Fotogalerie9. června  2016 v 16:50  

Jazzový trumpetista Laco Déczi hrál s kapelou v českobudějovickém rozhlase

Laco Déczi zahrál se svou kapelou Celula New York - Foto: Miroslav Petřík

Laco Déczi zahrál se svou kapelou Celula New YorkFoto: Miroslav Petřík

Koncert Laca Décziho i jeho stabilně výborné kapely Celula New York si užili 8. června posluchači ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. Koncert měl navíc částečně podobu talk-show, kterou vedl šéfredaktor a zkušený moderátor Petr Meškán.

Osmasedmdesátiletý jazzový trumpetista Laco Déczi, který odešel z bývalého Československa do Spojených států amerických v roce 1985, je ve své vlasti dodnes známou a populární osobností. Dobrou reputaci si však získal rovněž v newyorských klubech, kde již dlouho vyhrává se svým synem, prvotřídním bubeníkem Vaicem v rámci seskupení Celula New York. 

Celula New York, nyní samozřejmě v úplně jiném složení, existuje už od roku 1967. „Tehdy jsme měli kapelu, ale bez názvu. Seděli jsme v Redutě a mudrovali. Evžen Jegorov najednou se svým humorem navrhl: My jsme stranická rytmická jazzová buňka. Poukazoval tím na komunisty, kteří měli všude samé buňky. Latinsky se buňka řekne cellula a název byl na světě,“ vysvětluje původ názvu své životní kapely Laco Déczi. 

Ten si coby jazzman udělal jméno už v 60. letech, kdy spolupracoval s elitním orchestrem JOČR s kapelníkem Karlem Krautgartnerem a byl členem slavného SHQ Karla Velebného. Kapela Celula New York, s níž Laco Déczi natočil řadu desek (například Morgan, Big Shot, Land plus několik „live“ alb), v současnosti vystupuje v této sestavě: Laco Déczi - trubka, Jan Aleš - klávesy, Michael Krásný - bass, Vaico Déczi - bicí. 

Laco Déczi, rodák ze slovenského Bernolákova a hokejista v dresu dorostu Slovanu Bratislava, je výjimečný muzikant (hrál s plejádou jazzových es, osobně měl zřejmě nejblíže ke Calvinu Jonesovi), avšak také svérázný normálním zvyklostem se vzpírající člověk se zálibou v recesi a v nepříliš hledaném slovním výrazivu. Vstoupil dokonce i do dějin české kinematografie, neboť si zahrál - sám sebe - ve filmu Kalamita režisérky Věry Chytilové. 

Malou ochutnávku před koncertem nabídla půlhodinka V náladě swingu, potažmo jazzu.
Laco Déczi byl také hostem v odpoledním vysílání Českého rozhlasu České Budějovice. 

Autor:  Jiří Kasal

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: náledí, Dolní Dvořiště
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  Od 22.2.2018 22:25 do 23.2.2018 02:00; na silnici 3 u obce Dolní Dvořiště okres Český Krumlov; 22:55 - PČR ukončila doprovodnou činnost; Pozor! Nadměrný náklad; dne 22.2.2018 od 20:00 hod. - 23.2.2018 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace