Fejetony7. února  2018 v 07:40  

Změkčilá doba. Dnes už nelze říci blbci, že je blbec

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Profimedia

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Profimedia

Za první republiky časopis zvaný Gentleman nabádal: Dostane-li gentleman facku, musí ji vrátit. Dnes facku nevrátí, ale běží s takovou těžkou újmou k soudu, doufaje, že vysoudí pár tisíc.

Fandím pohotovým gentlemanům, kteří se jistě ještě stopově vyskytují. Pokud jde o vrácení facky, najdeme tyto vzácné muže spíš mezi prostomyslnými a spontánními chlapy, kterým zatím uniká, že jsou dnes vztahy sofistikované a prorostlé zbabělou korektností jako jejich břicha tukem. 

Ti nevrací jen facky, ale i urážky. Jako pan Vzpurný, který vysvětlil: Já mám nervy jak lana, ale když mi řekl, že jsem blbec, bylo to, jako by mi je polil kyselinou sírovou

Pokud venkovský borec urážku hned ručně nesmaže, posteskne si: Druhý den za mnou přišel soused a dal mně po tlamě. Jak já teď v těch Tuřanech vypadám? Nesplacená urážka chlapovi žere duši. Večer pak to tak i za něj vyřídí na obrazovce čtyři mušketýři či další chlapáci starých časů. 

Někdy i dnešní muž urážku bezodkladně splatí a pak bezelstně vykládá: Byl jsem napadnut mnoha nadávkami, některým jsem dokonce ani nerozuměl. Pár jsem mu vrazil. U soudu se pak brání: Natloukl jsem mu proto, že to potřeboval. Svého jednání přesto lituji.  

Věcí cti může být i nedůvěra odborníka. Už ale těžko nazvat gentlemanem maníka, který nepohmoždí protivníka za nezdvořilé chování k dámě, ale potluče chudáka neuznalého lékaře. U soudu byla odposlechnuta tato obrana a chabá omluva: Mrzí mě, že jsem způsobil lékaři takové pohmožděniny, trvám ale na tom, aby se všude zaneslo, že jsem ho napadl, až když mě nechtěl uznat a já kejchal.  

Dnes už nelze říci blbci, že je blbec, hrozí vám, že budete popotahováni a právníci vám pustí žilou. 

Dnes už nelze odpovědět na křiváctví a podraz fackou. Musíme být korektní, nedotknout se nikterak sebeúcty a hrdosti druhého, navzdory tomu, že jde někdy o paskřivce, který sebeúctou ani hrdostí nedisponuje. 

Sám život ale není korektní a my nejsme andělé. Tolik na obranu facky, kvůli níž gentleman neběží k soudu, ale poctivě ji vrátí. 


VĚRA NOSKOVÁ
Česká spisovatelka, novinářka, propagátorka vědy a kritického myšlení. Dětství prožila ve Strakonicích. Byla spoluzakladatelkou a po tři roky předsedkyní Českého klubu skeptiků Sisyfos a je členkou PEN klubu.   

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.
 

Pořad: Rozhlasový sloupek  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 07:40  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. února  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Chvála spánku

  Svůj fejeton o spánku začnu chřipkou, ke spánku se ale vzápětí dostanu. Jelikož: co já se toho letos o olympiádě naspala! Zrovna tak, jako jsem před dvaceti lety prospala Nagano. Protože právě jako tehdy, i tentokrát...

   
 • 14. února  2018 v 07:40     Audio  rubrika: Fejetony

  Být poustevníkem už nejde. Lidožrouti se složenkami vás najdou všude

  V dětství byl mojí nejoblíbenější knihou Robinson Crusoe. Podle upravené verze se trosečník dostal na pustý ostrov vybavený jen kapesním nožem. Přesto si dokázal vytvořit v jeskyni domov, zařídit živobytí a dokonce...

   
 • 10. února  2018 v 14:20     Audio  rubrika: Fejetony

  Eva Kadlčáková: Chvála Pilates

  Ještě v pondělí odpoledne jsem si marně lámala hlavu, o čem budu tentokrát psát pravidelný fejeton. Věci, které děláme pravidelně, nám nutně zevšední, zprofanují se, zrutinovatí. Už nás nic kloudného nenapadá. Leda,...

   
Jihočeský kraj
  Od 18.2.2018 18:40 do 20:45; v ulici Nádražní v obci České Budějovice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA bez zranění.
  silnice III/1543, u obce Soběnov, okr. Český Krumlov, uzavřeno, sportovní akce, Od 19.02.2018 08:30 Do 19.02.2018 16:30, silnice III/1543, Soběnov - Velké Skaliny, testování soutěžního vozu, Vydal: Městský ...
  ulice U Nádraží, Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 15.05.2018 00:00 Do 30.11.2018 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v ulici U Nádraží ve Strakonicích z důvodu provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace