Jihočeši12. srpna  2017 v 18:00  

Lékař Radko Petřík: Čím byla operace komplikovanější, tím víc jsem se na ni těšil

Radko Petřík má na kontě tisíce urologických operací. Říká, že jej jeho práce vždy bavila, a kdyby se mohl znovu narodit, zase by si ji vybral - Foto: Hana Soukupová

Radko Petřík má na kontě tisíce urologických operací. Říká, že jej jeho práce vždy bavila, a kdyby se mohl znovu narodit, zase by si ji vybralFoto: Hana Soukupová

Planá nad Lužnicí bývala za první republiky místem, kam jezdily pražské rodiny za klidem, krásnou přírodou a rybolovem. Díky tomu má dnes Planá několik krásných vil, letních sídel někdejších sezónních obyvatel. K těm nejhezčím patří vila docenta Radko Petříka.

Dům postavil v roce 1909 jeho dědeček, táborský lékař doktor Pavlík. Radko Petřík tady v dětství trávil každé prázdniny a dnes je tu k zastižení mnohem víc než v Praze. 

Příjmení Petřík a Pavlík možná někoho zarazí. „Maminka se za svobodna opravdu jmenovala Pavlíková,“ vysvětluje s úsměvem Radko Petřík. „Provdala se za mého tatínka, architekta Theodora Petříka, a tak byla Petříková - Pavlíková.“ Důležitější než tahle perlička je, že paní Petříková byla vůbec první Češkou, která vystudovala architekturu. 

Radka Petříka profese rodičů nezlákala. Od dětství jej zajímaly přírodní vědy, a tak se rozhodl pro medicínu. Když pak dostal po ukončení studia umístěnku, zasáhla náhoda: jeho prvním působištěm se stal Tábor. 

V 50. letech se s nastupujícími lékaři nikdo moc nebavil ani o tom, kde by chtěli působit, ani o jejich specializaci. Doktor Petřík tak vyzkoušel leccos, než se dostal k oboru, o který hodně stál - k chirurgii. Když pak po několika letech strávených v Českém Krumlově a v Písku vyhrál konkurz na místo odborného asistenta na 2. chirurgické klinice FVL UK v Praze, bylo o jeho další profesní dráze rozhodnuto. 

„Na chirurgii bylo tehdy jen urologické oddělení, samostatná urologická klinika v Praze neexistovala," říká Radko Petřík o začátcích svého oboru. „Byl jsem tehdy při tom, když ji profesor Hradec budoval, a stal jsem se jeho pravou rukou." 

Na urologické klinice se Radko Petřík mohl věnovat svým pacientům i výuce. Má na kontě tisíce operací. „Práce mě opravdu hodně bavila, a kdybych se mohl znovu narodit, zase bych si vybral urologii. Ze začátku jsem býval před operacemi nervózní, ale časem to přešlo. Pak už to bylo naopak - čím byla operace komplikovanější, tím víc jsem se na ni těšil,“ dodává. 

Vyprávění Radko Petříka o životě si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši. 

Pořad: Jihočeši  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 18:00  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Srážky: sněžení, Strážný
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 31.05.2018 23:59, částečná uzavírka silnice ...
  silnice I/19, v katastru obce Orlík nad Vltavou, část obce Staré Sedlo - v katastru obce Kostelec nad Vltavou, okr. Písek, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 03.06.2018 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace