Jihočeši23. září  2017 v 18:00  

Rekord v počtu získaných vysokoškolských titulů drží Jaroslav Maxmilián Kašparů

Nejprve vystudoval zubní lékařství, pak se rozhodl pokračovat ve všeobecném lékařství a následně se specializoval v psychiatrii. Je také knězem - Foto: Luboš Vedral

Nejprve vystudoval zubní lékařství, pak se rozhodl pokračovat ve všeobecném lékařství a následně se specializoval v psychiatrii. Je také knězemFoto: Luboš Vedral

Prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D., dr.h.c. je mimo jiné oficiálním držitelem rekordu za největší počet vysokoškolských titulů v České republice. Svérázný muž, katolický kněz a psychiatr žije ve vesnici Rynárec.

Pochází ale z nedaleké Žirovnice. „Já jsem dokonce jeden z posledních rodáků z Žirovnice. Na počátku padesátých let se už jezdilo rodit do porodnice v Počátkách, ovšem maminka v době těhotenství četla nějakou knihu o záměně dětí v porodnici, která u ní vybudila obavy a rozhodla se raději rodit doma,“ vypráví. 

„Původně jsem se chtěl věnovat kumštu, rodinné konsilium rozhodlo jinak,“ popisuje Max Kašparů, jak se dostal ke studiu medicíny. 

„Babička sice říkala, buď pekařem, protože lidi budou neustále hladoví, nebo se vyuč hřebenářem, protože vši nikdy nepominou,“ směje se. „Dědeček byl ale praktický člověk a ten mi řekl, máš na to jít na medicínu,“ vysvětluje, jak se dostal nejdříve ke studiu stomatologie. 

Nicméně během studia na nynější 1. lékařské fakultě v Praze ho zaujala psychiatrie a tak se po absolvování zubního lékařství rozhodl pokračovat ve studiu všeobecného lékařství a následně se specializovat v psychiatrii. 

Vyprávění o tom, jak se Jaroslav Maxmilián Kašparů dostal ke studiu na dalších školách i o tom, jak se šedesáti letech naučil další jazyk, uslyšíte v pořadu Jihočeši. 

Autor:  Filip Černý
Pořad: Jihočeši  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 18:00  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Strážný
  ulice Školní, Trhové Sviny, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 13.12.2017 12:00 Do 14.12.2017 23:59, Překop místní komunikace III. tř. - 5c pro zhotovení STL plynovodní ...
  ulice Kpt. Jaroše, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 15.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, úplná uzavírka v ulici kpt. Jaroše pro zvláštní užívání pozemní komunikace ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace