Fejetony19. července  2017 v 07:40  

Prudký kopec - úžasné místo pro sledování soužití mužů a žen na dovolené

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Naše chalupa leží vedle frekventované cyklistické trasy vedoucí na zříceninu hradu Vítkův Hrádek. V místě, kde se silnice loučí s rovinkou sledující břeh lipenské nádrže a začíná strmě stoupat vzhůru.

Když sedíte venku před domem, dá se tu od projíždějících cyklistů zaslechnout ledacos. Praskání a ostré rány mučené přehazovačky prozradí sváteční jezdce, veselý smích masochisty a zoufalé zaúpění normální lidi. 

Úžasné je tohle místo pro sledování soužití mužů a žen na dovolené. Společný cyklovýlet zjevně slouží mnoha párům a rodinám jako katalyzátor dlouholetého vztahu a ten šestikilometrový kopeček, který se najednou staví do cesty, odhaluje vše v plné nahotě. 

Jen málo chlapů se udrží. Většina z nich se vůči svým ženám začne chovat jako trenéři mládeže. „Přehoď si na šestku,… no teď už je pozdě,“ „Nezpomaluj!“ „To zmákneš, neboj,“ „Tak teď to začíná, dáme si pořádně do těla,“ slyšíme je halekat. 

A jak reagují ženy? Hodně jich prostě mlčí. Vědí své. Najdou se ale takové, a také jich není málo, které už toho mají dost. „Tak tohle si šlapej sám,“ sesedají z kola a pokračují pěšky. A ty největší rebelky se prostě otočí a beze slova se vracejí. 

Říkám si, že kdyby se sem s notýskem v ruce posadil nějaký vztahový psycholog nebo sociolog manželství, za léto by měl materiál na tlustou monografii. 

Ale musel by to udělat co nejdřív. Časy se totiž mění. Nastupují elektrokola. Ta na své jezdce nic neprozradí, lidi jenom tiše probzučí okolo. 


JIŘÍ BŘEZINA
Spisovatel, žije v Českých Budějovicích. Napsal tři detektivní romány se svérázným vyšetřovatelem Tomášem Volfem: Na kopci, Promlčení a Polednice. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. ledna  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Na nekuřácké hospody jsme si zvykli, ale teď nikoho ani nenapadne vyvětrat

  Už více než půl roku se v českých restauracích, barech a dalších stravovacích podnicích nekouří. Po bouřlivé diskusi, zda je to dobře, nebo je to nepřijatelné omezování podnikatelských a lidských svobod, se mi zdá,...

   
 • 13. ledna  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Na světě je přece krásně

  Stárnu. Asi. Tedy rozhodně. A nejen to. Děje se se mnou něco podivného. Něco normalizačního. Dostávám se do situací, kdy si spolu se starými lidmi říkám, tohle já už nemám zapotřebí, tohle mě už netěší, anebo nezajímá....

   
 • 10. ledna  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Jan Flaška: Život v jednom kole

  Někde jsem slyšel, že lidský život je jako jeviště. Tuším Shakespeare nebo co. Ale víte, ono je to jinak. Lidský život je spíš jako dětský kolotoč.

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  Srážky: silný déšť, Dolní Dvořiště
  D3, mezi km 63 a 104, ve směru České Budějovice, silný vítr, Od 18.01.2018 21:46 Do 19.01.2018 06:46

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace