Legendární banjista Marko Čermák s kapelou Paběrky vystoupil v budějovickém rozhlase

22. září 2016

Český rozhlas České Budějovice přichystal hudební lahůdku pro všechny příznivce countryové i trampské hudby a bluegrassu. Ve středu 21. září vystoupil na veřejné nahrávce ve studiovém sále nejslavnější český banjista Marko Čermák s kapelou Paběrky.

Hudebník a výtvarník Marko Čermák před více než padesáti lety založil s kamarády Honzou Vyčítalem a Josefem Šimkem slavné Greenhorns. A stál u zrodu jiné country kapely White Stars, v níž působili další pozdější Greenhorni Mirek Hoffmann a Tomáš Linka.

Spolutvůrcem historie skupiny Greenhorns, resp. později Zelenáčů, byl bezmála čtvrtstoletí, až do roku 1988. Marko Čermák svou průkopnickou a zároveň brilantní hrou na pětistrunné banjo, pro které zahořel po pražské návštěvě Peta Seegera v roce 1964, dával punc mnoha jejich nezapomenutelným nahrávkám.

Před více než třiceti lety založil Marko Čermák countryovou kapelu Paběrky nazvanou podle stejnojmenné trampské osady. Tu tvoří kromě něj zpěvačky Jana Škábová a Vlasta Dynterová, kontrabasista Jiří Macek, hráč na mandolínu Libor Vinklát a kytarista Václav Limberk.

Marko Čermák je člověk dvou výrazných uměleckých životů. Jeden patří banju a hudbě, ten druhý souvisí s výtvarnou činností. V roce 1968 navázal na Jana Fischera a vtiskl kreslenou podobu slavnému seriálu Jaroslava Foglara Rychlé šípy. Stejně tak doprovodil obrázky Foglarovy knihy Záhada hlavolam a Stínadla se bouří. A po dvacet let se Marko Čermák podílel na comicsu Modrá pětka, který vycházel v časopisu Pionýrská stezka.

Marko Čermák je nositelem prestižního ocenění Distinguished Achievement Award od Americké bluegrassové asociace za přínos k rozšíření pětistrunného banja a následně country a bluegrassu v Česku.

autoři: Jiří Kasal , Miroslav Tichák
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.