Fotogalerie26. dubna  2017 v 09:30  

Hradišťan nahrál živý koncert v sále Českého rozhlasu České Budějovice

Koncert souboru Hradišťan v Českém rozhlase České Budějovice - Foto: Miroslav Tichák

Koncert souboru Hradišťan v Českém rozhlase České BudějoviceFoto: Miroslav Tichák

Málokterý domácí soubor si vytvořil tak originální, ale přitom k citlivým posluchačům vlídný hudební výraz jako Hradišťan. A právě koncert Hradišťanu v čele s Jiřím Pavlicou zaznamenal Český rozhlas České Budějovice. Nahrávku ze studiového sálu uslyšíte v našem vysílání.

Jiří Pavlica vede Hradišťan od roku 1978 a přeměnil původně čistě folklórní seskupení v zajímavou kapelu, která ctí tradici, ale zároveň ji osvěžuje prvky soudobé hudby, písničkářství a poezie. 

„Věnuji se nejen folkloru, ale hudbě všeobecně, bez rozdílu žánrů. Rozhodující je pro mě sdělení, které hudba přináší,“ to je krédo třiašedesátiletého houslisty, zpěváka a autora, uherskohradišťského rodáka Jiřího Pavlici.  

Koncerty Hradišťanu jeho slova potvrzují. Samozřejmě i alba, která jsou malými skvosty, jejichž hodnotu potvrzuje čas - například O Slunovratu, Hrajeme si u maminky, Studánko rubínko a další. 

 

Hradišťan: Vteřiny křehké

Vložit na svůj web

Poslední, tři roky staré album tohoto výjimečného a velice oblíbeného souboru se jmenuje Vteřiny křehké. „Jeho základním tématem je křehkost vteřin a zodpovědnost k okamžikům, které jsou nám dány,“ vysvětluje Jiří Pavlica a dodává: „Jak běží život, člověk si víc a víc uvědomuje, že každá vteřina našeho bytí je křehká a vratká a ve vteřině se může každému z nás změnit život“. Hudební složka Vteřin křehkých je kompletně dílem Jiřího Pavlici, kdežto textařská je dosti rozmanitá. 

Hradišťan, to jsou vedle Jiřího Pavlici zpěvačka Alice Holubová, klarinetista a flétnista David Burda, hráč na cimbál Milan Malina, klávesista a perkusista Josef Fojta, violista Roman Gill a hráč na kontrabas Milan Gablas. Všichni se také představili ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice.  

Jiří Pavlica byl navíc hostem odpoledního vysílání, rozhovor si můžete poslechnout v odkazu výše. 

Autor:  Jiří Kasal

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  D3, mezi km 103.8 a 104, ve směru České Budějovice, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 21.03.2018 12:30 Do 21.03.2018 14:00, geodetické práce
  D3, mezi km 103.8 a 104, ve směru České Budějovice, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 21.03.2018 11:00 Do 21.03.2018 12:30, geodetické práce

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace