Jednoho dne ho práce naštvala, tak šel kydat hnůj ke koním. Teď má farmu v Cunkově

26. leden 2019

Ve vesničce Cunkov na rozhraní jižních a středních Čech žije pouhých osm stálých obyvatel. Zato koní tam mají téměř šestkrát víc. Tamní statek čp. 5 se totiž v roce 1993 přejmenoval na Farmu /Y podle románu Jacka Schaefera Muž se srdcem kovboje a stal se jedním z center chovu huculských koní u nás.

Majitelem farmy je Vladimír Vopravil. „Jednoho dne mě práce naštvala,“ vysvětluje táborský rodák a absolvent strojní průmyslovky, jak se dostal na konci 80. let minulého století ke koním.

Vladimír Vopravil chová na své farmě v Cunkově huculské koně

„Protože jsem se byl předtím v Krkonoších podívat na chov huculů, tak jsem zvedl telefon, zavolal tam a oni mi řekli, že nemají volné místo. Prý potřebují jen někoho na kydání hnoje. Na to jsem jim odpověděl, že to právě chci. Dal jsem výpověď, odešel do Krkonoš a tím to všechno začalo,“ popisuje začátek cesty za svým snem.

Výtah, který jezdí za roh, mají v Kanadě díky architektce Olze Ryšavé a jejímu manželovi

Architektka Olga Ryšavá

„V té době výtah, který by jezdil za roh, neexistoval,“ popisuje okolnosti svého profesního majstrštyku architektka Olga Ryšavá. Ta s manželem Pavlem, rovněž architektem, dobrodružně emigrovala v roce 1967 do Kanady. 

Na farmě zůstal Vladimír Vopravil necelých pět let. Mezitím padl komunismus, a když mu jedna známá řekla, že je v Cunkově na prodej statek, neváhal.

Spolu s kamarády dali dohromady úspory a vrhli se na chov huculů v rodném kraji. „Přece jenom mě jižní Čechy táhly zpátky. V Krkonoších to sice bylo fajn, ale necítil jsem se tam doma,“ říká.

Dnes vedle huculů chová Vladimír Vopravil i několik chladnokrevníků a pár českých teplokrevníků. Na farmě organizuje vyjížďky po okolí, pořádá dětské jezdecké tábory, ale také se svými koňmi vystupoval v řadě filmů a seriálů.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.