Jihočeši23. září  2017 v 18:00  

Rekord v počtu získaných vysokoškolských titulů drží Jaroslav Maxmilián Kašparů

Nejprve vystudoval zubní lékařství, pak se rozhodl pokračovat ve všeobecném lékařství a následně se specializoval v psychiatrii. Je také knězem - Foto: Luboš Vedral

Nejprve vystudoval zubní lékařství, pak se rozhodl pokračovat ve všeobecném lékařství a následně se specializoval v psychiatrii. Je také knězemFoto: Luboš Vedral

Prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D., dr.h.c. je mimo jiné oficiálním držitelem rekordu za největší počet vysokoškolských titulů v České republice. Svérázný muž, katolický kněz a psychiatr žije ve vesnici Rynárec.

Pochází ale z nedaleké Žirovnice. „Já jsem dokonce jeden z posledních rodáků z Žirovnice. Na počátku padesátých let se už jezdilo rodit do porodnice v Počátkách, ovšem maminka v době těhotenství četla nějakou knihu o záměně dětí v porodnici, která u ní vybudila obavy a rozhodla se raději rodit doma,“ vypráví. 

„Původně jsem se chtěl věnovat kumštu, rodinné konsilium rozhodlo jinak,“ popisuje Max Kašparů, jak se dostal ke studiu medicíny. 

„Babička sice říkala, buď pekařem, protože lidi budou neustále hladoví, nebo se vyuč hřebenářem, protože vši nikdy nepominou,“ směje se. „Dědeček byl ale praktický člověk a ten mi řekl, máš na to jít na medicínu,“ vysvětluje, jak se dostal nejdříve ke studiu stomatologie. 

Nicméně během studia na nynější 1. lékařské fakultě v Praze ho zaujala psychiatrie a tak se po absolvování zubního lékařství rozhodl pokračovat ve studiu všeobecného lékařství a následně se specializovat v psychiatrii. 

Vyprávění o tom, jak se Jaroslav Maxmilián Kašparů dostal ke studiu na dalších školách i o tom, jak se šedesáti letech naučil další jazyk, uslyšíte v pořadu Jihočeši. 

Autor:  Filip Černý
Pořad: Jihočeši  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 18:00  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 23.2.2018 16:15 do 17:20; na silnici 151 u obce Dobrohošť okres Jindřichův Hradec; nehoda; zvěř na vozovce; OA x zvěř bez zranění.
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 12.03.2018 07:00 Do 21.04.2018 23:59, demolice objektů na pozemcích parc. č. 1507 a 1508, v době ...
  silnice I/3, Rzavá - Moraveč, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.03.2018 00:00 Do 29.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/3 vpravo ve směru jízdy Moraveč ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace