Otce zatklo gestapo za rozšiřování protiněmeckých letáků v kině

4. duben 2015

„Vidím to stejně jako Edit Piaf, která ve své písni nazpívala: Ne, ničeho nelituji,“ říká Blanka Klimešová, když má vzpomínat na svůj život. „Užila jsem si v životě všechno – čili i to špatné – a to také musí být, aby si pak člověk mohl více vážit toho dobrého,“ dodává.

Narodila se na rozhraní západních a středních Čech, ve vesničce Kařez. Její rodiče bydleli v jednom z továrních domků pro zaměstnance sléváren a železáren. Tatínek tam byl zaměstnán jako řidič, maminka byla v domácnosti.

Když byly Blance Klimešové dva roky, její rodina odešla do Českých Budějovic. „Otec tenkrát zdědil nějaké peníze, za které si koupil motorku a začal hokynařit,“ popisuje nelehký život v době hospodářské krize v 30. letech. „Jezdil po vesnicích, kupoval vejce a máslo a zásoboval jimi trhovkyně, které je pak prodávaly na budějovických trzích,“ vysvětluje.

Skutečné drama nastalo za války. To už tatínek Blanky Klimešové pracoval jako správce biografu Elekta na českobudějovické Lannově třídě. V roce 1941 ho zatklo gestapo za rozšiřování protiněmeckých letáků v kině. „Prožívala jsem s matkou velký strach o jeho i náš život,“ říká Blanka Klimešová.

Po dlouhém věznění byl nakonec její otec soudem v Mnichově osvobozen pro nedostatek důkazů, rodina se ale za trest musela vystěhovat na Slovensko, do městečka Hlohovec, odkud otec původně pocházel.

Celé vyprávění Blanky Klimešové o jejím životě, si můžete poslechnout v dalším díle cyklu Jihočeši.

Zároveň životní příběh Blanky Klimešové bude tvořit i jednu kapitolu knihy „Jihočeši (rodem i srdcem)“, kterou vydává nakladatelství Radioservis s podporou Jihočeského kraje na konci tohoto dubna.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.