Fejetony27. července  2017 v 07:40  

V Budějovicích řádí asi nějaký maniak! Zřejmě usiluje o titul Hlavní město semaforů

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

První semafor světa byl instalován roku 1868 na křižovatce před londýnským parlamentem. Byl pojat jako poněkud přerostlý panák s rozložitými rameny a dvěma plynovými lampami - červená znamenala stůj, zelená volno.

Tato technická novinka sloužila především poslancům spěchajícím do práce. Zatímco v době předsemaforové se poslanci kvůli houstnoucí dopravě kumulovali na chodníku u nebezpečného přechodu, nový paňák s lampami jim umožnil být včas v lavicích. Světla měnil řádně vyškolený městský zaměstnanec. Ručně. 

Tolik krátký náhled do historie semaforů. Nevím, kolik má Londýn semaforů nyní. Ale v přepočtu na obyvatele nalezne zdatného soupeře na jihu Čech. V Budějovicích se totiž někdo zcela evidentně zbláznil a rozhodl se udělat z jihočeské metropole kandidáta na titul Hlavní město semaforů. 

Během patnácti let se ve městě rozrostla dopravní světla jak barevné muchomůrky po dešti. Zejména městský okruh nabízí zážitkovou jízdu. Každý nově vybudovaný super, hyper a mega market zde dostává do vínku svůj privátní semafor a svou soukromou křižovatku. 

O zelené vlně se budějovickým motoristům může jen zdát. Některé exempláře dopravních světel byly do země zapíchnuty v zatáčce - jako ten u obchodní škatule Sconto nebo ten u Tesca. Další jsou na sobě namačkané jak sardinky, třeba ty u Koh-i-nooru. 

Máte pocit, že hůř už být nemůže? Mýlíte se. Zatímco vloni vyrostly nové kousky u nádraží a výstaviště, nyní se hovoří o dalším semaforu na křižovatce Mánesovy a Dukelské nebo o pěkném semaforovém ráji u Globusu. 

Popravdě, netuším, kdo má tuhle úrodičku semaforů v Budějovicích na svědomí. Asi nějaký maniak. 

Každopádně bych mu doporučil poučný pohled do historie. Vrátím se k onomu prvnímu semaforu světa z roku 1868. Revoluční zařízení z viktoriánské doby stálo na svém místě pouze jediný rok. Pak explodovala jedna lampa a obsluhující městský zaměstnanec přišel o život. Nepřál bych zodpovědnému budějovickému úředníkovi podobně krutý konec. I když… 


JAN CEMPÍREK
Českobudějovický spisovatel a publicista je autorem několika knih (Rafinerie, Autostop.CZ ), které vydal pod vlastním jménem, a literární mystifikace Bílej kůň, žlutej drak, za niž získal coby vietnamská autorka Lan Pham Ti v roce 2009 Cenu Knižního klubu.  

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice I/19, v katastru obce Orlík nad Vltavou, část obce Staré Sedlo - v katastru obce Kostelec nad Vltavou, okr. Písek, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 03.06.2018 ...
  silnice I/29, Temešvár - Podolsko, okr. Písek, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 26.03.2018 07:30 Do 29.03.2018 19:30, částečná uzavírka silnice I/29, v úseku Podolského mostu, okr. Písek; pro ...
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.03.2018 06:00 Do 24.03.2018 14:00, Úplná uzavírka ul. Na Příkopech z důvodu konání farmářských trhů. , Vydal: Městský úřad Blatná

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace