetony12. října  2017 v 07:40  

Kde se vzala ta hysterie? Možná všichni smaží bedly na másle…

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Houby a máslo - dva fenomény letošního podzimu. Hub jsou po letech plné lesy a kdekdo se chlubí plnými košíky. I u nás už byly houby na všechny způsoby a radostné chození po lese, kdy se za každou hromádkou mechu ukázala hlavička nějakého hříbku.

S vnukem je to o to větší legrace, když vysvětlujete, proč do košíčku dáme jen ty obyčejné hnědé a ty krásné s puntíky nebo ty zelené, co jsou jako moje tričko, jen obcházíme. Otázky se jenom hrnou. Babičko, a ví taky zvířátka, že jsou tyhle jedovaté? Jak to poznají? No a pak vymýšlíte pohádky o chytrých zvířátkách s perfektními čumáčky, která už podle vůně poznají, cože to je za houbu a že není k jídlu. 

Někdy jsou ta zákoutí s mochomůrkami opravdu malebná a máte pocit, že za dalším mechem číhá trpaslík a kontroluje, zda mu zahrádku nepleníte. 

Jen si vždycky vzpomenu na svoji babičku, která se bála takhle úrodných podzimů. Říkávala, že hodně hub v lese věští chudobu a válku. No snad se tato proroctví nenaplní. 

I když ten druhý fenomén naznačuje, že malinko pravdy by na tom být mohlo. Máslo a jeho cena v obchodech. Zdá se, že pokud nebudu mít v zásobě alespoň kilo másla, bude konec světa. Internet je plný návodů, jak máslo vyrobit doma, kde bude v akci a podobně. 

Provedla jsem analýzu vlastní spotřeby másla a zjistila jsem, že víc než čtvrt kila za měsíc ho nespotřebuju. Občas, když peču, tak je tam zapotřebí, ale jinak opravdu máslo moc nejíme. Nemám strach, že máslo dojde a ani nehodlám podstupovat bitku u krabic s máslem v akci. 

V mém okolí to takhle má většina lidí. Tak přemýšlím, kde se vzala ta hysterie. Nemá to spojitost s tou nadúrodou hub? Možná všichni smaží bedly na másle, a proto není, jinak tomu nerozumím. 

Jen doufám, že tahle hysterie pomine a budeme zas normálně mazat máslo na chleba a ne se o něj přetahovat u pultu. 


PETRA ZIMMELOVÁ
Vysokoškolská pedagožka, působí na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Celý svůj profesní život se věnuje problematice seniorů. Volný čas tráví nejraději se svým malým vnukem, ráda na kole i pěšky poznává Čechy. A také miluje vše živé. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 13. ledna  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Na světě je přece krásně

  Stárnu. Asi. Tedy rozhodně. A nejen to. Děje se se mnou něco podivného. Něco normalizačního. Dostávám se do situací, kdy si spolu se starými lidmi říkám, tohle já už nemám zapotřebí, tohle mě už netěší, anebo nezajímá....

   
 • 10. ledna  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Jan Flaška: Život v jednom kole

  Někde jsem slyšel, že lidský život je jako jeviště. Tuším Shakespeare nebo co. Ale víte, ono je to jinak. Lidský život je spíš jako dětský kolotoč.

   
 • 6. ledna  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Novoroční realita

  Sotva v rádiu dozněly vánoční písně – a to ještě dlouho předtím, než se křesťanské svátky doopravdy uzavřou – vrátila se do reality i televize. Zatímco minule jsem vám tu vyprávěla o vánoční lásce, alfě a omeze všech...

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Jarošov
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  Od 16.1.2018 19:45 do 22:15; D3 - 94.7km na trase Mezno - Veselí nad Lužnicí; nehoda; uzavřeno; havárie dodávky do svodidel, dálnice D3, 95 km, ve směru na České Budějovice - další DN 4x OA se zraněním, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace