Fejetony7. března  2018 v 07:40  

Otakar Svoboda: MeToo

Celosvětová kampaň MeToo poukazuje na problém sexuálního obtěžování žen. O svých zkušenostech začaly jako první mluvit herečky - Foto: Fotobanka Pixabay

Celosvětová kampaň MeToo poukazuje na problém sexuálního obtěžování žen. O svých zkušenostech začaly jako první mluvit herečkyFoto: Fotobanka Pixabay

Harvey Weinstein, Woody Allen, Kevin Spacey, ale třeba také dirigenti James Levine nebo Charles Dutoit na jedné straně. A Angelina Jolie, Uma Thurman, Oprah Winfrey na straně druhé.

Násilníci a jejich oběti. Důkazy neexistují, ale přesto se většina obviněných přizná, nebo alespoň stáhne. 

A reakce na to jsou různé. Nejspíš odpovídající zažitým zvyklostem. Chlapi prostě balí holky a ty se povinně vždycky brání. Kdo má poznat, že to tentokrát třeba myslí vážně. Navíc, Brigitte Bardot a Catherine Deneuve například tvrdí, že je to nesmysl. 

A s nimi velká část tuzemského veřejného mínění, navíc často i té ženské části. Přeháníte, to už by člověk nesměl pustit ženu první do dveří, pomoct jí z kabátu nebo – nedej bože – plácnout žertovně přes zadek. Tak to přece chodí, co je svět světem, tak aby se nezbláznily. 

Opravdu? Opravdu ženám nevadí, když je chlapi obtěžují, pokřikují na ně, plácají a pak – v soukromí – třeba znásilní? 

Vždycky jsem si říkal, že jsem rád, že jsem chlap. Těžko bych snášel nalíčit se, zvýraznit přednosti a pak čelit vilným pohledům, řečem, dotykům. Prostě se nás to netýká, ženy to nedělají. 

Já ostatně taky ne. Když jsem kdy chtěl sbalit ženu, prostě jsem se o to pokusil legálním způsobem. A jen potud, pokud reakce vybrané ženy byla vstřícná. Přesto jsem nikdy nezůstal sám. 

A tak nevěřím, že je to normální a pohybu jménem MeToo držím palce. Ostatně, Catherine Deneuve se obětem násilí už také omluvila. 


OTAKAR SVOBODA
Byl dlouhá léta kulturním redaktorem České televize. Dnes je tento novinář a moderátor šéfem Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.03.2018 06:00 Do 24.03.2018 14:00, Úplná uzavírka ul. Na Příkopech z důvodu konání farmářských trhů. , Vydal: Městský úřad Blatná
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 31.05.2018 23:59, částečná uzavírka silnice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace