Fejetony19. července  2017 v 07:40  

Prudký kopec - úžasné místo pro sledování soužití mužů a žen na dovolené

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Naše chalupa leží vedle frekventované cyklistické trasy vedoucí na zříceninu hradu Vítkův Hrádek. V místě, kde se silnice loučí s rovinkou sledující břeh lipenské nádrže a začíná strmě stoupat vzhůru.

Když sedíte venku před domem, dá se tu od projíždějících cyklistů zaslechnout ledacos. Praskání a ostré rány mučené přehazovačky prozradí sváteční jezdce, veselý smích masochisty a zoufalé zaúpění normální lidi. 

Úžasné je tohle místo pro sledování soužití mužů a žen na dovolené. Společný cyklovýlet zjevně slouží mnoha párům a rodinám jako katalyzátor dlouholetého vztahu a ten šestikilometrový kopeček, který se najednou staví do cesty, odhaluje vše v plné nahotě. 

Jen málo chlapů se udrží. Většina z nich se vůči svým ženám začne chovat jako trenéři mládeže. „Přehoď si na šestku,… no teď už je pozdě,“ „Nezpomaluj!“ „To zmákneš, neboj,“ „Tak teď to začíná, dáme si pořádně do těla,“ slyšíme je halekat. 

A jak reagují ženy? Hodně jich prostě mlčí. Vědí své. Najdou se ale takové, a také jich není málo, které už toho mají dost. „Tak tohle si šlapej sám,“ sesedají z kola a pokračují pěšky. A ty největší rebelky se prostě otočí a beze slova se vracejí. 

Říkám si, že kdyby se sem s notýskem v ruce posadil nějaký vztahový psycholog nebo sociolog manželství, za léto by měl materiál na tlustou monografii. 

Ale musel by to udělat co nejdřív. Časy se totiž mění. Nastupují elektrokola. Ta na své jezdce nic neprozradí, lidi jenom tiše probzučí okolo. 


JIŘÍ BŘEZINA
Spisovatel, žije v Českých Budějovicích. Napsal tři detektivní romány se svérázným vyšetřovatelem Tomášem Volfem: Na kopci, Promlčení a Polednice. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. března  2018 v 14:20       rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Co najdeme na dětském hřišti

  Robert Fulghum napsal knížku Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. A já bych dodala: možná ani netřeba chodit do předškolního zařízení, stačí zajít na dětské hřiště. To je škola života!...

   
 • 14. března  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Jan Cempírek: Vtipný fejeton

  Milí posluchači, dnes bych vám rád řekl něco o vtipech. A to o speciální sortě vtipů – takových, které se musí dovysvětlovat.

   
 • 10. března  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: O nekonečnosti úklidu

  Asi abych přestala nosit čočky, pomyslela jsem si tento týden, když jsem už podruhé doma uklízela a nechápala, odkud se pořád bere tolik špíny! Možná by bylo lepší zbavit se těch dvou dioptrií na dálku a drobky na podlaze...

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  ulice Lannova třída, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Lannova tř. mezi kříženími s ul. Štítného a Chelčického ...
  ulice Doubravická, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 24.03.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Doubravická, mezi ul. Ke Studánce a Střížovská. Uložení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace