Fotogalerie24. října  2016 v 12:59  

Podzim s dechovkou v budějovickém rozhlase

Malá muzika Nauše Pepíka ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice - Foto: Miroslav Tichák

Malá muzika Nauše Pepíka ve studiovém sále Českého rozhlasu České BudějoviceFoto: Miroslav Tichák

Jihočeští rodáci, Malá muzika Nauše Pepíka a Kameníkovi muzikanti – tyto kapely známé z vysílání pořadu Písničky pro radost na jihočeské frekvenci 106,4 FM přijaly pozvání Českého rozhlasu České Budějovice k sérii tří podzimních koncertů ve studiovém sále.

Jako první se fanouškům dechové hudby představila 25. října českobudějovická kapela Jihočeští rodáci. Počátky kapely sahají až do roku 1951. V Českém rozhlase České Budějovice pod dalšími názvy (Kubatova dechovka nebo Iglovanka) natočila na 160 lidových písniček a skladeb od renomovaných autorů. Pod názvem Jihočeští Rodáci kapela vystupuje od roku 2003. Přáním kapely Jihočeští Rodáci je zůstat u písniček, které jsou vlastní jihočeským muzikantům i zpěvákům a dále je předávat i posluchačům. 

Ve čtvrtek 3. listopadu – na svátek patrona myslivců svatého Huberta – přijela do studiového sálu Českého rozhlasu České Budějovice zahrát jedna z nejpopulárnějších malých dechovek současnosti: Malá muzika Nauše Pepíka. Kapela navazuje na tradici šumavských lidových dechovek, jejímž ztělesněním byla v minulém století Starošumavská dechová kapela Karla Polaty ze Sušice. Lidové písničky tvoří základ jejího repertoáru. Josef Nauš se ujal kapelnictví v roce 1987, od toho roku má kapela svůj název. Díky kvalitním nahrávkám a pečlivě připraveným vystoupením má kapela diář velmi plný a těší poctivou muzikou posluchače nejen po celé vlasti, ale i v zahraničí. 

Kameníkovi muzikanti ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice - Foto: Miroslav Tichák

Kameníkovi muzikanti ve studiovém sále Českého rozhlasu České BudějoviceFoto: Miroslav Tichák

Závěr třídílného koncertního cyklu patřil ve středu 23. listopadu Kameníkovým muzikantům. Historie této kapely se začala psát počátkem 90. let minulého století, kdy Bohumír Kameník definitivně odešel z profesionální dechovky Moravěnka a založil svou klasickou velkou dechovku. V současnosti už vede kapelu Bohumírův syn Ondra, též trumpetista. Repertoár těží ze známých skladeb předních tvůrců klasické dechovky, jako jsou Metoděj Prajka, Antonín Žváček, Josef Konečný, Jan Slabák, Ladislav Kubeš a samozřejmě z nezaměnitelných skladeb z autorské dílny Bohumíra Kameníka. Tato temperamentní dechovka zaujme posluchače především osobitým projevem a citlivým přednesem skladeb. 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice I/3, v katastru obce Dolní Dvořiště, okr. Český Krumlov, dopravní problém, Od 19.01.2018 06:00 Do 19.01.2018 08:30, za hranicemi v Rakousku asi 4km je převrácený TIR a silnice je uzavřena , použít ...
  Stav vozovky: sníh na vozovce, I/20 x I/4 Nová Hospoda
  Srážky: přeháňky, I/20 x I/4 Nová Hospoda

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace