Fejetony19. července  2017 v 07:40  

Prudký kopec - úžasné místo pro sledování soužití mužů a žen na dovolené

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Naše chalupa leží vedle frekventované cyklistické trasy vedoucí na zříceninu hradu Vítkův Hrádek. V místě, kde se silnice loučí s rovinkou sledující břeh lipenské nádrže a začíná strmě stoupat vzhůru.

Když sedíte venku před domem, dá se tu od projíždějících cyklistů zaslechnout ledacos. Praskání a ostré rány mučené přehazovačky prozradí sváteční jezdce, veselý smích masochisty a zoufalé zaúpění normální lidi. 

Úžasné je tohle místo pro sledování soužití mužů a žen na dovolené. Společný cyklovýlet zjevně slouží mnoha párům a rodinám jako katalyzátor dlouholetého vztahu a ten šestikilometrový kopeček, který se najednou staví do cesty, odhaluje vše v plné nahotě. 

Jen málo chlapů se udrží. Většina z nich se vůči svým ženám začne chovat jako trenéři mládeže. „Přehoď si na šestku,… no teď už je pozdě,“ „Nezpomaluj!“ „To zmákneš, neboj,“ „Tak teď to začíná, dáme si pořádně do těla,“ slyšíme je halekat. 

A jak reagují ženy? Hodně jich prostě mlčí. Vědí své. Najdou se ale takové, a také jich není málo, které už toho mají dost. „Tak tohle si šlapej sám,“ sesedají z kola a pokračují pěšky. A ty největší rebelky se prostě otočí a beze slova se vracejí. 

Říkám si, že kdyby se sem s notýskem v ruce posadil nějaký vztahový psycholog nebo sociolog manželství, za léto by měl materiál na tlustou monografii. 

Ale musel by to udělat co nejdřív. Časy se totiž mění. Nastupují elektrokola. Ta na své jezdce nic neprozradí, lidi jenom tiše probzučí okolo. 


JIŘÍ BŘEZINA
Spisovatel, žije v Českých Budějovicích. Napsal tři detektivní romány se svérázným vyšetřovatelem Tomášem Volfem: Na kopci, Promlčení a Polednice. 

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. října  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Rozchodová sukně

  „Já to dělám tak,“ poradila mi kamarádka Lenka, „že když se s někým rozejdu, koupím si něco na sebe!“ A dodala, že ji pak celá ta záležitost tolik nemrzí, páč si zároveň udělala radost. Dobrej nápad, kvitovala jsem...

   
 • 18. října  2017 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Ještě jedno sólo pro sedláckého synka Jágra

  Jak vědí asi nejen všichni zapálení příznivci sportu, před pár dny začala svou 101. sezónu nejslavnější (a taky nejlepší) hokejová liga na světě, kanadsko-americká National Hockey League, zkráceně NHL.

   
 • 14. října  2017 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Zcela proti vlastním zásadám! Tak nějak ze zásady…

  Tak jsem právě poobědvala studenou oschlou pizzu jen tak z ruky, bez talíře, bez ubrousku, bez příboru. Zcela proti zásadám slušného stolování - zcela proti vlastním zásadám!

   
Jihočeský kraj
  Od 24.10.2017 13:10 do 14:10; na silnici 1506 u obce Suchdol nad Lužnicí okres Jindřichův Hradec; nehoda; 2 x OA bez zranění
  silnice III/17016, silnice III/17020, část obce Krušlov, v katastru obce Čestice, okr. Strakonice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 27.10.2017 00:00 Do 10.11.2017 23:59, úplná uzavírka silnice č. ...
  silnice II/102, Kovářov, okr. Písek, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 12:00 Do 29.10.2017 23:59, Uzavírka silnice II/102 v km 74,613 – 74,870 provozního staničení za účelem „Oprava silnice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace