Fotogalerie18. ledna  2018 v 11:30  

Novou sezónu veřejných nahrávek zahájil excelentní bluegrass. Přijeli legendární Poutníci

Poutníci ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice - Foto: Miroslav Tichák

Poutníci ve studiovém sále Českého rozhlasu České BudějoviceFoto: Miroslav Tichák

Na začátek nové koncertní sezóny přivítal Český rozhlas České Budějovice ve své budově legendární brněnskou bluegrassovou i countryovou kapelu Poutníci. První veřejnou nahrávku sledoval zaplněný studiový sál.

V začátcích byli Poutníci částečně ovlivněni slavnou českou blugrassovou a countryovou kapelou Greenhorns. Však si také dali nejprve anglický název Blue Monsters, který pak zanedlouho změnili na Poutníky. Zlomový okamžik nastal na sklonku sedmdesátých let s příchodem velmi talentovaného autora, bendžisty a osobitého zpěváka Roberta Křesťana, který bluegrassové zaměření souboru posunul k původní tvorbě, ale i originální stylové podobě, které se říkalo Czechgrass. 

Každý koncert Poutníků i s vynikajícím bendžistou Lubošem Malinou v postupujících osmdesátých letech byl velkým zážitkem a později i zásluhou odvážné moderace textaře Josefa Prudila též ostrůvkem svobody v dobách politicky nevlídných. 

Poutníci byli a po 47 letech existence stále jsou v českém bluegrassu veledůležitým fenoménem po stránce instrumentální, ale velký obdiv dodnes vzbuzují písničkové texty Roberta Křesťana plné imaginace, zajímavých metafor a myšlenkové hloubky. 

Dnešní omlazenou čtyřčlennou a hráčsky rovněž excelentní sestavu Poutníků vede jeden z důležitých článků jejich zlaté éry kontrabasista, zpěvák i autor Jiří Karas Pola. 

„Samozřejmě hrajeme slavné písničky od Roberta Křesťana jako Panenka, Až uslyším hvízdání nebo Pojďme se napít, ale také moje skladby z klasické éry Poutníků jako Hotel Hillary a také leccos z amerického bluegrassu,“ doplnil kapelník Jiří Karas Pola. 

Autor:  Jiří Kasal

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Hořice
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Na Babě

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace