Jihočeši17. června  2017 v 18:00  

Bohumil Nuska: V Liberci jsem doma, ale vzpomínky na Budějovicko mě provázejí celý život

Bohumil Nuska si po gymnáziu vybral studium dějin umění a historie, koncem 60. let publikoval první knihy. V roce 1990 se stal vysokoškolským pedagogem - Foto: Hana Soukupová

Bohumil Nuska si po gymnáziu vybral studium dějin umění a historie, koncem 60. let publikoval první knihy. V roce 1990 se stal vysokoškolským pedagogemFoto: Hana Soukupová

Spisovatel, historik umění, výtvarník, divadelní teoretik, filozof. Tím vším byl za svého života českobudějovický rodák Bohumil Nuska. Ten sice po studiích zakotvil v severočeském Liberci, ale v myšlenkách se často vrací do míst svého dětství a mládí.

„Nejranější vzpomínky mám z doby, kdy jsme jezdili na chatu na Malši k Plavu. Tahle léta strávená v krásné přírodě na břehu řeky se mi zapsala hluboko do paměti a určitě mě hodně ovlivnila. Byl jsem introvertní dítě a trávil jsem hodně času u knížek, ale taky jsem byl nadšený skaut. Našel jsem mezi skauty i hodně kamarádů, některé opravdu na celý život,“ říká. 

Bohumil Nuska si po gymnáziu vybral studium dějin umění a historie. Zaujaly ho renesanční knižní vazby, kterým věnoval soustavnou odbornou pozornost, ale zajímal se i mnoho dalších oborů. 

Koncem 60. let publikoval první knihy, po roce 1968 už to kvůli jeho politickým postojům ovšem nešlo a psal do šuplíku. Velký román Padraikův zánik publikoval až v roce 1997. 

V době, kdy už mohl v klidu odejít do důchodu, nastoupil Bohumil Nuska novou profesní dráhu. V roce 1990 se stal vysokoškolským pedagogem, založil katedru filozofie na liberecké Technické univerzitě. 

„Založením jsem nostalgik,“ vrací se Bohumil Nuska ke svému jihočeskému původu, „a kotvím v minulosti. První léta se do člověka vtisknou tak silně, že se toho nemůže nikdy tak docela zbavit. V Liberci jsem dnes doma, ale vzpomínky na Budějovice a Doudlebsko mě provázejí celý život.“ 

Celé vyprávění Bohumila Nusky si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši. 

Pořad: Jihočeši  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 18:00  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 23.6.2017 16:25 do 18:30; v ulici Švandy dudáka v obci Strakonice; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  Od 23.6.2017 15:30 do 17:35; v ulici Pod Sv. Duchem v obci Český Krumlov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  Od 23.6.2017 15:05 do 18:10; na silnici 24 u obce Třeboň okres Jindřichův Hradec; nehoda autobusu; 3 havarovaná vozidla, silný provoz; 2x OA x autobus, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace