Fejetony13. července  2017 v 07:40  

Když fotka, tak selfie, když dovolená, tak s tyčí!

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Poslední dobou mě dost baví články s titulky typu: „Chtěl atraktivní fotku, zaplatil za ni pádem ze skály“, „Mladíci si fotili selfie na kolejích, srazil je vlak“, „Hvězda zveřejnila svoje selfie ve sprše s mladým svalovcem“, „Při pořizování selfie spadl do bazénu s aligátory“ a další podobné.

Ještě před pár lety jsme se posmívali japonským turistům bloudícím Evropou s monoklem na oku, ke kterému trvale tiskli hledáček fotoaparátu nebo kamery, padali do výkopů a naráželi do kandelábrů. 

V poslední době jsme svědky daleko komičtějších scének. Po ulicích měst, románských památkách, galeriích, ale i horách a lesích pobíhají stovky, někde i tisíce různých lidí s tyčí, na jejímž konci je mobilní telefon. 

Občas nesmyslně zastaví, vytrčí krk, debilně se usmějí, svléknou si různé množství svršků, někam vylezou, nastrčí obličej a to, co by jinak normálně vyfotili, fotí přes svůj perspektivou znetvořený obličej a pokud možno ihned sdílejí přes sociální sítě se všemi, kdo jsou ochotni si obrázek prohlédnout. Při tom padají pod auta, ze schodů, do propastí, vrážejí do zdí, kočárků a do sebe navzájem. 

Chtěl bych docela vidět album fotografií z takové dovolené, kde před každou památkou nebo slavným obrazem trčí rozpláclý obličej s vodnatou hlavou. Také bych si rád u prodavače suvenýrů v Římě nebo saharské oáze koupil jiný suvenýr než hliníkovou tyč s držákem na telefon. 

Nemohu se však nezeptat, zda nás vlastně ještě zajímá to, co fotografujeme, protože se nám to líbí nebo je to starobylé, krásné, zajímavé. Možná už jsme ve svém individualismu a sebeobdivu došli tak daleko, že svým blízkým, kamarádům, ale i sobě nejsme schopni zprostředkovat zážitek, aniž by z něj trčel náš obličej, a ten zbytek nás vlastně nezajímá. 

Zřejmě se bojíme se, že pokud náš obličej, vypracované tělo nebo spodní prádlo neuvidí každých 20 minut někdo na nějaké obrazovce, tak neexistujeme, nejsme úspěšní, oblíbení nebo hodni přátelství. Asi budu muset poslat dotaz do psychiatrické poradny profesora Höschla - třeba si se mnou udělá selfie. 

Léto je tady, tak nezapomeňte: Když fotka, tak selfie, když dovolená, tak s tyčí! 


MAREK SLABÝ
Lékař, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Externě přednáší na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Žije v Táboře, jeho velkým koníčkem jsou veteráni. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. července  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Kolekce

  Trávili jsme léto u tatínka na chatě. Je to už starý pán, milý a přívětivý. Ale kdekdo si ho neomaleně dobírá za to, jak se svou chaloupkou a okolní zahradou nakládá: zaplňuje je harampádím.

   
 • 19. července  2017 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Prudký kopec - úžasné místo pro sledování soužití mužů a žen na dovolené

  Naše chalupa leží vedle frekventované cyklistické trasy vedoucí na zříceninu hradu Vítkův Hrádek. V místě, kde se silnice loučí s rovinkou sledující břeh lipenské nádrže a začíná strmě stoupat vzhůru.

   
 • 15. července  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Co s sebou vozí ženy

  Zatímco muži s sebou v autě nejčastěji vozí deku, ženy ji vozí stejně tak často! Otázka v mém průzkumu tedy zněla také: „A použily jste ji někdy?“ Odpovědi se nacházely na škále od „ne, je na to moc pěkná“ přes „hodí...

   
Jihočeský kraj
  D3, mezi km 79.2 a 78.4, ve směru Benešov, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 19.11.2016 08:00 Do 31.10.2019 23:59, uzavírka z důvodu nedokončené stavby D3 0306/II
  silnice I/34, v katastru obce Dolní Žďár, část obce Horní Lhota, okr. Jindřichův Hradec, práce na silnici, střídavý jednosměrný provoz, Od 10.07.2017 09:00 Do 16.08.2017 23:59, částečná uzavírka silnice ...
  ulice Krále Jiřího z Poděbrad, Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, stavební práce, Od 10.07.2017 10:00 Do 31.08.2017 23:59, úplná uzavírka místní komunikace v ulici Krále Jiřího z Poděbrad ve Strakonicích, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace